Parki narodowe w Chorwacji
Chorwacja to kraj, w którym turystów zachwycają nie tylko plaże i błękitne morze, ale także różnorodność fauny oraz flory. W kraju nad Adriatykiem stworzono osiem parków narodowych, których przyroda tworzy tam prawdziwy raj na ziemi.
Parki narodowe Chorwacji można określić jako rajskie miejsca, których próżno szukać gdziekolwiek indziej. Kraj może pochwalić się ośmioma parkami, których większość zlokalizowana jest u wybrzeży Adriatyku bądź na wyspach.
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Jeziora Plitwickie to najstarszy i najsłynniejszy park narodowy Chorwacji, który został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To jedyny park narodowy Chorwacji nie leżący bezpośrednio nad brzegiem morza – blisko stąd za to do granicy z Bośnią i Hercegowiną. Na kompleks Jezior Plitwickich składa się szesnaście akwenów, połączonych ze sobą wodospadami. Uważa się, że najbardziej malowniczy jest wodospad spadający z Jeziora Proscanskiego do doliny rzeki Korany – różnica wysokości wynosi tu 160 metrów!
Jednak nie tylko widoki przyciągają tu rzesze turystów. Władze parku umożliwiły zwiedzanie tego miejsca na kilka sposobów: można spacerować, jeździć rowerem czy panoramiczną kolejką lub statkiem.
Wstęp do tego parku narodowego jest płatny, a cena uzależniona od sezonu. Od stycznia do marca i od listopada do grudnia osoba dorosła zapłaci 55 kun, od kwietnia do czerwca i od września do października cena wzrośnie do 110 kun. Najwięcej bilet wstępu kosztuje w lipcu i sierpniu – 180 kun. Warto zaznaczyć, że dzieci poniżej siódmego roku życia nie płacą za wejście. W cenę biletu wliczono rejs elektryczną łodzią po Jeziorze Kozjak oraz przejażdżkę panoramiczną kolejką po terenie parku.
Park Narodowy Krka
Park Narodowy Krka to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Chorwacji. Jego teren obejmuje obszar położony w dolnym i środkowym biegu rzeki Krka, gdzie rwąca woda wytworzyła niezwykłe wodospady i kaskady. Najsłynniejszym wodospadem jest Skradinski Buk, wokół którego krzyżują się różne trasy, ułatwiające zwiedzanie parku, kryjącego wiele tajemniczych miejsc. Na jego obszarze znajdują się na przykład niedostępne dla zwiedzających jaskinie, gdzie mieszka zagrożony wyginięciem gatunek nietoperzy, w ich wnętrzach znaleziono także zabytki z epoki neolitu.
Ważnym punktem na mapie parku jest Jezioro Visovac, pośrodku którego znajduje się wyspa z założonym w XV wieku klasztorem franciszkanów. Można tam dotrzeć statkiem wycieczkowym.
Wstęp na teren parku jest płatny. W sezonie, czyli w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu, cena biletu wynosi 110 kun. Wlicza się w nią nie tylko całodniowe zwiedzanie parku, ale również transport statkiem do wodospadu oraz wyspy na Jeziorze Visovac.
Park Narodowy Brijuni
Brijuni tworzy kilkanaście małych wysepek, których łączna powierzchnia nie przekracza ośmiu kilometrów kwadratowych. Na tak niewielkiej przestrzeni żyje kilkaset różnych gatunków roślin oraz zwierząt. Także wody otaczające Wyspy Brijuni pełne są mieszkańców: koralowców, gąbek oraz bassów. Zdarza się, że przypływają tu również delfiny! Oprócz podziwiania przyrody, można zwiedzać tu ruiny rzymskich budowli lub wziąć udział w safari, a na wyspie Veliki Brijun pograć w golfa lub tenisa.
Wyspy Brijuni leżą w pobliżu wybrzeży półwyspu Istria. Najłatwiej dostać się tutaj, płynąc, kursującym co kilkanaście minut, statkiem z miasta Pula. Jeszcze kilka lat temu wyspy można było zwiedzać bezpłatnie. Jednak obecnie należy skorzystać z programów wycieczek proponowanych przez park. Sztandarową propozycją jest zwiedzanie wyspy Veliki Brijun, obejmujące przejażdżkę pociągiem, oglądanie pozostałości rzymskich budynków oraz safari. Cena takiej wycieczki to około 210 kun (osoba dorosła) lub 105 kun (dzieci w wieku 4-14 lat).
Park Narodowy Kornati
Park Narodowy Kornati to 89 różnej wielkości wysepek zbudowanych w większości z wapienia. Stąd charakterystyczne dla tego terenu jaskinie, groty i wąwozy. Na wyspach nie ma żadnego ujęcia słodkiej wody, dlatego próżno szukać tu ludzi zamieszkujących Kornati na co dzień. Za to chętnie przybywają tu wielbiciele żeglowania oraz nurkowania. Wody, które otaczają wyspy, są tak czyste, że patrząc przez taflę, można oglądać koralowce i pływające tam ryby.
Roślinność Parku Narodowego Kornati jest bardzo jednostajna. Na skałach wapiennych występuje tylko trawa oraz makia. Takie otoczenie upodobały sobie szczególnie ptaki – można tu zobaczyć m.in. mewy, kormorany, puchacze i rarogi.
