Pieniny - gdzie się wybrać i co zobaczyć?
Pieniny to niewielki region górski, chętnie odwiedzany przez turystów o każdej porze roku. Każdy, kto planuje swój wypoczynek w górach, coraz częściej bierze pod uwagę takie miejscowości, jak Szczawnica, czy Krościenko nad Dunajcem, które uznawane są za najpopularniejsze miejscowości, znajdujące się w Pieninach.
Pieniny przez wiele osób uznawane są za najpiękniejszy region górski w Polsce. Dzięki bliskiej lokalizacji Zakopanego i Tatr, są chętnie odwiedzane podczas wycieczek jednodniowych, zarówno latem, jak i zimą. Pieniny możemy podzielić na Pieniny Środkowe, Małe Pieniny (np. Wysoki Wierch) oraz Pieniny Spiskie. Najchętniej odwiedzane przez turystów są Pieniny Środkowe, w których znajdziemy te najbardziej popularne szczyty. Jednakże decydując się na odkrycie Małych Pienin, również nie powinniśmy mieć czego żałować. Mapa Pienin jest różnorodna pod względem wysokości szczytów i gwarantuje możliwość podziwiania najpiękniejszych pienińskich widoków. Niezwykle ważna jest również różnorodność siedlisk tu występująca, z którą bezpośrednio jest związana bogata fauna.
fot. Karol Wiak
Obszar Pienin położony jest w Małopolsce, bardzo blisko Słowacji. Wypoczywając w którejś z popularnych miejscowości, możemy odwiedzić Pieniński Park Narodowy, zdobyć Trzy Korony, Wysoką i Sokolicę, wziąć udział w spływie Przełomem Dunajca, czy wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę na Słowację, do Czerwonego Klasztoru. Pod względem popularności, ustępują jedynie Tatrom, w których wypoczywa największa liczba turystów w Polsce.
Tutejsze szczyty mają piękne i ostre sylwetki, natomiast doliny postać wąwozów skalnych. Północne zbocza opadają ku dolinom stosunkowo łagodnie, zaś w stronę Dunajca obrywają się efektownie wapiennymi ścianami o wystawie południowej lub wschodniej i wysokości dochodzącej do 300 m.
Pieniny - najważniejsze informacje
Odwiedzamy Pieniny z wielu różnych powodów. Niezwykłym atutem jest tu na pewno piękna przyroda, którą możemy podziwiać w Pienińskim Parku Narodowym, a dokładniej w ścisłym rezerwacie ochrony przyrody. To, co bez wątpienia zachwyca turystów tu wypoczywających, to malownicze szlaki turystyczne, cisza i spokój oraz liczne atrakcje w Pieninach, z których mogą korzystać zarówno mali i duzi.
Pieniny Środkowe
Bardzo często i to błędnie określa się ten region górski mianem Pienin. W takim przypadku istnieje podział na kilka części Pienin. Oficjalna nazwa, której używa się w ich przypadku to Pieniny Środkowe. Jest to pasmo górskie, rozciągające się pomiędzy Czorsztynem i Niedzicą do przełomu Dunajca, pomiędzy Leśnicą a miejscowością Krościenko nad Dunajcem. Sąsiadują z Małymi Pieninami i Pieninami Spiskimi. Długość tego pasma wynosi 12 km, a ich powierzchnia całkowita to 35 km2. Pieniny od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej.
Geneza Pienin - co warto wiedzieć?
Geneza Pienin, co warto podkreślić, to dość problematyczny temat, jeśli chodzi o Karpaty. Większość skał, które obecnie tworzy Pieniny, pochodzi z okresu kredy i poprzedzającej ją jury. W miejscu obecnych Pienin, wiele milionów lat temu znajdowało się morze. Na jego dnie zbierały się osady, które z czasem utworzyły najstarsze z pienińskich skał. Charakterystyczne jest bogactwo siedlisk – lasów, z których część jest dobrze naświetlona, a do części, w głębokich wąwozach słońce prawie nie zagląda; łąk kośnych; skałek, z których też część jest nasłoneczniona, a część bardzo wilgotna i ciemna. Również podłoże poza wapieniami budują łupki, mułowce, iłowce, lokalnie piaskowce, a w niektórych miejscach skały wulkaniczne wylewne – andezyty i bazalty. Zdecydowało to o przetrwaniu reliktów flory trzeciorzędowej.
