Piekło pod Niekłaniem. Miejsce, gdzie Lucyfer karał nieposłuszne diabły!
W województwie świętokrzyskim znajdziemy wiele zaskakujących i wyjątkowych zakątków. Wśród nich warto odwiedzić między innymi miejsce, gdzie Lucyfer karał nieposłuszne diabły!
Region województwa świętokrzyskiego jest bogaty w zachwycające zakątki. Atrakcyjna okolica może pochwalić się nie tylko pięknymi zabytkami, imponującymi ruinami czy ciekawymi muzeami. Ogromną zaletą Świętokrzyskiego są przede wszystkim walory przyrodnicze. Na turystów czekają tu między innymi jedne z najstarszych gór w Europie, zachwycająca Jaskinia Raj oraz mnóstwo pięknych rezerwatów przyrody. Jeżeli zdecydujemy się na odkrywanie uroków województwa w naszym planie koniecznie powinniśmy uwzględnić rezerwat przyrody nieożywionej Skałki Piekło pod Niekłaniem.
Gdzie znajduje się Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem
Rezerwat przyrody nieożywionej Skałki Piekło pod Niekłaniem znajduje się niedaleko miejscowości Niekłań Wielki. Wieś położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie koneckim, mniej więcej w połowie drogi między Końskimi a Skarżyskiem-Kamienną. Rezerwat został założony w 1959 roku na terenie Konecko-Łopuszańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Początkowo zajmował on powierzchnię 5,9 hektara, która z czasem została powiększona do 6,18 hektarów. Głównym celem powołania rezerwatu jest ochrona charakterystycznych form skalnych powstałych w wyniku erozji wiatrowej.
Miejsce to jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych oraz najciekawszych zakątków województwa świętokrzyskiego. To także miejsce mniej znane, w którym panuje cisza i spokój. Dlatego też do rezerwatu przyrody w okolicach Niekłania warto zajrzeć z kilku powodów.
Zobacz także: Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje!
Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem – dlaczego warto go odwiedzić?
Jest to zdecydowanie jeden z najciekawszych oraz najbardziej klimatycznych rezerwatów przyrody. I to nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale także w całej Polsce. W tym fascynującymi miejscu będziemy mogli zobaczyć liczne charakterystyczne formacje skalne, które osiągają wysokość nawet do 8 metrów! Podczas spaceru po okolicy znajdziemy ogromne kominy, gzymsy, stoły skalne i imponujące grzyby! Dzięki swoim niezwykłym kształtom sprawiają, że okolicy wygląda jak wyrwana z innego świata!
Oprócz charakterystycznych skałek stanowiących główną atrakcję warto pamiętać, że na terenie rezerwatu chroniona jest bardzo rzadka odmiana paproci – zanokcica północna.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Końskie, ul. ul. Relaksowa
Ośrodek Wypoczynkowy Relax
Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem jest przede wszystkim świetnym miejscem na spacer. Ze względu na swoje położenie na uboczu – z dala od okolicznych miast oraz w rzadziej odwiedzanym regionie województwa – w miejscu tym panuje przyjemna cisza i spokój. Dodatkowo podczas spaceru po okolicy będziemy cieszyć oczy niezwykłymi widokami oraz odetchniemy pełną piersią.
Do aktywnego wypoczynku z pewnością zachęcą nas okoliczne trasy turystyczne. W rezerwacie przyrody Skałki Piekła znajduje się punkt startowy czarnego szlaku turystycznego. Trasa o długości 7 kilometrów prowadzi do miejscowości Wólka Plebańska. Rezerwat przyrody jest także punktem atrakcyjnego Niebieskiego Szlaku Turystycznego biegnącego ze Skarżyska-Kamiennej do miejscowości Kuźniaki, gdzie zobaczymy ruiny wielkiego pieca hutniczego.
Zobacz także: Najciekawsze rezerwaty przyrody w Świętokrzyskiem
Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem – jak dojechać?
Rezerwat znajduje się w północnej części województwa świętokrzyskiego, w okolicach wsi Niekłań Wielki. Miejscowość położona jest około 24 kilometry od Końskich, 26 kilometrów od Skarżyka-Kamiennej oraz 44 kilometry od Kielc. Dojazd samochodem z Kielc powinien zająć nam około 45-50 minut.
W okolicy rezerwatu znajduje się parking oraz miejsce do odpoczynku (drewniane ławki i stolik oraz punkt poboru wody). Następnie czeka nas krótki spacer. Od rezerwatu dzieli nas odcinek o długości około 1,5 kilometra (1 kilometr to trasa przeciwpożarowa, następnie czeka nas odcinek około 500 biegnący już przez las). Po drodze należy kierować się oznaczeniami niebieskiego szlaku turystycznego. W ten sposób dotrzemy na miejsce i w końcu będziemy mogli podziwiać wyjątkowe formacje skalne.
Spacer po rezerwacie przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem powinien zająć nam około 2 godzin.
Zobacz także: Najciekawsze szlaki turystyczne w województwie świętokrzyskim
Skałki pod Niekłaniem – skąd taka nazwa?
Zastanawiacie się, skąd rezerwat wziął swoje charakterystyczną nazwę? Dlaczego Piekło pod Niekłaniem jest właśnie piekłem? I to mimo że panują tam przejęte warunki do rodzinnego spaceru? Rezerwat swoją nazwę zawdzięcza ochranianym formacjom skalnym. Ze względu na charakterystyczne i niesamowite kształty okolicznych skałek oraz ich kolorystykę miejsce to przywodzi na myśl iście piekielny krajobraz! Z wyjątkową okolicą związana jest także lokalna legenda. Według niej skałki pod Niekłaniem są tak naprawdę zakątkiem, w którym z rozkazu Lucyfera swoją pokutę odbywały nieposłuszne diabły – zamienione w kamień miały w ten sposób zostać ukarane za lenistwo oraz złe sprawowanie w piekle.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Komentarze