Płatne akcje ratownicze w polskich górach? Ważne informacje dla turystów

Płatne akcje ratownicze w polskich górach? Ważne informacje dla turystów

Urlop w górach to wiele możliwości, miło spędzony czas, jak i niespodziewane sytuacje, które mogą pojawić się podczas wyprawy w wyższe partie gór. Wystarczy chwila nieuwagi podczas wędrówki po stromych szlakach, zmienna pogoda lub pojawienie się dzikich zwierząt, które żyją w górach, by doszło do wypadku. W takiej sytuacji bardzo często konieczna jest interwencja ratowników górskich. Czy już niedługo akcje ratunkowe będą płatne?

Sezon w górach trwa praktycznie przez cały rok. Turyści, którzy rezerwują nocleg w Tatrach lub innych regionach górskich, bardzo często przyjeżdżają tu z jednego prostego powodu - by odpocząć i zdobywać popularne szczyty górskie. 


Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że o wypadek w górach nietrudno. Wszystko dzieje się w przeciągu chwili, a najczęściej decydujące znaczenie ma czynnik ludzki, jak i nieprzewidywalne sytuacje, które pojawią się podczas wypraw w góry. 


Do najczęstszych urazów, które pojawią się w górach, należy zaliczyć skręcenia lub złamania kończyn, hipotermię, trudności z zejściem ze szlaku po zmroku, atak niedźwiedzia, ukąszenie przez żmiję zygzakowatą, czy rażenie piorunem. Większość tych urazów wymaga interwencji ratowników górskich. Temat ponoszenia kosztów akcji ratowniczych w górach przez poszkodowanych powraca w opinii publicznej. Postanowiliśmy w związku z tym sprawdzić, jak to wygląda naprawdę.


Sprawdź koniecznie: Na co uważać podczas wakacji? Wypoczywaj bez nieprzyjemnych przygód


Czy akcje ratownicze w górach wkrótce będą płatne?


Stanowiska ratowników górskich, reprezentowanych przez GOPR i TOPR oraz stanowisko Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji są zbieżne, jeśli chodzi o płatności za interwencję ratowników górskich.


Ostatnio Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że nie planuje wprowadzenia obowiązku ponoszenia kosztów akcji ratowniczych przez osoby poszkodowane w górach. W oficjalnym komunikacie prasowym, informują, że wejście w życie odpłatności za interwencję ratowników górskich, nie przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa w górach. Turyści, potrzebujący pomocy, rezygnowaliby z wezwania śmigłowca, mając na uwadze fakt, że zapłacili by “gigantyczne” kwoty za interwencję.



fot. coloringcuties / pixabay.com, CC0

Innego zdania są ratownicy górscy, którzy postulują o zmianę sposobu finansowania w systemie ratownictwa górskiego w Polsce. Przypomnijmy, że obecnie funkcjonuje coś na zasadzie ubezpieczenia turystycznego, które parki narodowe odprowadzają na rzecz GOPR (15% od ceny biletów). Nie jest to jednak obecne w przypadku wszystkich parków narodowych w górach. 


Warto podkreślić, że w rządzie trwają prace nad ustawą o parkach narodowych, gdzie reguły odpisu mają zostać doprecyzowane w taki sposób, że każdy górski park będzie wspierał ratownictwo górskie.


Zobacz: Wakacje w górach w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?


Czy akcje ratownicze w górach wkrótce będą płatne? Z pewnością nie. Cały proces jest niezwykle skomplikowany i wymaga szeregu zmiany w systemie ratownictwa górskiego, co należałoby zmodyfikować w formie ustawy. Dodatkowo, wyliczenie kosztów akcji, wypraw, interwencji ratowniczych jest zdaniem podmiotów ratownictwa górskiego trudne.


Najbardziej prawdopodobnym scenariusze wydaje się wprowadzenie systemu finansowania GOPR z częściowych przychodów za bilety w parkach narodowych, które znajdują się w polskich górach.


Sprawdź oferty noclegów w górach:



Aparthotel Tatrzański Spa

Aparthotel Tatrzański Spa

Białka Tatrzańska, ul. Kaniówka

Apartamenty Białka Tatrzańska 9.7
Przystanek Berdo

Przystanek Berdo

Polańczyk, ul. Zawóz

Domki Polańczyk 9.7
Willa Świerkowa

Willa Świerkowa

Karpacz, ul. Armii Krajowej

Wille Karpacz 10



A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy turyści powinni ponosić koszty akcji ratowniczych w górach? Koniecznie dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.



Następny artykuł Giewont - szlaki i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!