Pieniny Właściwe, pod względem krajobrazu i przyrody, stanowią niezwykle atrakcyjną część Pienin i są licznie odwiedzane przez turystów.
Pieniny to dobra propozycja dla turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas, podziwiać piękno gór i obecnej tu przyrody, czy zwiedzić okoliczne atrakcje i zabytki, których w regionie Pienin jest całe mnóstwo. Właśnie ten region górski jest świetną opcją, zarówno na jednodniowy pobyt, jak i dłuższy urlop w górach. Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego znajdą dla siebie coś interesującego, zarówno miłośnicy góry i przyrody.
Planujesz swój wymarzony urlop w Pieninach? Wybierz dla siebie najlepszy nocleg!
Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Swoim zasięgiem obejmuje krajobrazowe oraz przyrodnicze tereny Pienin Właściwych - tj. Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, oraz Przełom Dunajca. Obszar parku to również wiele wspaniałych tras spacerowych, charakteryzujących się najwyższym spośród wszystkich parków narodowych w Polsce wskaźnikiem nasilenia ruchu turystycznego w przeliczeniu na 1 ha powierzchni.
Zobacz: Poznaj 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce
Najwyższe i najpopularniejsze szczyty w Pieninach
Pieniny, co warto podkreślić, nie należą do najwyższego pasma górskiego w Polsce. Za najwyższy szczyt Pienin należy uznać Wysoką, zwaną również Wysokimi Skałkami, której wysokość wynosi 1050 m n.p.m. Dojście na najwyższy szczyt w Pieninach jest całkiem przyjemne i pozwala odkryć wszystko, co najpiękniejsze podczas noclegów w Pieninach. Wystarczy podkreślić, że jeden ze szlaków na Wysoką prowadzi przez Wąwóz Homole, który przez wielu określany jest za najpiękniejszy wąwóz w polskich górach.
fot. Karol Wiak
Sama Wysoka, pomimo tego, że jest najwyższym szczytem w Pieninach, nie jest aż tak bardzo popularna, jak chociażby Trzy Korony, czy Sokolica, które o każdej porze roku przeżywają prawdziwe oblężenie. Na zdobycie obu szczytów jednego dnia decyduje się coraz więcej turystów. Zarówno Trzy Korony i Sokolica znajdują się stosunkowo blisko siebie. Warto również podkreślić, że są to szczyty o wysokości poniżej 1000 m n.p.m. - w przypadku Trzech Koron jest to 982 m n.p.m. i 747 m n.p.m. w przypadku Sokolicy.
Planując nocleg w Pieninach, dobrze jest zarezerwować obiekt blisko szlaków turystycznych. Sprawdź nasze propozycje!
Kiedy wybrać się w Pieniny?
Każda pora roku jest dobra, by wybrać się w Pieniny. Najwięcej turystów na szlakach Pienińskiego Parku Narodowego można tu spotkać w sezonie letnim. To również od kwietnia od końca października organizowany jest tu spływ Dunajcem, uznawany za największą atrakcję w Pieninach. W sezonie letnim, kolejka osób oczekująca na wejście na taras widokowy na szczycie Trzech Koron jest największa, a kolejki do wejścia tworzą się również na Sokolicy i na Wysoką.
Sezon letni sprzyja spacerom i wycieczkom rowerowym wzdłuż Przełomu Dunajca w stronę Czerwonego Klasztoru, znajdującego się na Słowacji. Trasa jest malownicza i chętnie wybierana na spacery, jak i wycieczkę rowerową. Pozwala odkryć wszystko, co najpiękniejsze w Pieninach i daje możliwość podziwiania niezwykłych górskich widoków. Do tego piękna przyroda, która dodaje niezwykłego uroku i tak już magicznym miejscom w Pieninach.
