Pierwszy dzień wiosny. Kiedy wypada i jak go spędzić?
Początek marca to czas, kiedy większość osób z utęsknieniem wypatruje pierwszych oznaków wiosny. Trzeba podkreślić, że jest ich całkiem sporo, a każdy szczegół potrafi wywołać uśmiech na twarzy. Już niedługo, początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny. To dobry moment, by zaplanować swój urlop i odpowiednio świętować jej nadejście. Gdzie warto się wybrać?
Nie da się ukryć, że wiosna to ulubiona pora roku, wśród wielu osób. Dni stają się zdecydowanie cieplejsze i dłuższe, co zachęca do licznych aktywności na świeżym powietrzu. To również idealny moment, by rozpocząć letni sezon turystyczny i zaplanować noclegi w górach, czy nad morzem. Szczególnie, że już niedługo na górskich polanach rozkwitną piękne krokusy, a popularne szlaki górskie będą przeżywać prawdziwe oblężenie.
Co prawda, do oficjalnego początku wiosny, jeszcze trochę czasu, ale dobrze jest poznać te najważniejsze informacje, związane z tą porą roku i znaleźć inspiracje na wiosenne wyjazdy.
Poznaj: Fajne miejsca w Polsce na przedwiośnie. Gdzie się wybrać?
Kiedy jest wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna wiosna?
Wiosna wiosna, ach to Ty… Już niedługo, każdy z wielką radością, będzie mógł zanucić tę popularną piosenkę. W wielu miejscach Polski słupki rtęci pokazują ponad 10 stopni Celsjusza, więc to jasny sygnał, że do wiosny coraz bliżej.
Kiedy wiosna 2024? Jeśli zastanawiasz się nad tym, kiedy rozpoczyna się wiosna kalendarzowa, a kiedy astronomiczna, to wiedz, że nie jest to ten sam dzień. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wypada 21 marca. Jeśli weźmiemy pod uwagę astronomiczną wiosnę, to w roku 2024 nastąpi ona dokładnie w dniu 20 marca o godzinie 04:07.
Co robić w pierwszy dzień wiosny?
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to świetny moment, by odpowiednio ją powitać i jednocześnie pożegnać zimę. Dzieci z przedszkoli i szkół, w towarzystwie opiekunów, topią marzannę, a także śpiewają wiosenne piosenki.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Wiosenne tradycje i wydarzenia w Polsce. Co robić i gdzie się wybrać?
Do Polski powracają bociany i żurawie, więc to znak, że wiosna wkrótce rozkręci się na dobre. Nie ma, w związku z tym, lepszego momentu do zaplanowania swojego urlopu. Szczególnie, że są w Polsce takie miejsca, które zachwycają wiosenną porą. Budząca się do życia przyroda, dużo słońca na niebie, to pewnego rodzaju zachęta, by wybrać domki Tatry, czy apartamenty Kaszuby. Możliwości jest wiele, dlatego dobrze jest wygospodarować sobie wiosenny weekend, by miło spędzić czas w gronie najbliższych osób.
Gdzie warto się wybrać wiosenną porą?
Niezależnie od tego, czy kochasz przyrodę, czy też lubisz aktywnie spędzasz czas lub wręcz przeciwnie - chcesz odpocząć, to mamy dla Ciebie kilka wyjątkowych propozycji, dzięki którym pierwszy dzień wiosny stanie się w pełni udany. Gdzie warto się wybrać?
-
Wiosenne krokusy w Tatrach
Skoro ma być tak, jak na wiosnę przystało, to warto jest wybrać apartamenty Tatry na miejsce swojego urlopu. Oprócz pięknych szczytów, znajdziesz tu wspaniałe górskie polany, na których w najbliższych dniach rozkwitną krokusy.
Zobacz koniecznie: Gdzie na kwitnące krokusy?
Warto podkreślić, że już pojawiają się pierwsze rośliny, ale najpiękniej zapowiada się czas na przełomie marca i kwietnia. To dobry czas, by wybrać szlaki w Tatrach i dojść nimi na Polanę Chochołowską, czy Rusinową Polanę. To właśnie tu znajduje się największa ilość krokusów. Pobyt w tym miejscu to prawdziwa uczta dla naszych oczu.
Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Tatrach:
-
Obserwacja powracających żurawi i bocianów
Za oznakę rozpoczynającej się wiosny, należy uznać powracające bociany oraz klucze żurawi. Czujne oko dostrzeże je na niebie, ale są miejsca, do których warto się wybrać, by móc obserwować ich codzienne życie.
Sprawdź: Birdwatching - nowy trend w polskiej turystyce. Gdzie go praktykować?
W przypadku bocianów, na pewno będzie to Europejska Wioska Bociania - z tej opcji powinni skorzystać przede wszystkim te osoby, które wybrały noclegi w Tykocinie. Jeśli zaś chodzi o obserwację żurawi, to warto jest się wybrać do Poleskiego Parku Narodowego. Można je zaobserwować również w Borach Tucholskich, czy na Warmii i Mazurach. Żurawie zamieszkują przede wszystkim rozległe bagna wśród lasów, torfowiska, wrzosowiska, nad jeziorami i starorzeczami. Zwykle w oddaleniu od siedzib ludzkich, ale żeruje także na łąkach i polach uprawnych.
Sprawdź noclegi na Mazurach:
-
Wyjątkowe ogrody botaniczne w Polsce
Skoro wiosna charakteryzuje się budzącą do życia przyrodę, to dobrze będzie odwiedzić te miejsca, w których wygląda ona najpiękniej. Praktycznie każde polskie miasto ma ogrody botaniczne. Są to niezwykle piękne miejsca, w których można podziwiać rośliny z różnych stron świata.
Przeczytaj również: 5 najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce
Mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji trasy spacerowe, ławeczki. Przy sprzyjającej pogodzie, tego typu miejsca odwiedzają prawdziwe tłumy. I nie ma co się dziwić, bo są to w pełni magiczne miejsca. Szczególnie polecanymi ogrodami botanicznymi w Polsce, z pewnością będą Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu, czy Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie. Dobrą opcją będzie również wycieczka do słynnych polskich arboretów. My, ze swojej strony, możemy w szczególności polecić arboretum w Kórniku.
Oto popularne noclegi w Lublinie i Kórniku:
Wierzymy w to, że nadchodząca wiosna będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Przy sprzyjającej aurze, warto odkrywać jej uroki w różnych zakątkach Polski.
Komentarze