By obejrzeć wyspy, najlepiej zdecydować się na wycieczkę łódką. Wyprawy są organizowane przez lokalne biura turystyczne lub właścicieli statków, którzy podpisali kontrakt z parkiem.
Park Narodowy Mljet
Wyspa Mljet, leżąca w pobliżu Dubrownika i Korculi, w większości porośnięta jest starym lasem. Między innymi z tego względu w jej północno-wschodniej części założony został Park Narodowy Mlejt. Inną atrakcją tego miejsca są dwa jeziora – Małe i Wielkie – wypełnione słoną wodą i połączone kanałem o długości około 30 metrów. Kolejny kanał łączy Jezioro Duże z Adriatykiem.
Wyspa przyciągała ludzi już od starożytności – za czasów rzymskich swoją rezydencję miał tu cesarz August. Później Mljet dostał się pod panowanie bizantyjskie a następnie zamieszkali tu Słowianie. W średniowieczu na wyspę zawitali benedyktyni, którzy wybudowali tu opactwo oraz kościół. Można je oglądać do dziś, a nawet spędzić noc w starym klasztorze, ponieważ obecnie znajduje się tu hotel.
Chociaż wejście do parku nie jest oznaczone, to należy go szukać w wioskach Pomena oraz Polače. W jednym z kiosków znajdujących się w tych miejscowościach należy zapłacić za wstęp na teren parku – koszy to około 100 kun od osoby. Tam też można kupić mapy oraz broszury przybliżające przyrodę i atrakcje Parku Narodowe Mljet.
Park Narodowy Paklenica
Park Narodowy Paklenica znajduje się w dalmackich górach Velebit. Obejmuje przede wszystkim kaniony Mala i Vielika Paklenica. Ostatni kanion znajduje się tuż przy wejściu do parku, a jego pionowe ściany wznoszące się 400 metrów w górę, aż zapierają dech w piersiach. Strome górskie zbocza, trudne podejścia szlaków oraz niespotykana roślinność przyciągają tu wielbicieli górskich wspinaczek z całej Europy.
Jednak atrakcje parku nie kończą się na wspinaczce – warto zagłębić się także w podziemne tunele grot i jaskiń. Dawniej służyły za mieszkanie niedźwiedziom jaskiniowym, by później przejść na własność ludzi. Najsłynniejszą jaskinią udostępnioną do zwiedzania jest Manita peć, gdzie znajdują się liczące kilkadziesiąt tysięcy lat stalaktyty i stalagmity.
Wysokość opłaty wstępu na teren parku uzależniona jest od miesiąca. W szczycie sezonu ceny sięgają 40 kun, poza sezonem za bilet należy zapłacić 30 kun. W cenę biletu nie wlicza się zwiedzanie jaskini Manita peć, co kosztuje około 15 kun.
Park Narodowy Góry Północnego Velebitu
Znajdujący się w Północnym Velebicie park narodowy został utworzony kilkanaście lat temu. Ochroną objęto niewielki obszar, na którym występuje wiele różnorodnych zjawisk krasowych. W obrębie tego parku narodowego utworzono dwa rezerwaty – Hajdučki i Rožanski kukovi, gdzie znajduje się około 150 pieczar i grot. Jest to więc prawdziwy raj dla alpinistów i grotołazów.
W parku wyznaczono wiele różnych tras turystycznych, którymi można nie tylko się wspinać, ale również jeździć na rowerze czy wybrać się na trekkingową wędrówkę. Ścieżki zostały dostosowane do możliwości osób w różnym wieku. W ofercie znajdują się szlaki na dwugodzinną, jak i całodzienną wyprawę.
By móc do woli cieszyć się urokiem gór Północnego Velebitu, wystarczy kupić bilet, który ważny jest przez trzy dni. Osoba dorosła zapłaci 45 kun, natomiast dzieci w wieku od 6 do 14 lat 25 kun. Młodsze maluchy wchodzą za darmo.
Park Narodowy Risnjak
Park Narodowy Risnjak, położony jest bardzo blisko wybrzeża, jednak jego przyroda różni się od nadmorskiej roślinności. Teren parku obejmuje bowiem część górzystego regionu Gorski Kotar w masywie Risnjak. W parku można spotkać stare jodły, które jednak nie rosną w wyższych partiach gór. Oprócz jodeł, w lasach porastających niże partie górskich zboczy, często występują buki, a także świerki czy jawory. To właśnie te wiekowe lasy były głównym powodem powołania Parku Narodowego Risnjak.
Masyw Risnjak to nie tylko starodrzew, ale również niezwykłe formacje skalne oraz jaskinie i urwiska. Aż trudno sobie wyobrazić, że tak blisko ciepłego Morza Adriatyckiego znajduje się prawdziwe królestwo śniegu, który w górach zalega przez niemal jedną trzecią roku!
Odwiedzając Risnjak można liczyć na ciekawą rozrywkę dla aktywnych – wspinaczkę szlakami tematycznymi, trekking, jazdę na rowerze czy też wędkarstwo. Bilet wstępu do parku to koszt 45 kun dla osoby dorosłej i 25 kun dla uczniów i studentów. Można również kupić bilet rodzinny – będzie to wydatek rzędu 100 kun.
Komentarze