Płock, Ciechanów i okolice - co warto zobaczyć?
Płock i Ciechanów to dawne siedziby książąt mazowieckich. Znajdziemy tam piękne zamki, kościoły i inne zabytki oraz ciekawe muzea. Wizyta w tych dwóch miastach to bardzo dobry pomysł na weekendowy wypoczynek. Co warto zobaczyć? Oto nasze propozycje!
Płock pełen atrakcji
Płock jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W mieście zachowało się wiele zabytków z dawnych lat, które mimo upływu czasu, nadal prezentują się wspaniale. Z daleka widać dwie wieże renesansowej katedry, która w 1530 roku, po pożarze, została wyburzona do fundamentów, a na miejscu pogorzeliska wybudowano obecny budynek. Turyści przybywają do Płocka o każdej porze roku nie tylko ze względu na wyjątkowy klimat, który panuje w tym mieście, ale również dzięki odbywającym się tutaj cyklicznie każdego roku festiwalom.
Zwiedzanie Płocka warto rozpocząć od samego rynku. Powstał na początku XVI wieku i pełnił funkcje miejskiego targu. Początkowo w południowo-wschodniej części znajdował się gotycki ratusz, jednak na jego miejscu w XIX wieku stanęła klasyczna budowla, pełniąca funkcję siedziby władz miasta. Zabudowania na placu były drewniane i dopiero w XIX wieku zmieniono je na park z alejkami. Znajduje się tutaj także zegar słoneczny z 1793 roku.
Ciekawym miejscem na mapie Płocka jest Muzeum Żydów Mazowieckich. Wnętrze muzealne zostało podzielone na trzy strefy. Przedsionek, w którym możemy zgłębić historie Żydów, żyjących na Mazowszu. Dalej znajduje się pomieszczenie zwane „holokaust” oraz sala główna, w której możemy poznać elementy kultury żydowskiej w Polsce, dotyczące m.in. kuchni żydowskiej, muzyki czy świąt. Dodatkowo w gmachu muzeum organizowane są liczne koncerty, wieczorki literackie, spektakle teatralne, a nawet degustacje potraw pochodzących z tradycyjnej kuchni żydowskiej.
Kolejnym miejscem, zasługującym na uwagę jest Muzeum Mazowieckie w Płocku. Powstało w 1821 roku i jest najstarszym muzeum w Polsce. Na ekspozycję stałą składają się przede wszystkim zbiory historyczne, archeologiczne, numizmatyczne i artystyczne. Budynek muzeum zlokalizowany został w samym centrum miasta i stanowi idealne miejsce, w którym możemy zglebić historię regionu mazowieckiego.
Płock słynie też z malowniczych widoków. Jeżeli w słoneczny dzień wybierzemy się na Wzgórze Tumskie, będziemy mogli podziwiać najpiękniejszy widok w mieście. U stóp wzgórza tumskiego rozciąga się bulwar nad Wisłą. Sam bulwar stanowi najciekawszy teren spacerowy, a wzdłuż niego zlokalizowana została trasa rowerowa, port oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. W sezonie letnim przy bulwarze odbywają się koncerty i imprezy kulturalne.
Zarówno dzieci, jak i dorosłych z pewności ucieszy wizyta w płockim zoo. Na miejscu możemy podziwiać ponad 300 gatunków zwierząt, a jego chlubę stanowi akwarium i herpetarium, gdzie została umieszczona bogata kolekcja gadów, płazów oraz ryb i morskich bezkręgowców.
Ciechanów – dawne miasto królewskie
Ciechanów leży nad rzeką Łydynią. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego oraz miejscem obrad sejmików ziemskich ziemi ciechanowskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku. Jest to bardzo stare i niezwykle ciekawe miasto, które jeśli tylko damy mu szanse, na pewno nas zachwyci.
Największą atrakcją Ciechanowa jest Zamek Książąt Mazowieckich. Został wzniesiony w latach 1399-1429, a najstarsze wzmianki o warowni pochodzą z roku 1429, kiedy to jego architekt – mistrz Niklos przedstawił księciu Januszowi I rachunki budowlane dotyczące prac przy wznoszeniu twierdzy. Warownia od początku swojego istnienia była wielokrotnie modernizowana i rozbudowywana. Wyniesienie murów i wież do obecnej wysokości nastąpiło na przełomie XV i XVI wieku. Zamek oprócz funkcji obronnej, spełniał także funkcję rezydencjonalną. Znajdował się tu m.in. skarbiec księcia Janusza II oraz kaplica książęca pw. św. Stanisława.
