Pierniki świąteczne. Poznaj miejsca, związane z tym korzennym przysmakiem

Pierniki świąteczne. Poznaj miejsca, związane z tym korzennym przysmakiem

Jest pewien korzenny przysmak, bez którego nikt nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia. To oczywiście pierniki świąteczne, których smak i zapach zachwyci każdego. Wieszamy je na choince, dekorujemy, czy też spożywamy. Niezależnie od tego, co robicie ze świątecznymi piernikami, warto byście poznali atrakcje i miejsca, które bezpośrednio kojarzą się właśnie z piernikami. Gdzie warto się wybrać i co zobaczyć?

Im bliżej Bożego Narodzenia, tym przepis na pierniki świąteczne jest coraz bardziej pożądany. Ma być przede wszystkim tradycyjnie, smacznie, a ich zapach ma się jak najdłużej unosić w naszym domu. Niezależnie od tego, czy wybierzecie noclegi w górach, czy pobyt w domu podczas Świąt Bożego Narodzenia, to warto jest przygotować ten świąteczny przysmak właśnie teraz. Dlaczego? Mianowicie, dlatego, że do świąt ciastka odpowiednio zmiękną, a Wy będziecie mieć czas na ich dekorację i przygotowanie innych wyjątkowych potraw.


Świąteczne pierniki to przysmak, który zachwyca niemal każdego. Dlatego też nie powinno dziwić to, że w Polsce coraz częściej powstają miejsca i atrakcje turystyczne, związane z tym bożonarodzeniowym przysmakiem. Zobaczymy tu jak ozdobić pierniki świąteczne, czy dowiemy się, co trzeba zrobić, by upiec idealne pierniki świąteczne. Oczywiście, będziemy też mogli zakupić pierniki świąteczne na prezent. A wszystko to będzie możliwe w popularnych polskich miejscowościach, chętnie wybieranych przez turystów. Gdzie, w związku z tym, warto się wybrać?


Przeczytaj również: Najpopularniejsze polskie muzea dla smakoszy. Gdzie warto się wybrać?


Pierniki świąteczne i atrakcje z nimi związane - te miejsca musisz odwiedzić!


Chcesz dowiedzieć się, jak upiec pierniki świąteczne? A może zależy Ci na tym, by zdobyć przepis na na tradycyjne pierniki świąteczne? Dlatego już dziś zaplanuj swój pobyt i odwiedź miejsca, w których królują oczywiście świąteczne pierniki korzenne. To najpopularniejsze miejsce będziecie mogli odwiedzić, jeśli wybraliście apartamenty Toruń. Jednak, trzeba podkreślić, że jest jeszcze kilka innych ciekawych miejsc, w których znajdziemy pierniki.


  • Żywe Muzeum Piernika i Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu


Przegląd miejsc, w którym królują pierniki świąteczne, rozpoczynamy od miejsca niezwykłego. Jeśli chcesz poznać najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Toruniu, to wizyta w tym muzeum powinna być obowiązkowa. Co ważne, Żywe Muzeum Piernika jest czynne przez cały rok, przez co wizyta będzie możliwa wtedy, gdy najdzie nas to ochota.



fot. Robson90 / AdobeStock, CC0

Sprawdź: 5 pomysłów na udany weekend w Toruniu. Co zobaczyć i gdzie się wybrać?


Lokalizacja w Toruniu nie jest tu przypadkiem, bo przecież to popularne miasto na Kujawach ma ścisły związek z piernikami. Toruńskie pierniki znane są nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Cały Toruń jest pełen piernikowych atrakcji, a Żywe Muzeum Piernika jest jedną z nich. Obiekt znajduje się w ścisłym centrum miasta, przy ulicy Rabiańskiej i jest chętnie odwiedzane przez turystów, niezależnie od pory roku.


