Podejrzeć przyrodę
Mazury kojarzą się wszystkim z piękną, wyjątkową przyrodą. Na Warmii i Mazurach jest 8 parków krajobrazowych. Jednym z nich jest Mazurski Park Krajobrazowy, utworzony w najbogatszej przyrodniczo części Puszczy Piskiej, zwanej Wielką Knieją.
Zapraszamy na wycieczkę do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. To wyjątkowo piękne miejsce z meandrującą rzeką Krutynią, tworzącą szlak spływu kajakowego; jeziorkami ukrytymi w lasach; rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt.
Wycieczka odbędzie się w piątek 14 czerwca. Start - pl. Piłsudskiego w Mrągowie, godz. 11:00. Udział jest bezpłatny. Miłośników mazurskiej przyrody z Mrągowa do Krutyni, gdzie mieści się siedziba władz Mazurskiego Parku Krajobrazowego, zabierze autokar. Pierwszym punktem wycieczki będzie zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Krutyni mieszczącego się w zabytkowej mazurskiej stodole. Kolekcja przyrodnicza Muzeum liczy ponad 200 eksponatów zwierząt. Zwierzęta te nie zostały jednak zabite. Trafiły do Muzeum jako ofiary potrącenia lub zderzenia z samochodami poruszającymi się po drogach Parku.
Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, a w okresie letnim również w soboty i niedziele. Bilet to dobrowolna opłata na rzecz Mazurskiego Parku Krajobrazowego, warto więc wyrzucić wcześniej węża z kieszeni.
Kolejne w programie jest zwiedzanie z przewodnikiem Rezerwatu Zakręt. Jest to rezerwat torfowiskowo-leśny. Można w nim zobaczyć 3 urocze leśne jeziorka i ich pływające wyspy. Fascynujący jest zachodzący w rezerwacie proces zarastania jezior śródleśnych i tworzenia się torfowisk z charakterystycznymi pływającymi wyspami. Naprzeciwko drogi biegnącej do rezerwatu „Zakręt” rośnie "Zakochana Para". "Zakochana Para" jest pomnikiem przyrody. Bardzo nietypowym. Drzewa rosną w "miłosnym objęciu" - dąb romantycznie obejmuje konarami sosnę.
Na koniec zobaczymy głazowisko koło Rosochy i Wojnowa. A do Mrągowa wrócimy autokarem.
Jeśli macie ochotę na taką wycieczkę, zapiszcie się w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej, tel. (89) 741 80 39.
Zobaczcie również:
Ścieżka przyrodnicza "Rezerwat Krutynia"
Ścieżka przyrodnicza Krutyń-Zgon
Szlak pieszy im. Melchiora Wańkowicza
Szlak pieszy im. Karola Małłka
Leśna ścieżka dydaktyczna „Śladami Gałczyńskiego”
Komentarze