Parawaning nad morzem. Czy powstaną strefy wolne od parawanów?

Parawaning nad morzem. Czy powstaną strefy wolne od parawanów?

Niemal każde lato to czas, w którym chętnie wybieramy się nad polskie morze. Pomimo niepewnej pogody, turyści chętnie plażują i korzystają z możliwości spacerów czy kąpieli w dość zimnym Bałtyku. Pewnego rodzaju fenomenem, który w wielu przypadkach budzi kontrowersje, jest zjawisko, które określą się jako parawaning. Co to takiego i czy jest szansa na to, że już niedługo wakacje nad morzem będą nieco inne?

Gdyby tak popatrzeć na nadbałtyckie plaże i kąpieliska, to można pokusić się o stwierdzenie, że z każdym kolejnym rokiem jest coraz więcej parawanów na plażach. Mało tego. Niektórzy idą o krok dalej i rezerwują ogromny obszar plaży, ustawiając parawany w nocy lub nad ranem. Cel jest jeden - mieć jak najwięcej przestrzeni dla siebie, jednocześnie odgradzając się od pozostałych turystów, którzy usilnie próbują znaleźć skrawek wolnej plaży dla siebie. Trend parawaningu budzi kontrowersje z każdym kolejnym rokiem. Dla niektórych turystów, którzy decydują się na apartamenty nad morzem, znalezienie wolnego miejsca na plaży jest stosunkowo trudne. W takiej sytuacji, pojawił się pomysł utworzenia strefy wolnej od parawanów. Czy jest szansa na to, że pomysł doczeka się realizacji?


Sprawdź: Polska turystycznym hitem wśród gości z zagranicy. Czy w 2024 roku padnie rekord odwiedzin?


Parawaning - co to takiego?


"Parawaning" to specyficzne dla polskiego wybrzeża zjawisko polegające na stawianiu parawanów na plaży, głównie w celu ochrony przed wiatrem, ale też dla zwiększenia prywatności wypoczywających. Parawany pozwalają tworzyć swego rodzaju "prywatne" miejsca na publicznej plaży, co jest szczególnie popularne w miejscach o dużym natężeniu turystów. Zjawisko to jest charakterystyczne dla Polski i jest często zauważalne wśród polskich turystów nad Bałtykiem.



fot. Nocowanie.pl

Przeczytaj również: Mgła adwekcyjna nad Bałtykiem. Nietypowe i ciekawe zjawisko


Próżno szukać parawanów nad Morzem Śródziemnym, czy w innych państwach. Można pokusić się o stwierdzenie, że zjawisko z każdym kolejnym rokiem przybiera na sile. Czy w takiej sytuacji, jest szansa na to, że wkrótce wyhamuje?


Strefa wolna od parawanów - czy pomysł doczeka się realizacji?


O tym, z jakim problemem zmaga się polskie wybrzeże, najlepiej świadczy fakt, że w jednym z najpopularniejszych nadmorskich kurortów, pojawił się pomysł utworzenia zakaza używania parawanów na wyznaczonej części plaży. Być może, już w następnym roku, turyści którzy wybrali domki w Kołobrzegu, będą mogli w spokoju wypoczywać na plaży, podziwiać piękny nadmorski krajobraz. Na pomysł utworzenia takiej strefy wpadł kołobrzeski radny.


Zobacz: Jak nie być “Januszem” na wakacjach? Największe wpadki Polaków


Obecnie miasto analizuje kwestie prawne w kontekście takiego rozwiązania. Chodzi o propozycję, by pewien obszar plaży, najbliżej linii brzegowej, był wolny od parawanów. Zdaniem radnego, taki krok miałby sens, zwłaszcza biorąc pod uwagę aspekt bezpieczeństwa - ratownicy mają trudności z działaniem, gdy plaża jest pełna parawanów. Radny zauważa, że w słoneczne dni już od wczesnych godzin można zaobserwować "parawanowe osiedla", które często służą nie tyle ochronie przed wiatrem, co kreowaniu prywatnych stref na plaży.


Parawaning na plaży - za i przeciw?


Oczywiście, wypoczynek na plaży w taki sposób, ma swoje wady i zalety. Ostateczna decyzja o wprowadzeniu strefy wolnej od parawanów powinna bazować na potrzebach i preferencjach użytkowników plaży, a także uwzględniać aspekty środowiskowe i praktyczne. Utworzenie takiej strefy może być dobrym rozwiązaniem, jeśli zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi i dostosowane do lokalnych warunków.


Zalety strefy wolnej od parawanów:

  1. Przestrzeń i widok - brak parawanów pozwala na cieszenie się nieprzerwanym widokiem na morze i otwartą przestrzenią.

  2. Integracja - ludzie mogą łatwiej nawiązywać kontakty i rozmowy bez podziałów fizycznych.

  3. Bezpieczeństwo - w przypadku sytuacji awaryjnych, takich jak nagła potrzeba ewakuacji czy wejście służb ratunkowych, brak parawanów może ułatwić działania.

  4. Ochrona środowiska - redukcja liczby parawanów może zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Wady strefy wolnej od parawanów:

  1. Prywatność - parawany zapewniają pewien poziom prywatności i osobistego komfortu.

  2. Ochrona przed wiatrem - parawany chronią przed silnym wiatrem charakterystycznym dla wybrzeża, co czyni wypoczynek bardziej komfortowym.

  3. Tradycja - dla wielu ludzi stawianie parawanów stało się pewnego rodzaju tradycją podczas wakacji nad morzem.

  4. Personalizacja przestrzeni - dzięki parawanom ludzie mogą "personalizować" swój kawałek plaży, np. przez umieszczanie na nich kolorowych ręczników.

Sprawdź noclegi nad morzem:





A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy używacie parawanów podczas urlopu nad morzem? Koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.


Zdjęcie główne: fot. Nocowanie.pl


Następny artykuł Bliska turystyka - idealna...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!