Pieniny potrafią zachwycić również jesienią. Wszystko za sprawą malowniczych widoków w różnokolorowych barwach. Bardzo często mamy do czynienia z piękną pogodą, która sprzyja wędrówkom po pienińskich szlakach. Jest również duża szansa, że to właśnie jesienią w Pieninach zobaczymy magiczne mgły, które sprawiają, że podczas pobytu na szczycie mamy wrażenie, że pływamy w morzu chmur. Jesień to również ten czas, kiedy w Szczawnicy możemy podziwiać jeden z najsłynniejszych redyków w Polsce.
Zima w Pieninach to doskonała propozycja dla miłośników białego szaleństwa. W Szczawnicy, Jaworkach, Niedzicy, czy w Sromowcach funkcjonują doskonale przygotowane trasy narciarskie, które spełnią oczekiwania absolutnie każdego narciarza. Oprócz tego, duża ilość śniegu i niezwykły klimat - wszystko to sprawia, że wizyta w Pienińskim Parku Narodowym jest tylko i wyłącznie przyjemnością.
Co warto zobaczyć w Pieninach?
Atrakcji w Pieninach jest całe mnóstwo. Swój urlop w tym paśmie górskim najlepiej jest zaplanować na kilka dni, by móc zobaczyć możliwie jak najwięcej. Są to zarówno niezwykłe szlaki górskie, piękne pienińskie zamki, popularne szczyty górskie, wspaniała przyroda, znajdująca się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego, czy atrakcje dostosowane do każdej grupy wiekowej.
Najwyższy szczyt Pienin - Wysoka
Rozpoczynamy od najwyższego szczytu Pienin, czyli Wysokiej, określanej również mianem Wysokich Skałek. Jest to szczyt, który każdy turysta, wypoczywający w Pieninach powinien zdobyć. Jej wysokość to 1050 m n.p.m. Można się tu dostać szlakiem, który prowadzi przez Wąwóz Homole lub Rezerwat Białej Wody. Sam szczyt znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Południowe stoki wchodzą w skład Pienińskiego Parku Narodowego, a stoki północno-zachodnie należą do Rezerwatu Przyrody Wysokie Skałki.
fot. Karol Wiak
Wysoka, jako najwyższy szczyt Pienin gwarantuje wspaniałe krajobrazy. Z tego szczytu roztaczają się niezwykłe widoki na Tatry, Magurę Spiską, Babią Górę i Pieniny. Wysoka jest jednym ze szczytów, należących do Korony Gór Polski.
Wąwóz Homole - prawdopodobnie najpiękniejszy wąwóz w polskich górach
Podczas urlopu w górach, oprócz zdobywania szczytów, lubimy wędrówki po wąwozach i dolinach, które pokazują piękno gór z nieco innej perspektywy. Jeden z najpiękniejszych wąwozów, znajduje się właśnie w Pieninach. Wąwóz Homole, bo o nim mowa, to malowniczy szlak górski o długości zaledwie 800 metrów. Podczas spaceru tym krótkim dystansem, jesteśmy w stanie dostrzec absolutnie wszystko, co najpiękniejsze w Pieninach.
fot. Karol Wiak
Malownicze skały, górskie potoki, mostki, na których można zrobić zdjęcie, jak i trasa przyjazna dla rodzin z dziećmi. Każdy zakątek tego wyjątkowego miejsca powoduje, że chce się tu przystanąć choć na chwilę i podziwiać niezwykłe piękno przyrody. Cała trasa jest nadzwyczaj urozmaicona - przechodzimy nad strumykami górskimi przez drewniane kładki czy po skałach. Najlepiej stąd wyruszyć w dalszą część trasy w kierunku szczytu Wysoka lub też wrócić na parking w Jaworkach.
