Najstarsze miasto w województwie
Elbląg to miasto chętnie odwiedzane przez turystów. Jest najstarszym miastem w województwie. Zostało założone w 1237 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1246 roku. Elbląg założono niedaleko miejsca, gdzie do IX wieku znajdowała się legendarna pruska osada handlowa Truso. Truso stanowiło część systemu handlowego na Bałtyku i wykorzystywało lokalizację pomiędzy plemionami pruskimi i słowiańskimi a morzem. Była to bardzo duża osada, porównywalna do największych ówczesnych nadbałtyckich osad portowych.
Pod koniec II wojny światowej Elbląg w ogromnym stopniu został zniszczony podczas walk między Niemcami i Armią Czerwoną. Niemal całe elbląskie Stare Miato legło w gruzach, a uchodziło za jedno z największych i najpiękniejszych w Europie. Strata nieodżałowana, jednak możemy liczyć na to, że niedługo ujrzymy Starówkę w pełnym rozkwicie, ponieważ od lat 80-tych XX wieku trwają prace rekonstrukcyjne.
Elbląg to jedno z ulubionych miast nie tylko turystów, ale i archeologów. Zostało ono doskonale spenetrowane archeologicznie - odkryto ponad 800 tys. wyjątkowych eksponatów pochodzących z wieków od XIII do XIX, np. XV-wieczne szklane okulary w rogowej oprawie czy znaleziona w lipcu 2006 roku średniowieczna winda towarowa. Znaleziono także znaki pielgrzymie, które były znakami rozpoznawczymi oraz oznaką przynależności grupowej pielgrzymów. Te elbląskie odnaleziono w latrynie! Według jednej z teorii znaki pielgrzymie zapewniające ich właścicielom szczególną ochronę należało po powrocie zdeponować w „mokrym miejscu”. Z kolei według sugestii badaczy miało to być gestem pojednania lub niedopuszczenia do dostania się w niepowołane ręce.
Pamiątki po dawnych mieszkańcach Elbląga, którzy handlowali niemal z całą Europą od Norwegii po Hiszpanię, Anglię i Włochy, można obejrzeć w elbląskim muzeum. Zobaczysz tam m.in. zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych przez te muzeum, np. z wikińskiej osady Truso, elbląskiego Starego Miasta, cmentarzyska gockiego w Weklicach. Odwiedź je koniecznie. Tam czas zrobił sobie przystanek.
Ptasi śpiew
Bażantarnia to zabytkowy park leśny położony w Elblągu. Zajmuje prawie 370 hektarów i 3 kompleksy leśne. Nazywany był dawniej z niemieckiego Vogelsang - Ptaki Śpiew. Przepływa przez niego Srebrny Potok. Prawda, że same piękne nazwy związane są z tym parkiem?
Bażantarnia jest ulubionym miejscem odpoczynku, rekreacji i spotkań Elblążan, tak jak to było na początku XVIII wieku. Jej obecna nazwa została nadana po zakończeniu II wojny światowej i wzięła się od dużej ilości bażantów w lesie.
Bażantarnia jest niezwykle rozmaicie ukształtowana. Poprzecinana jarami i wąwozami stanowi doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej, konnej. W Parku powstało kilka szlaków turystycznych. Bez problemu można zorganizować tam sobie aktywny weekend.
W Parku znajduje się wiele zabytków: Restauracja Myśliwska, muszla koncertowa, młyn wodny na rzece Kumielim, pałac Augusta Abbega w Elblągu i pomników przyrody: głaz narzutowy Diabelski kamień (w korycie Srebrnego Potoku) i 5 dębów.