Płock - z plażą w sercu miasta. Idealne miejsce na weekendowy city break
Mogłoby się wydawać, że w tym roku lato ominęło wiosnę i bynajmniej nie jest to powód do smutku. Proporcjonalnie do ilości ciepłych dni, zaczynamy coraz częściej myśleć o wakacjach. Zanim jednak przyjdzie pora na porządne zaplanowanie urlopu, warto wybrać się w mniejszą podróż. Coraz większą popularność zdobywają ostatnio city breaks. Polacy wybierają taką formę odpoczynku z różnych powodów, jednak wśród dwóch podstawowych znajdują się brak czasu oraz ograniczone fundusze. City break brzmi międzynarodowo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować wyjazd w takiej właśnie formie do jednego z polskich miast. Dziś rekomendujemy Płock – miasto, które niczym nie ustępuje słynnemu na całą Polskę Kazimierzowi Dolnemu, a dodatkowo ma swoją własną miejską plażę!
Płock to malownicze, położone na nadwiślańskiej skarpie miasto z urzekającą urodą starówką, zabytkami i kąpieliskiem właściwie w centrum, otoczone lasami i jeziorami. Jest idealnym miejscem na weekend, pełnym uroku i atrakcji. To miasto położone w centrum Polski, około 110 km na zachód od Warszawy, na terenie województwa mazowieckiego. Geograficznie Płock jest usytuowany na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego. Na terenie miasta są dwa zespoły przyrodniczo – krajobrazowe: jar rzeki Brzeźnicy i jar rzeki Rosicy. W bezpośrednim sąsiedztwie miasta leżą dwa parki krajobrazowe: Gostynińsko-Włocławski na południu i Brudzeński na zachodzie. W artykule podpowiadamy co warto zobaczyć a także gdzie można się zrelaksować i obejrzeć nadwiślański zachód słońca. Koniecznie sprawdźcie nasze polecenia!
Wzgórze Tumskie: panorama, punkty widokowe, amfiteatr i alejki spacerowe
Panorama
Spośród innych nadwiślańskich miast Płock wyróżnia wyjątkowo malownicze położenie na stromej, 53 metrowej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. Panorama miasta od strony Wisły urzeka swą urodą. To kwintesencja Płocka i jego ikona. Ze skarpy rozciąga się zachwycający widok na szeroko rozlane wody Wisły, która zachowała swój niemal pierwotny charakter.
Punkty widokowe
Najpiękniejszą panoramę można podziwiać z punktów widokowych: za katedrą, przy Hotelu Starzyński i na Placu Książęcym, obok pomnika Bolesława Krzywoustego.
Alejki spacerowe
Całe Wzgórze Tumskie pocięte jest urokliwymi alejkami spacerowymi, którymi można przejść od ZOO aż do parku za Domem Technika. Trasa, licząca około 5 km, prowadzi przez Wzgórze Dominikańskie, poniżej domu, w którym urodził się i mieszkał poeta Władysław Broniewski i gdzie nadal można odpocząć pod rozłożystym dębem (pomnik przyrody), przy którym tworzył. Dalej mijamy Kościół na Górkach, ufundowany przez znanego z historii księcia Konrada Mazowieckiego (tego, który sprowadził do Polski Krzyżaków).
Amfiteatr
Podobny efekt lekkości daje rozświetlony nocą nowoczesny amfiteatr w kształcie kosmicznego spodka, doskonale wkomponowany w pokryte roślinnością zbocze Wzgórza Tumskiego. Płocki amfiteatr powstał w latach 60-tych i od razu stał się jednym z niepowtarzalnych elementów współczesnej urbanistyki miasta.
Nad Wisłą: Przystań jachtowa, molo, przystań statków spacerowych, miejska plaża i Zalew Sobótka z WakeParkiem
Przystań jachtowa
Po przegrodzeniu koryta Wisły tamą we Włocławku powstał zalew, szeroki na ponad kilometr i długi na prawie pięćdziesiąt kilometrów, który oferuje fantastyczne warunki do żeglowania. Żeglarzom sprzyjają zachodnie wiatry, a bezmiar wód, urwiste północne brzegi i zalesione południowe dostarczają niezapomnianych doznań. Nad Wisłą, vis a vis molo znajduje się przystań jachtowa należąca do klubu „Morka”. Kluby żeglarskie organizują cykliczne regaty na Wiśle. W czerwcu świętowany jest w Płocku Dzień Wisły z mnóstwem atrakcji na nabrzeżu.