Historia zamku jest długa i burzliwa. Obecnie właścicielem zamku jest Marszałek Województwa Mazowieckiego, a zarządcą - Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Obiekt można zwiedzić a jedną z większych atrakcji stanowią obecne na nim wystawy. Jedną z nich jest ekspozycja „fakty i mity ciechanowskiego zamku”, w jej ramach prezentowane są znaleziska archeologiczne. Druga z ekspozycji zatytułowana została „Księstwo Mazowieckie 1200-1526” i – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy trzech wieków funkcjonowania rzeczonego księstwa. W Zamku dostępna jest również sala multimedialna, która umożliwia zapoznanie się z dodatkowymi materiałami dotyczącymi zabytku.
Kolejne ciekawe miejsce to neogotycki Ratusz w Ciechanowie. Mieści się na północnej stronie rynku. Został wybudowany z cegły na planie prostokąta i liczy dwie kondygnacje. Oś fasady podkreśla wieża, na której znajduje się herb miasta, a także tarcza zegarowa. W ratuszu mają siedzibę władze Ciechanowa oraz Urząd Stanu Cywilnego.
Spacerując po mieście nasz wzrok przykuje na pewno wieża ciśnień. Budowla ta formalnie jest wieżowym zbiornikiem wyrównawczym, nie zaś wieżą ciśnień, jednak pod taką obiegową nazwą funkcjonuje w Ciechanowie. Wieża stoi na jednym z najwyżej położonych miejsc w mieście, 143 m n.p.m. Od lat osiemdziesiątych wieża pozostaje opuszczona. Co ciekawe, Portal The World Geography umieścił ciechanowski zbiornik na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych wież ciśnień na świecie.
Kolejne interesujące miejsca na mapie Ciechanowa to późnogotycki Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz ciechanowski Browar. Założony został w 1864 roku przez warszawskiego piwowara Karola Machlejda, a w latach 30. XX wieku Ciechanów mógł się poszczycić najbardziej znanym i największym browarem w okolicy. Z czasem ciechanowskie piwo zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. W piwnicach Browaru powstał Pub Ciechan, w którym jest szansa skosztować różnych wyrobów znanego od lat Browaru.
Atrakcyjne okolice Płocka i Ciechanowa
Będąc w Ciechanowie warto pojechać do położonej nieopodal Opinogóry. To właśnie tam, wśród pól usytuowany jest opinogórski zamek będący prezentem ślubnym ojca dla Zygmunta Krasińskiego. W czasach, kiedy Opinogóra należała do książąt mazowieckich, w miejscu tym stał drewniany gród. Legenda głosi, że w tych rejonach podczas polowania zginął Bolesław IV, którego zaatakował odyniec zadając mu śmiertelne rany. Dziś w zamku zlokalizowane jest Muzeum Romantyzmu. Przy wejściu do obiektu znajduje się drzewo genealogiczne rodu Krasińskich. Do zwiedzania udostępnionych jest kilka pokoi, w tym m.in. salon z licznymi portretami Krasińskiego i jego rodziny. Zamek otoczony jest parkiem, w którym stoi kamienny stół. Podobno to tu lubił przesiadywać poeta szukający weny. Tuż obok na zakochanych czeka ławka szczęścia.
Wartym odwiedzenia miejscem jest także miejscowość Sanniki, gdzie znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina z pałacem z 4 ćw. XVIII w., gruntownie przebudowanym w 1910 r. W pałacu tym gościł Fryderyk Chopin, o czym przypomina tablica umieszczona na elewacji. Obecny budynek został przebudowany według projektu Władysława Marconiego i ma charakter willi włoskiej. W lewym skrzydle znajduje się ośrodek chopinowski oraz małe muzeum poświęcone kompozytorowi. Natomiast w parku krajobrazowym znajduje się pomnik Fryderyka Chopina dłuta Ludwiki Nitschowej. Obiekt jest dostępny dla zwiedzajacych.
Poszukaj noclegu w Płocku
Poszukaj noclegu w Ciechanowie
Komentarze