Pocztówka z Czarnej Góry
Położona w sąsiedztwie Bukowiny Tatrzańskiej i Białki Tatrzańskiej, w historycznym regionie - na Spiszu. Jej nazwa pochodzi od wyglądu góry porośniętej gęstym lasem świerkowym. Czarna Góra, bo o niej mowa, przyciąga turystów niezależnie od pory roku. Co takiego wyróżnia tę małą, ale jakże urokliwą miejscowość? Zapraszamy do naszego artykułu!
Zimowe szaleństwa
Zimą miłośników narciarstwa przyciąga Stacja Narciarska Koziniec - Czarna Góra. Na turystów czekają tu wyciągi orczykowe jeden o długości 250 metrów, drugi o długości 350 oraz wyciąg zaczepowy o długości 120 metrów. Co ciekawe czteroosobowa kolejka linowa w ciągu godziny przewiezie aż 2400 narciarzy! Stacja oferuje również zróżnicowane trasy dla każdego narciarza, od czerwonej po niebieską i zieloną. Na terenie wyciągu znajdują się również profesjonalne wypożyczalnie narciarskie oraz szkółka narciarska. Po szusowaniu na stoku, na pyszne jedzenie możemy wybrać się do karczmy Koziniec, dzieci natomiast z pewnością chętnie odwiedzą bawialnię Stumilowy las. Kameralna atmosfera i brak zaludnionych stoków, to coś co charakteryzuje to miejsce!
Sprawdźcie się w narciarstwie biegowym!
Miłośnicy narciarstwa biegowego również nie będą zawiedzeni. W Czarnej Górze znajdują się bowiem specjalne trasy Łapsze Wyżne i Pieniny Spiskie. Dużą popularnością cieszą się tam również naturalne trasy tworzone przez stoki górskie. Niektóre z nich mogą sprawić trudność nawet największemu profesjonaliście!
Obowiązkowy punkt wycieczki
Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić w Czarnej Górze jest Litwinka: Punkt widokowy oraz Krzyż Milenijny. Dojazd tu nie jest trudny, krzyż widoczny jest bowiem z odległości kilkunastu kilometrów od Czarnej Góry. Wąską, stromą drogą w kilka minut dojedziemy na górę. Na miejscu zastaniemy duży parking oraz tablicę informacyjną. Obok parkingu wybudowana została górna stacja wyciągu narciarskiego Grapa Litwinka. Widok na przepiękną tatrzańską panoramę jest tam naprawdę niezwykły! Z Litwińskiej Grapy doskonale widać Tatry, Podhale, Gorce oraz Pieniny. Wiecie, że to właśnie tu na Litwince w 1921 roku odbyły się pierwsze szybowcowe mistrzostwa Polski?
Miejsce, w którym można odpocząć
Wspomniany wyżej 20 metrowy Krzyż Milenijny został wybudowany w 2000 roku dla uczczenia 2 tysięcy lat chrześcijaństwa. Na szczycie znajduje się również kamienny obelisk upamiętniający polskich pilotów. W tym urokliwym miejscu warto zatrzymać się na dłużej. Do naszej dyspozycji mamy tu liczne stoliki i ławeczki, w razie niepogody możemy posiedzieć pod zadaszonym tarasem widokowym. Jesteśmy pewni, że to miejsce na długo zapadnie w Waszej pamięci.
Letnie atrakcje
Wiecie, że Czarna Góra uważana jest za regionalne centrum paralotniarstwa? W miejscowości znajdziemy także wiele tras rowerowych oraz wspinaczkowych. Będąc w Czarnej Górze koniecznie wybierzmy się nad pełną pstrągów Czarnogórską Rzekę, na której organizowane są spływy kajakowe. Wśród zabytków Czarnej Góry uwagę zwraca, położona na Zagórzu, Zagroda rodziny Korkoszów. W budynku powstała etnograficzna filia Muzeum Tatrzańskiego, w której możemy zobaczyć, jak wyglądało gospodarstwo spiskie z pierwszej połowy XX wieku.+
Dla każdego coś dobrego
Czarna Góra to miejscowość pełna atrakcji! Miejsce idealne na zimowe szaleństwa oraz sporty letnie. Do tego odrobina historii, ciekawe zabytki, stare spiskowe zagrody oraz niezwykli mieszkańcy wciąż kultywujący dawne tradycje rolnicze i pasterskie. Mieszka tu kilku znakomitych pszczelarzy, hodowców gołębi i owiec. W Czarnej Górze nie odczujemy zmęczenia przepychem i tłumem turystów, a piękna przyroda i niezwykła aura tego miejsca z pewnością przyczynią się do udanego wypoczynku. Tu każdy znajdzie coś dla siebie!
Planujesz urlop i szukasz noclegu w Czarnej Górze? Sprawdź nasze propozycje: Noclegi Czarna Góra
Komentarze