Rezerwat przyrody Biała Woda - Polska Toskania
Czy wypoczywając w Pieninach można poczuć się jak we włoskiej Toskanii? Oczywiście, że tak! To właśnie tu znajduje się polski odpowiednik tego wyjątkowego, włoskiego regionu. Rezerwat przyrody Biała Woda to bez wątpienia miejsce magiczne, które zachwyci absolutnie każdego miłośnika gór i wszystkich, co kochają przyrodę i malownicze widoki górskie. Ten rezerwat przyrody znajduje się tuż w pobliżu Jaworek i Wąwozu Homole. Rezerwat znajduje się w dolinie potoku Biała Woda i jego dopływu - Brysztańskiego Potoku. Zachwyca na każdym kroku.
fot. Nocowanie.pl
Turyści podziwiają tu m.in. Bazaltową Skałkę, której wiek sięga około 100 milionów lat. To nie jedyny charakterystyczny elementy, nie występujące nigdzie indziej. Uwagę każdego turysty na pewno zwróci charakterystyczna czerwona skałka, określana mianem Smolegowa Skała, a także Kociubylska Skała, którą z dwóch stron opływa potok. Z Doliny Białej Wody możemy dotrzeć na Przełęcz Rozdziela i następnie na Wysoką.
Trzy Korony i Sokolica - najpopularniejsze szczyty w Pieninach
Był najwyższy szczyt w Pieninach, więc przyszła kolej na najbardziej popularne szczyty Pienińskiego Parku Narodowego. O każdej porze roku można tu spotkać tłumy turystów. Sokolica oraz Trzy Korony należą do szczytów, którzy turyści bardzo często odwiedzają tego samego dnia. Warto podkreślić, że bilet Pienińskiego Parku Narodowego uprawnia do wejścia na oba szczyty tego samego dnia.
fot. Karol Wiak
Trzy Korony (982 m n.p.m.) uznawane są za jeden z najpiękniejszych szczytów, chętnie odwiedzanych przez turystów. Szczytowa partia zbudowana jest z pięciu wapiennych turni, na których została umieszczona platforma widokowa, z której turyści mogą podziwiać malowniczą panoramę Tatr. Najwyższą wapienną turnią jest tu Okrąglica, z której w dół, na Rówień koło Dunajca opada 500-metrowa przepaść. Na szczyt warto wybrać się odpowiednio wcześniej. Oczekiwanie w kolejce do wejścia na taras widokowy może być naprawdę długie.
fot. Karol Wiak
Po zejściu z Trzech Koron, warto wyruszyć w kierunku Sokolicy (747 m n.p.m.), która jest drugim najpopularniejszym szczytem w Pieninach. Najwięcej turystów spotkamy tu na niebieskim szlaku. Szczyt swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim reliktowym sosnom, których wiek sięga nawet 550 lat. Są to najstarsze sosny w Polsce. Ta najbardziej charakterystyczna została uszkodzona przez helikopter, podczas akcji ratunkowej, jednakże w dalszym ciągu zachwyca setki turystów, którzy decydują się na zdobycie tego szczytu. Sokolica zapewnia wspaniały punkt widokowy na Pieniński Przełom Dunajca, Tatry, Pieniny i Magurę Spiską. Szczyt jest zabezpieczony barierkami - z tego względu, że opada tu aż 310-metrowa przepaść do przełomu Dunajca.
Droga Pienińska - wyjątkowa propozycja na spacer i wycieczkę rowerową
fot. Karol Wiak
Droga Pienińska przez wiele osób uznawana jest za najpiękniejszą trasę górską w Polsce. Prowadzi wzdłuż przełomu Dunajca i o każdej porze roku jest chętnie uczęszczana, zarówno przez turystów i rowerzystów. Rozciąga się od Szczawnicy do Sromowców Niżnych i Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Jej długość wynosi 9 km. Przez ten odcinek przemierzamy wszelkie pienińskie zakamarki, głównie po słowackiej stronie. Podczas wędrówki można podziwiać Sokolicę, flisaków przewożących turystów po Dunajcu, czy też “Janosikowy Skok”, czyli miejsce, w którym zbój uciekał przed żandarmami i jednym skokiem pokonał całą rzekę.
