Pieniny i Spisz - co warto zobaczyć?

Pieniny i Spisz - co warto zobaczyć?

Pieniny i Spisz tworzą wspólnie krainę pełną wspaniałych krajobrazów rozciągających się z okolicznych szczytów górskich, ale także bogatą w zabytki. Zamki, jeziora, szlaki turystyczne, małe miejscowości i ich drewniana zabudowa – wszystko to sprawia, że region ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. I nie ma się czemu dziwić. To wymarzone miejsce na wypoczynek.

Pieniny są pasmem górskim w łańcuchu Karpat. Położone w południowej Polsce i północnej Słowacji, są najwyższą częścią długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych - Pieniński Pas Skałkowy. Najwyższym szczytem szeroko pojmowanych Pienin jest Wysoka w Małych Pieninach. Całe pasmo natomiast jest częścią ciekawej, bardzo wąskiej, a zarazem najeżonej wapiennymi skałami geologicznej formacji zwanej pienińskim pasem skałkowym.

Spisz natomiast jest krainą historyczno-geograficzną flankującą od wschodu Tatry. Z rozległego obszaru tej krainy mamy w granicach Polski jedynie kilkanaście wsi. Tę część Spisza nazywa się Zamagurzem Spiskim - nazwa została nadana ze słowackiej perspektywy, gdyż owe wsie znajdowały się w spiskiej enklawie oddzielonej od reszty krainy niewysokim wałem Magury Spiskiej. Na północnym zachodzie Spisz sąsiaduje z Podhalem, na północy z ziemią sądecką, na wschodzie z Szaryszem, na południu z Abovem i Gemerem, na południowym zachodzie z Liptowem.

Pieniny i Spisz tworzą wspólnie niezwykłą krainę, która łączy w sobie zarówno walory krajobrazowe, jak i architektoniczne. Szczyty górskie i doliny, zamki i jeziora, mniejsze i większe urocze miejscowości oraz zachwycająca malowniczość regionu sprawia, że śmiało można powiedzieć iż jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.


Zamki i jeziora


Jezioro Czorsztyńskie bez wątpienia kojarzy nam się z Pieninami. Ten zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu leży w Kotlinie Nowotarskiej, pomiędzy Pieninami a Gorcami. Powstał przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi. Jezioro ma 9 km długości i średnio 1,3 km szerokości, długość linii brzegowej wynosi 29,7 km.

Największą popularnością wśród odwiedzających okolice zbiornika, cieszy się jego zapora główna. Spośród licznych walorów turystycznych okolic Zbiornika Czorsztyńskiego za najważniejsze uznaje się: przyrodę Pienińskiego Parku Narodowego, ruiny zamku w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy, górę Wdżar pochodzenia wulkanicznego z ośrodkiem narciarskim i letnią zjeżdżalnią wózkową, zaporę Zbiornika Czorsztyńskiego wraz z elektrownią, osadę turystyczną w Kluszkowcach z ekskluzywną zabudową uzdrowiskowo-willową i wiejską oraz uliczką malowniczych piwniczek ze spichlerzykami. Na jeziorze utworzona została sztuczna wysepka w celu udostępnienia miejsca lęgowego dla ptactwa wodnego – Ptasia Wysp.

Skoro Jezioro Czorsztyńskie to także Zamek w Niedzicy - jedna z największych atrakcji regionu. Jest to średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza - Pieniny Spiskie. Zachwyca o każdej porze roku a dzięki swemu położeniu jest też niezwykle malowniczy.

Dzisiaj obiekt spełnia funkcje muzealno-hotelowe. Prowadzi do niego „aleja”a za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI – XIX w. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez kolejną bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie. Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale o głębokości ponad 60 m. W tzw. Izbach Pańskich na zamku górnym zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży.

Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie.


Przełom Dunajca


Przełom Dunajca nazywany jest często jednym z cudów natury. I nic w tym dziwnego, gdyż miejsce to naprawdę potrafi zachwycić.  Przełom rzeki Dunajec przez pasmo górskie Pienin na długości ok. 8 km, pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą jest jedną z największych atrakcji turystycznych Pienin. Rzeka tworzy na tym odcinku wiele zakoli, a ściany skalne osiągają ok. 300 m wysokości.