Molo i statki spacerowe
Na bulwarze nadwiślańskim czeka również 365 metrowe molo zakończone okrągłą, przeszkloną kawiarnią. Jego konstrukcja – jedyna taka w Polsce – wchodzi łukiem w nurt Wisły, oddzielając port jachtowy od rzeki. W Cafe Molo można zjeść ciasta i lody własnej produkcji. Tuż obok molo w sezonie letnim cumują statki spacerowe. Można wybrać się w rejs dużą jednostką – dwupokładowym statkiem „Marianna”, zabierającym jednorazowo ok. 150 osób (rejsy 45 min.), bądź mniejszymi 12-osobowymi stateczkami (rejsy 30 min.).
Plaża
Miejska Plaża w Płocku to idealne miejsce na relaks, kąpiele słoneczne oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu. Należy podkreślić, że plaża znajduje się prawie w samym sercu miasta! Wielu fanom muzyki Płock kojarzy się właśnie z festiwalami na nadwiślańskiej plaży, w sąsiedztwie majestatycznych zabytków. W tej niepowtarzalnej scenerii odbywa się co roku wiele imprez muzycznych: różnorodny Polish Hip-Hop Festival, taneczny festiwal Disco nad Wisłą, debiutant wśród muzycznych wydarzeń miasta – Płock Summer Night, rockowy Summer Fall Festival oraz Audioriver – największy polski festiwal muzyki elektronicznej w Polsce.
Zalew Sobótka
Wielu zazdrości płocczanom plaży i kąpieliska w centrum miasta. Zalew Sobótka to dawne starorzecze Wisły, a dziś małe jezioro z czystą wodą i piaszczystą plażą. Na plaży znajduje się boisko do gry w piłkę plażową, zjeżdżalnia dla dzieci, a także wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Od kiedy wokół zbiornika zbudowano ścieżki rowerowe i spacerowe, stało się ono ulubionym miejscem treningu biegaczy. W zachodniej części Sobótki znajduje się WakePark.
Atrakcje turystyczne i zabytki Płocka – nasze rekomendacje
Oprócz rozrywki na łonie natury lub (odpukać) w razie niepogody, Płock ma do zaoferowania dużo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Polecamy szczególnie: Stary Rynek z zabytkowymi kamieniczkami, ratusz z wieżą zegarową, bazylikę katedralną Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny z XII wieku, a także najstarszą szkołę w Polsce – tzw. Małachowiankę.
W Płocku nie brakuje również kulturalnych atrakcji. Warto na pewno odwiedzić Muzeum Mazowieckie, które powstało w 1821 roku z inicjatywy społecznej. Posiada zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne, prezentując swoje eksponaty w czterech odrębnych budynkach, w każdym o odmiennej tematyce.
Rozrywką dla całej rodziny z pewnością będzie pięknie położony nad Wisłą w naturalnym środowisku wysokiej skarpy Płocki Ogród Zoologiczny. Ogród zajmuje powierzchnię 15 ha i posiada blisko 5 tysięcy zwierząt reprezentujących ponad 330 gatunków. Od 2016 na terenie ZOO oglądać można ekspozycję „Wody Świata”. Tworzą ją 23 zbiorniki o pojemności od 500 do 40 tys. litrów. Jest tu m.in. akwarium z wiosłonosami, ośmiornicą, konikami morskimi, rekinami, arapaimami i zbiornik prezentujący bogactwo ryb i bezkręgowców indonezyjskiej rafy koralowej. Oddzielna część ekspozycji to akwaria zimnowodne, ukazujące krajowe gatunki zwierząt występujących, m.in. w Wiśle i Morzu Bałtyckim.
No i jak? Spakowani?
Komentarze (3)
Cassandra Complex
,,Płock ciekawe miejsca " ( czyli masło - maślane ). Poza tym jeżeli podaje się odnośnik ,,Kamery w Płocku " to po otworzeniu go powinny one być , ale ich niema . Na innych stronach tego rodzaju wszystko działa jak powinno !!!