Zwiedzając muzeum każdy może przenieść się w czasie, co gwarantuje pierwsze piętro odnoszące się do okresu średniowiecza, jak i drugie piętro mające związek z okresem XIX i XX wieku. Poznamy tu wszystkie rytuały, związane z pieczeniem piernika, dowiemy się jak zrobić pierniki świąteczne, własnoręcznie przygotujemy ciasto i upieczemy pierniki świąteczne o dowolnym kształcie, poznamy historię tych korzennych ciasteczek, czy weźmiemy udział w warsztatach dekorowania pierniczków. Oczywiście będziemy mogli też zakupić pierniki świąteczne na prezent. Będąc w Toruniu, koniecznie powinniście odwiedzić to miejsce.


Inny, warty uwagi obiekt znajduje się przy ulicy Strumykowej. Muzeum Toruńskiego Piernika to wystawa, prezentująca wszystko, co najważniejsze z toruńskimi piernikami.


Sprawdź noclegi w Toruniu:





  • Piernikowy zawrót głowy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze


Jeśli zdecydowaliście się na domki w Karkonoszach, to oprócz górskich atrakcji, konieczna powinna być wizyta w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, które od początku listopada zaprasza turystów i mieszkańców na wystawę zatytułowaną "Historia piernikarskiego rzemiosła".


Zobacz: Kotlina Jeleniogórska - Kraina Pałaców i Ogrodów



fot. ivabalk / AdobeStock, CC0

Znajdziemy tu nie tylko pierniki świąteczne, ale uzyskamy również niezwykle cenne informacje, związane z historią tego korzennego specjału. Wystawa prezentuje bowiem 700- letnią historię piernikarskiego rzemiosła. Są drewniane formy do pierników. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że można samemu upiec i udekorować pierniki świąteczne. Oczywiście, dowiemy się tu również jak zrobić idealne świąteczne pierniki i uzyskamy przepis na te najlepsze ciastka korzenne.


Wystawa będzie czynna do końca lutego 2023. Im bliżej świąt, tym więcej będzie warsztatów i spotkań poświęconych piernikarskiemu rzemiosłu. Warto się wybrać. 


Już dziś zarezerwuj noclegi w Jeleniej Górze:



Apartament Mazurek

Apartament Mazurek

Jelenia Góra, ul. Kiepury

Apartamenty Jelenia Góra 10
Zielona Prowincja

Zielona Prowincja

Mysłakowice, ul. 1 Maja

Apartamenty Mysłakowice 10
Pokoje pod dębem

Pokoje pod dębem

Jelenia Góra, ul. Nadbrzeżna

Kwatery i pokoje Jelenia Góra 9.4



  • Miasto z Piernika w stolicy Dolnego Śląska


Pozostajemy na Dolnym Śląsku i szybko przenosimy się do jego stolicy. Tu, oprócz wizyty na Jarmarku Bożonarodzeniowym, obowiązkowa będzie wizyta w Kolejkowo Sky Tower. To właśnie tu znajdziemy jedyne wyjątkowe miasto z piernika w Polsce. 


Zobacz koniecznie: Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Poczuj klimat świąt na Dolnym Śląsku!



fot. TheoCrazzolara / pixabay.com, CC0

Pierniki świąteczne są tu obecne na każdym kroku. Wykorzystane zostało ponad półtorej tony korzennego ciasta. Turyści i mieszkańcy Wrocławia mogą podziwiać m.in. piernikowy ratusz, kościół, zoo, domek Baby Jagi, dworzec, młyn i setki piernikowych chatek.


O tym, że przygotować taką wystawę, nie było łatwo, najlepiej świadczy fakt, że wykorzystano aż 140 kilogramów miodu i 40 kilogramów korzennych przypraw. Miasto oblane jest słodką pierzynką z lukru, do którego modelarze wykorzystali 321 jaj, 168 cytryn i 365 kilogramów cukru pudru. Z tych składników powstało miasteczko o powierzchni 100 metrów kwadratowych.


Wystawę można odwiedzać do końca lutego 2023, w najwyższym budynku Wrocławia, czyli Sky Tower. Za bilet normalny zapłacimy 32 zł, a za bilet ulgowy - 26 zł.


Oto popularne noclegi we Wrocławiu:





Jak widać, pierniki świąteczne są obecne w wielu częściach naszego kraju. Jeśli chcesz odwiedzić te miejsca, to pospiesz się, bo Boże Narodzenie coraz bliżej!




Następny artykuł Najpopularniejsze zapory...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!