Wielką popularnością cieszy się spływ Pienińskim Przełomem Dunajca. Rozpoczyna się on w Sromowcach Wyżnych, gdzie znajduje się przystań flisacka i pawilon Pienińskiego Parku Narodowego lub w Sromowcach Niżnych, kończy się zaś w Szczawnicy. Obecnie spływ odbywa się na wykonanych z desek czółnach połączonych w stabilne tratwy. Spływ można również odbyć na wypożyczonym sprzęcie takim jak kajaki lub pontony i uczestniczyć w spływie kajakowym, lub pontonowym.

Przełom Pieniński można także zwiedzić pieszo lub rowerem. Umożliwia to Droga Pienińska ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru prowadząca wzdłuż prawego brzegu Dunajca, niemal w całości po słowackiej stronie.


Wąwóz Homole


Wąwóz Homole leży w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Ma długość ok. 800 m a turystyczna ścieżka przekracza kilkakrotnie potok. Dawniej pokonywano go przeskakując po dużych kamieniach na jego dnie, co wymagało nieco zręczności, obecnie dla wygody turystów wykonano metalowe mostki.

Początek wąwozu obwarowany malowniczymi skałami, znajduje się przy wjeździe do Jaworek, od strony Szlachtowskiej. Wyżej wąwóz rozszerza się w Polanę Dubantowską.

Zbudowany jest z wapieni krynoidowych serii czorsztyńskiej i serii niedzickiej. Wąwóz powstał w wyniku tektonicznych fałdowań w górnej kredzie. Dużą rolę w jego wyżłobieniu odegrał również płynący nim potok Kamionka. Tworzy on w wąwozie kaskady, a jego koryto zawalone jest wielkimi głazami.


Przełom Białki


Przełom Białki jest na tyle atrakcyjny turystycznie i cenny, że na terenie wokół stworzono krajobrazowy rezerwat przyrody. Białka to jedna z najczystszych i najzimniejszych rzek w Polsce, podczas upałów daje ochłodę, a jej kamieniska są wykorzystywane jako plaża. Z wierzchołka Kramnicy i Obłazowej widać całą okolicę od Jeziora Czorsztyńskiego po Tatry. Skały te są atrakcyjne dla wspinaczy skałkowych. Jest tu około 30 dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności: od 30 m wysokości w ścianie Kramnicy po krótsze i słabiej ubezpieczone w Obłazowej.


Wzgórza: Wysoka, Sokolica, Trzy Korony


Pieniny zachwycają widokami z górskich szczytów. Do najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych przez turystów należą: Sokolica, Trzy Korony oraz Wysoka.

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Zbocza pocięte są głębokimi dolinami potoków i porośnięte lasem. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy, opadającej na Rówień koło Dunajca 500-metrową przepaścią, możemy podziwiać Pieniński Przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać nawet odległą o 63 km Babią Górę.

Sokolica to obok Trzech Koron najpopularniejszy cele wycieczek turystycznych. Szczyt jest bardzo dobrym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Samo wejście na Sokolicę to boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami.

Szczyt Wysoka natomiast znany także pod nazwą Wysokie Skałki, to najwyższy szczyt w Małych Pieninach, mający 1050 m. n.p.m.Wysokie Skałki były niegdyś nazywane Kiczerą, ponieważ tuż pod szczytem znajduje się trawiasty i bardzo rozległy obszar – Połonina Kiczera. Inną nazwą dla góry Wysokiej w Pieninach była nazwa Pamiarky – najprawdopodobniej wzięto ją od wieży triangulacyjnej, która kiedyś znajdowała się na szczycie.

Cała góra porośnięta jest lasem, jedynie sam wierzchołek ma charakter kopuły skalnej wystającej ponad linię świerkowego lasu. Roztaczają się stąd imponujące widoki na Tatry, Babią Górę, Pasmo Radziejowej, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Pieniny.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Najpiękniejsze miejsca na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!