Pierwszy jesienny śnieg w górach. O czym warto pamiętać?

Pierwszy jesienny śnieg w górach. O czym warto pamiętać?

Chyba każdy, kto zamierza spędzić jesienny urlop w górach, marzy o prawdziwej złotej jesieni, sprzyjającej aurze i malowniczych widokach górskich, pełnych wspaniałych jesiennych barw. W ostatnich latach, jesień pokazała, że jest nieprzewidywalną porą roku, szczególnie w górach. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z pierwszymi opadami śniegu w wyższych partiach gór, ale nie tylko, bo w miejscowościach również pojawiła się biała pokrywa śnieżna. O czym warto pamiętać jeśli jesienna pogoda nas zaskoczy i stanie się nieco bardziej zimowa? O tym poniższy artykuł.

Tego typu zjawiska atmosferyczna, chyba już nikogo nie zdziwią. Ostatnie lata i miesiące pokazały, że z opadami śniegu możemy mieć do czynienia o każdej porze roku, również latem. Opady białego puchu, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach w Zakopanem, Karpaczu, Wiśle,  czy innych miejscowościach górskich, spowodowały, że pojawiły się liczne utrudnienia i ograniczenia, mające związek z wypoczynkiem turystów. 


Nie da się ukryć, że warunki stały się niezwykle trudne. Turyści, oczekujący polskiej złotej jesieni musieli przyzwyczaić się do typowo zimowej aury. Na lokalnych ulicach zrobiło się niezwykle ślisko. Podobnie na szlakach, na które można było wejść tylko do określonego miejsca, ze względu na zagrożenie lawinowe i śliskie skały, uniemożliwiające swobodne poruszanie się. 


Pierwszy śnieg w górach - o czym powinni pamiętać turyści?


Warto podkreślić, że tego typu aura, może być zaskoczeniem dla każdego, jednak planując każdy wyjazd w góry, nawet latem, powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność. Niezbędny jest przede wszystkim zdrowy rozsądek, bezpieczeństwo i odpowiedni ubiór. O czym powinien pamiętać każdy turysta, jeśli mamy do czynienia z tego typu aurą?


Podstawowe zasady zachowania podczas niesprzyjających warunków w górach:


  1. Jeśli planujesz wyjścia na szlaki górskie, to pamiętaj o solidnym obuwiu, a jeśli zajdzie taka potrzeba, również o rakach. O tej porze roku skały i kamienie są niezwykle śliskie, więc o kontuzję lub złamanie kończyny jest bardzo łatwo.

  2. Unikaj wyjść w wyższe partie gór - tego typu warunki nie sprzyjają wyjściom w wyższe partie gór. Oprócz przeszywającym zimnem i ograniczoną widocznością, mamy również do czynienia z silnymi porywami wiatru, które na samym szczycie mogą osiągać nawet 100-200 km/h. Wędrówka i utrzymanie się na nogach może okazać się niezwykle trudne.

  3. W Twoim plecaku zawsze powinna znaleźć się nieprzemakalna i nieprzewiewna kurtka. Pamiętaj również o ciepłym ubiorze, gdyż jak wiadomo, temperatura spada wraz z wysokością, a przy silnym wietrze na szczycie odczucie zimna może być wyjątkowo wysokie.

  4. Warto byś miał przy sobie coś ciepłego i pożywnego - dobrze w związku z tym zabrać ze sobą kanapki i herbatę w termosie.

  5. Zabierz ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy z aplikają “Ratunek”, power bank. Może to okazać się niezwykle pomocne, jeśli zajdzie potrzeba wezwania pomocy.

  6. Jeśli nie znasz trasy i nie jesteś pewien tego, z jakimi warunkami przyjdzie Ci się na niej zmierzyć, zmień swoje plany.

  7. Śledź na bieżąco wszelkie informacje publikowane przez TOPR, czy dyrekcje poszczególnych parków narodowych - mogą one okazać się niezwykle ważne, np. w kwestii wystąpienia zagrożenia lawinowego.

  8. Pamiętaj, że obecnie dni stają się coraz krótsze - zaplanuj swoją wędrówkę tak, byś spokojnie wrócił do punktu wyjścia nim zapadnie zmierzch.

  9. Poinformuj gospodarza obiektu noclegowego, swoją rodzinę, gdzie się wybierasz i jakie masz plany - jest to szczególnie istotne, gdy przytrafi się niespodziewany wypadek i zajdzie potrzeba udzielenia pomocy.

  10. Wyprawa w wyższe partie gór wymaga odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie i sprawdzaj panujące na danym szczycie warunki.

  11. W przypadku niesprzyjających warunków, nigdy nie decyduj się na samotną wędrówkę. W grupie kilku osób będzie zdecydowanie raźniej.

  12. W przypadku niesprzyjających warunków i zagrożenia lawinowego, warto jest zrezygnować z wędrówek w wyższe partie, powyżej górnej granicy lasu.


Warto jest wybrać łatwe trasy, by móc podziwiać piękno gór w jesienno-zimowej szacie. Sprawdź: 5 niewymagających tras w polskich górach


Co przyniesie nam pogoda w listopadzie?


Analizując kolejne dni w pogodzie, można śmiało stwierdzić, że zima rozkręca się coraz bardziej. W wyższych partiach gór pojawiły się już opady śniegu. Z zasady listopad w górach charakteryzuje się zmienną aurą pogodową - potrafi zaskoczyć pozytywnym ciepłem, jak też typowo zimową aurą. Analizując cały miesiąc, należy podkreślić, że pogoda będzie bardziej zimowa. Średnia temperatura wyniesie 5-7 stopni Celsjusza, pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W nocy będą pojawiać się przymrozki. W wyższych partiach gór zimno będzie jeszcze bardziej odczuwalne. Dlatego ciepła odzież i odpowiedni sprzęt - obowiązkowe. Szlaki miejscami mogą być naprawdę śliskie. 


Więcej pogodowych szczegółów znajdziesz tutaj: Pogoda w Polsce na listopad 2020


Wiele na to wskazuje, że zima zagości w górach na dobre. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i jeśli nie ma takiej potrzeby, nie podejmujmy zbędnego ryzyka. Piękno gór można odkrywać również w inny, prostszy sposób.


Następny artykuł Kaszuby i Kociewie -...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!