Czerwony Klasztor - wyjątkowa atrakcja po słowackiej stronie
Wspomniana wcześniej Droga Pienińska prowadzi do jednego z najchętniej odwiedzanych zabytków po słowackiej stronie. Czerwony Klasztor to zabytek, znajdujący się w miejscowości Czerwony Klasztor w północnej Słowacji i niezwykle ciekawy kompleks klasztorny. Budowa klasztoru została ufundowana w roku 1319 przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego.
fot. Karol Wiak
Jego nazwa pochodzi od czerwonej cegły, z której wybudowano klasztor. Najsłynniejszym mieszkańcem Czerwonego Klasztoru był brat Cyprian (Franz Ignatz Jäschke). W klasztorze pełnił on funkcje cyrulika, lekarza i aptekarza. Jest on również autorem najstarszego zachowanego zielnika. O każdej porze roku, Czerwony Klasztor jest chętnie odwiedzany przez turystów z Polski, jak i ze Słowacji.
Spływ Przełomem Dunajca - jedyna taka atrakcja w Pieninach
Za najbardziej popularną wśród turystów atrakcję Pienin, z której najczęściej korzystają turyści, należy bez wątpienia uznać spływ Dunajcem, organizowany przez polskich, jak i słowackich flisaków. Najlepiej jest się zdecydować na opcję spływu ze Sromowców Niżnych, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Flisaków.
Cały spływ zajmuje około 3 godzin.
fot. Karol Wiak
Przez ten czas, każdy ma niepowtarzalną możliwość, by podziwiać niezwykłe uroki Pienin. Wszystko ubarwione wspaniałymi opowiadaniami flisaków, którzy płyną razem z nami na tratwie. Są to żarty, ciekawostki, czy zagadki, związane z Pieninami i nie tylko. Po której stronie Dunajca znajduje się szczyt, który widzimy na horyzoncie? Czy znasz odpowiedź na to pytanie?
Po dwóch stronach jeziora - dwa pienińskie zamki
Każdy urlop, podczas którego rezerwujemy swój wymarzony nocleg w Pieninach, to również duża dawka historii, która jest możliwa dzięki znajdującym się tu zamkom. Ruiny zamku w Czorsztynie i Niedzicy należy zaliczyć do najbardziej znanych polskich zabytków.
Znajdują się na dwóch brzegach Jeziora Czorsztyńskiego. Pomiędzy nimi, kursuje statek pasażerski, dzięki czemu możemy zobaczyć dwa zamki jednego dnia. Oczywiście, jest możliwy tu również dojazd samochodem lub rowerem, jednak musimy pokonać nieco więcej kilometrów, niż w przypadku rejsu statkiem.
Zamek w Czorsztynie i zamek w Niedzicy należy uznać za jedne z najbardziej znanych pienińskich atrakcji. Chętnie odwiedzają je wycieczki, grupy zorganizowane, jak i turyści indywidualni. To, co bez wątpienia zachwyca, to ich niezwykła historia i widoki, które się z nich rozciągają.
fot. Karol Wiak
Ruiny zamku w Czorsztynie pochodzą z XIV wieku, a dostać się tam można pieszo ścieżką biegnącą przez las z pobliskiego Czorsztyna.
Dla turystyki udostępnione są ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Z tego pienińskiego zamku podziwiać możemy piękną panoramę na zaporę wodną na Jeziorze Czorsztyńskim, Pieniny Spiskie oraz Tatry. Zobaczyć tu możemy również wystawę o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego oraz niewielkie lapidarium. Baszta Baranowskiego z której oglądać możemy panoramę Podhala, Gorców i części Pienin Czorsztyńskich oferuje zwiedzającym wystawę reprodukcji kart pocztowych ze zbiorów PPN.
