Parking Morskie Oko - Palenica Białczańska

Parking Morskie Oko - Palenica Białczańska

W czerwcu zmieniły się zasady parkowania na Palenicy Białczańskiej. Teraz miejsce parkingowe tuż przy wejściu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego gwarantuje tylko wcześniejsza rezerwacja online. Co warto wiedzieć na ten temat?

Do niedawna pokonanie drogi na Palenicę Białczańską, gdzie znajduje się wejście m.in. na szlak nad Morskie Oko, zajmowało naprawdę dużo czasu. Parkingi szybko wypełniały się samochodami, a kolejne nadjeżdżające pojazdy tworzyły trudne do rozładowania korki. Kierowcy, którym nie udało się bezpiecznie pozostawić auta, blokowali pobocza. Tatrzański Park Narodowy, będący zarządcą terenu, w czerwcu 2020 wprowadził rozwiązanie wieloletniego problemu.

Parking najbliżej Morskiego Oka – tylko z rezerwacją


Jest nią internetowa sprzedaż miejsc parkingowych na Palenicy Białczańskiej poprzez stronę internetową parku (tpn.pl). Rezerwacji można dokonywać do północy w dniu poprzedzającym planowany przyjazd – o ile są jeszcze wolne miejsca. Warto zainteresować się tym wcześniej, gdyż rozwiązanie cieszy się dużą popularnością wśród zmotoryzowanych turystów.

– Ten model sprzedaży rozwijamy od kilku tygodni. Zainteresowanie jest bardzo duże i docierają do nas głosy, że turyści doceniają pewność, że znajdą miejsce na parkingu, co wcześniej nie było takie oczywiste – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. – Proces zakupowy jest bardzo prosty, system pozwala na szybką płatność online. Zależy nam na usprawnieniu początkowego etapu tatrzańskiej wycieczki. Liczymy również na stopniowe wyeliminowanie korków i chaosu komunikacyjnego w tym rejonie, co być może uda się osiągnąć dzięki działaniom połączonym ze starostwem tatrzańskim, gminą Bukowina Tatrzańska i innymi podmiotami, które przygotowały ofertę parkingów alternatywnych i regularnych linii autobusowych na Palenicę Białczańską.


Gdzie więc można zaparkować, jeśli nie będzie miejsca na Palenicy Białczańskiej?

  • Najbliżej znajduje się parking na Łysej Polanie.

  • Latem 2020 dostępne były alternatywne parkingi w Białce Tatrzańskiej przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska, w Bukowinie Tatrzańskiej przy Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski oraz w rejonie Polany Zgorzelisko przy Górnej Stacji Narciarskiej Małe Ciche. Do miejsca docelowego dowoził turystów transport publiczny.

Jeśli nie uda się zarezerwować parkingu, najlepiej skorzystać z alternatywnych. Kierowcy parkujący na zakazie wzdłuż pasa drogowego na odcinku Łysa Polana – Wierchporoniec muszą się bowiem liczyć z odholowaniem auta.

Warto rozważyć też zrezygnowanie z samochodu na rzecz na przykład transportu publicznego z Zakopanego. Busy nad Morskie Oko odjeżdżają co kilka minut, więc nie ma problemu by dostać się pod samo wejście do parku narodowego.


Parking na Palenicy Białczańskiej – to warto wiedzieć:

  • Konieczna jest internetowa rezerwacja przez stronę tpn.pl.

  • Koszt zarezerwowania miejsca nie zmienia się. Opłata parkingowa wynosi 30 zł.

  • Bilety można rezerwować do północy dnia poprzedzającego planowany przyjazd.

  • Jeśli bilety będą niedostępne, trzeba rozważyć przełożenie wycieczki, skorzystanie z parkingu alternatywnego lub zdecydować się na inny środek transportu.

  • Przed przyjazdem na parking bilet do TPN i potwierdzenie rezerwacji miejsca trzeba wydrukować albo zapisać w telefonie. Na Palenicy mogą być problemy z zasięgiem, a trzeba je okazać przy wjeździe.

Palenica Białczańska – najważniejsze szlaki


Skąd taka popularność parkingu na Palenicy Białczańskiej? Odpowiedź jest prosta – to właśnie tam znajduje się jedno z wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego i początek szlaku nad Morskie Oko. Jest to chyba najczęściej wybierana trasa w polskich Tatrach, tym bardziej, że właśnie w tym miejscu można rozpocząć wędrówkę do najciekawszych zakątków.

  • Czerwony szlak nad Morskie Oko może pokonać każdy, gdyż wiedzie asfaltową drogą. Przez to wędrówka może wydawać się nieco monotonna, ale można w pełni oddać się podziwianiu mijanych krajobrazów. Przy drodze do schroniska nad Morskim Okiem znajdują się między innymi malownicze wodospady Wodogrzmoty Mickiewicza. U celu wycieczki czeka nas widok na malowniczy staw i otaczające je skalne ściany Grani Żabich, Mięguszowieckich Szczytów i innych wzniesień. Przed schroniskiem znajduje się tablica z opisem panoramy Morskiego Oka.

    W tym miejscu można zakończyć wycieczkę i wrócić na parking na Palenicy Białczańskiej. Można też udać się dalej – przy Morskim Oku zaczynają się szlaki do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na Przełęcz pod Chłopie, nad Czarny Staw pod Rysami itp.

  • Niebieski szlak na Rusinową Polanę to bardzo łatwa i krótka trasa (wynosi około 2 kilometry), ale niezwykle malownicza. Podczas wędrówki podziwiamy widoki na piękną Dolinę Białej Wody oraz słowackie Tatry. Rusinowa Polana to węzeł szlaków turystycznych, można z niej pójść na Wiktorówki, Polanę pod Wołoszynem oraz na Gęsią Szyję. Stanowi również znakomity punkt widokowy na takie szczyty jak Hawrań, Murań, Gerlach, Ganek, Rysy czy Mięguszowieckie Szczyty.

Palenica Białczańska ma strategiczne znaczenie dla turystów. Można stamtąd dostać się na najważniejsze tatrzańskie szlaki, nie dziwi więc takie zainteresowanie znajdującym się tam parkingiem.

Następny artykuł Karpacz na weekend - co...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!