Parakino: Filmistki Feministki
Zapraszamy na spotkanie w CSW Łaźnia, na którym zostaną pokazane prace artystek, urodzonych tuż przed rozpoczęciem bądź też w czasie trwania drugiej fali feminizmu. 24 marca 2011 - nie przegap tego wydarzenia!
Pierwszy film zrealizowany przez kobietę Alice Guy-Blaché La Fée aux Choux (Kapuściana Wrózka) powstał w 1896 roku i od tego czasu sytuacja kobiet w filmie mainstreamowym, eksperymentalnym i awangardowym przechodziła wraz z rozwojem technologii i kolejnymi falami feminizmu spore zmiany. Jako jedne z pierwszych artystek, które dostrzegły i zaczęły eksplorować artystyczny i polityczny potencjał wideo, były: Germaine Dulac, Maya Daren czy Shirley Clark.
Druga fala feminizmu, która miała miejsce pod koniec lat sześćdziesiątych, za swoje główne cele przybrała opór wobec patriarchalnej przemocy oraz wszelkich form opresji kobiecej seksualności i cielesności. Druga fala feminizmu zbiegła się w czasie z postępem technologicznym i coraz większą dostępnością kamer; kolejne artystki zaczęły posługiwać się wideo w swojej twórczości.
Podczas spotkania zostaną pokazane prace artystek, które urodziły się tuż przed rozpoczęciem bądź też w czasie trwania drugiej fali feminizmu. Będzie to okazja do przyjrzenia się ich twórczości oraz zagadnieniom, które są dla nich istotne, a także do weryfikacji specyfiki polskiej na tle historii i fal feminizmu w sztuce wideo z Europy i Stanów Zjednoczonych.
Podczas prezentacji zostaną pokazane najnowsze prace Bogny Burskiej, Marty Deskur, Barbary Konopki, Aleksandry Polisiewicz i Aleksandry Ska, oprócz tego będzie można zobaczyć wideo Anny Baumgart.
- Anna Baumgart, "Do utworu o Matce i Ojczyźnie", 2008
- Bogna Burska, część pierwsza "A Thousand Deaths" (Tysiąc Śmierci), 2010/2011, wideo found footage
- Marta Deskur, "4 siostry", 2009
- Barbara Konopka, "Życie jest snem", 2010
- Aleksandra Ska, "Bezproduktywna", 2011
Po prezentacji odbędzie się dyskusja z udziałem Bogny Burskiej, Barbary Konopki, Aleksandry Polisiewicz i Aleksandry Ska.
Komentarze