Drugi z zamków, czyli Zamek Dunajec w Niedzicy, to drugi pieniński zamek i jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów i atrakcji turystycznych w naszym kraju. Zamek przejął nazwę od rzeki Dunajec, nad którą góruje do dziś.
fot. Karol Wiak
Warownia powstała najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIV wieku. Wybudowano ją w miejscu ziemno-wałowej budowli obronnej. Zamek pełnił funkcję strażnicy i warowni na granicy polsko-węgierskiej. Należał do rodu Berzeviczych, Zapolyów oraz Łaskich. Olbracht Łaski sprzedał zamek Jerzemu Horváthowi, który przekształcił go w renesansową rezydencję.
W XIX wieku Zamek w Niedzicy stał się własnością Salamonów, innego węgierskiego rodu i pozostawał nią aż do 1945 roku.
Po drugiej wojnie światowej zamek został odrestaurowany, w części pomieszczeń stworzono dom pracy twórczej Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a w innych otworzono ekspozycję muzealną. Dodatkową atrakcją zamku są tarasy widokowe z których można podziwiać piękno okolicy.
Będąc nad Jeziorem Czorsztyńskim, warto zwrócić uwagę nad Rezerwat Zielone Skałki, czyli charakterystyczne pasmo wapiennych skał w Pieninach Spiskich powyżej jeziora, a poniżej głównego grzbietu Pienin. Rozciągają się na długości 2 km, a w najwyższym punkcie osiągają wysokość 616 m n.p.m.
Szczawnica - atrakcyjna miejscowość w Pieninach
Okazuje się, że podczas wypoczynku w Pieninach możemy podziwiać nie tylko wspaniałe górskie widoki, malowniczy Przełom Dunajca, czy walory przyrodnicze. Ten region górski wyróżnia się również różnorodnością siedlisk. Warto również wspomnieć o występowaniu pięknych roślin wysokogórskich, atrakcyjności krajobrazowej, występowaniu chronionych w Polsce gatunków zwierząt. Wszystko to znajduje się pod opieką pienińskiego parku narodowego.
Podczas wypoczynku w Pieninach możemy również podziwiać niezwykle piękne miejscowości. Należy tu zaliczyć Szczawnicę i Krościenko nad Dunajcem. Szczawnica jest popularną miejscowością uzdrowiskową. Chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem jest pijalnia wód mineralnych i park, znajdujący się w części uzdrowiskowej.
fot. Karol Wiak
Miasto otwiera bowiem przed nami szereg możliwości – zimą są to szaleństwa na stokach Palenicy, Szafranówki i Areny Narciarskiej Jaworki-Homole. Część z tamtejszych tras ma homologację FIS, co oznacza, że spełniają najwyższe normy, a satysfakcja ze zjazdów jest gwarantowana. Wiosna to pora wycieczek w góry, w okolicy Szczawnicy można znaleźć zarówno trasy spacerowe, jak i dłuższe szlaki dla wymagających. Najciekawszym wyborem będzie wyprawa na Przehybę, Czerwony Klasztor lub Sokolicę i Trzy Korony.
Dojście na wspomniane szczyty jest możliwe, jeśli wybierzemy żółty szlak turystyczny. Wyprawa jest możliwa również niebieskim szlakiem z miejscowości Krościenko nad Dunajcem. Wszystkie szlaki turystyczne wyróżniają się wspaniałymi widokami górskimi.
Będąc w Szczawnicy warto zobaczyć tamtejsze atrakcje przyrodnicze, takie jak Wąwóz Homole, rezerwat przyrody Wysokie Skałki i rezerwat Białej Wody, do których prowadzą niezbyt trudne trasy. Jeszcze łatwiej dostaniemy się na szczyt Palenicy – wystarczy skorzystać z kolejki krzesełkowej startującej w centrum miasta.
Ze Szczawnicy prowadzą również szlaki turystyczne w pasmo Beskidu Sądeckiego. Beskid Sądecki jest pasmem, należącym do Beskidów Zachodnich. Rozciągają się na powierzchni 670 km2, a najwyższym szczytem jest Radziejowa o wysokości 1266 m n.p.m.
Jeżeli chcemy wyruszyć w Beskid Sądecki ze Szczawnicy, to warto wybrać opcję wędrówki na Bryjarkę, Bereśnik, Dzwonkówkę i dalej na Przehybę, z której powrócimy do Szczawnicy kończąc wędrówkę nad jedną z atrakcji miejscowości, czyli Wodospadem Zaskalnik. Niezwykłym atutem tego szlaku jest to, że nie jest on zbytnio oblegany, dlatego każdy, kto poszukuje spokoju, koniecznie powinien się tu wybrać na spacer. Zdobycie kilku szczytów górskich w kilka godzin powinno być przyjemnością, a skosztowanie kawy, ciasta i obiadów w miejscu tak wyjątkowym, jak Schronisko PTTK Pod Bereśnikiem to niezwykła przyjemność - warto przekonać się o tym osobiście. Schronisko pod Bereśnikiem uznawane jest za jedno z najlepszych schronisk górskich w Polsce i sporo w tym racji.
W Szczawnicy znajduje się również jeden z popularnych ośrodków narciarskich w Polsce. Stacja narciarska Palenica oferuje zimowe emocje dla fanów białego szaleństwa na stokach narciarskich. Zarówno narciarze, jak i snowboardziści znajdą tu dla siebie coś naprawdę wyjątkowego. A około 16 km dalej, znajduje się równie ciekawa Góra Wdżar.
Jeśli planujesz wypoczynek w Szczawnicy, to z pewnością zainteresują Cię nasze propozycje noclegów:
Pienińskie kościoły
Pieniny oferują atrakcje dla różnych grup turystów. Znajdą tu dla siebie coś naprawdę wyjątkowego również miłośnicy zabytków, w tym zabytkowej sztuki sakralnej. Do kościołów, które warto zobaczyć w Pieninach, na pewno warto zaliczyć: kościół św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy, gotycki kościół św. Michała Archanioła w Dębnie oraz drewniany gotycki kościół św. Marcina w Grywałdzie.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na świątynię św. Michała Archanioła, w którym znajduje się malowane drewniane gotyckie tabernakulum, pochodzące z XIV wieku oraz zabytkowe rzeźby świętych, które bez wątpienia nadają niezwykłego charakteru temu właśnie miejscu. Kościół znajduje się w Dębnie, które oferuje wiele atrakcji Pienin. Różnorodność możliwości, jakie oferują Pieniny, sprawiają, że nie będziemy mogli się tu nudzić i na pewno spędzimy tu niezapomniane chwile, niezależnie od pory roku.
Co zjeść w Pieninach?
Pieniny mają wiele do zaoferowania w temacie kuchni i dań regionalnych. Kuchnia pienińska potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Wśród dań królują tu przede wszystkim takie dania, do których wykorzystywane są ziemniaki (np. gałuski). Posmakują nam na pewno również podpłomyki, kołoce, cyr, śliwanka, kapusta po góralsku, kulasa.
Te i inne potrawy kuchni polskiej znajdziemy w wielu karczmach i restauracjach, znajdujących się w Jaworkach, Szczawnicy, czy miejscowości Krościenko nad Dunajcem.
Noclegi w Pieninach
Pieniny posiadają doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Największą popularnością w tym miejscu cieszą się przede wszystkim domki w Pieninach. Jeśli poszukujemy miejsca noclegowego w tym regionie, to warto wziąć pod uwagę, że ceny noclegów uzależnione są od lokalizacji i poziomu świadczonych usług. Bogaty wybór dostępnych ofert sprawi, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie w odpowiedniej cenie.
Mając na uwadze koszty zakwaterowania, należy podkreślić, że średnia cena za nocleg w Pieninach wynosi 125 zł. Najkorzystniej w ofercie prezentują się jednak kwatery i pokoje, w których za nocleg zapłacimy już od 35 zł za osobę. Ceny noclegów są indywidualnie ustalane przez właścicieli obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń naszego portalu, ceny noclegów w weekend mogą być droższe o 32% w stosunku do cen, które obowiązują w dni powszednie.
Komentarze