Podkarpacie dla aktywnych - 5 pomysłów na udany weekend w ruchu!
Cenicie sobie aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu? Jeżeli wybieracie się na urlop, to tylko po to, by wędrować po szlakach, jeździć rowerem lub podziwiać okolicę siedząc w kajaku? Jeżeli poszukujecie ciekawych pomysłów na spędzenie aktywnego weekendu w klimatycznych zakątkach, interesujących miejscach i pięknych okolicznościach przyrody, powinniście zajrzeć na Podkarpacie! Oto kilka najciekawszych pomysłów na aktywny weekend!
Podkarpacie jest naprawdę atrakcyjnym regionem Polski. Spora w tym zasługa popularnych i uwielbianych Bieszczad. W okolicy skrywa się jednak wiele innych wartych zobaczenia miejsc. Znajdziemy tu interesujące szlaki tematyczne (Szlak Architektury Drewnianej), piękne zabytki (Zamek w Łańcucie) czy wyjątkowe atrakcje (Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku). Coś dla siebie znajdą także osoby stawiające przede wszystkim na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu! Jakie możliwości tu na nich czekają? Sprawdźcie sami, gdzie się wybrać i jak spędzić aktywnie czas na Podkarpaciu!
- Wędrówki po Bieszczadach
Nie ulega wątpliwości, że to Bieszczady są największa atrakcją Podkarpacia. Piękne pasmo górskie oferuje świetne warunki do aktywnego wypoczynku. Czekają tu na nas liczne szlaki turystyczne, zachwycające widoki, piękne zakątki oraz niepowtarzalny klimat. Dodatkowo okolica będzie doskonałym kierunkiem podróży o każdej porze roku. Gdzie powinniśmy się wybrać, będąc w Bieszczadach? Na szczycie listy znajdziemy Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz Tarnicę. Warto jednak zdecydować się na mniej popularne i równie ciekawe szlaki.
Bieszczady - najpiękniejsze miejsca na spacer:
-
Połonina Caryńska - jeden z punktów obowiązkowych wizyty w Bieszczadach i jeden z najpiękniejszych zakątków, na połoninę dotrzemy na kilka sposobów, najpiękniejsza wydaje się podróż Czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim z Ustrzyk Górnych (około 3 godzin), inne opcje to Szlak Zielony z Małej Rawki przez przełęcz Wyżniańską (około 2 godzin) oraz zielona ścieżka przyrodnicza “Buk” z Ustrzyk Górnych (około 3,5 godziny), po drodze klimatyczny las oraz zachwycające widoki,
-
Połonina Wetlińska - kolejne piękne i zachwycające miejsce oferujące niezapomniane i malownicze widoki, z Wetliny wyruszamy szlakiem żółtym na do Przełęczy Wyżnej, a następnie na Połoninę, po drodze mijamy pomnik Jerzego Harasymowicza, pomnik ofiar gór i ratowników niosącym im pomoc oraz popularne schronisko “Chatka Puchatka”,
-
Tarnica - najwyższy szczyt w Bieszczadach (1346 m n.p.m.) oraz główny cel turystów. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy. Na szczyt prowadzi między innymi trasa z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch. Szlak wiedzie przez klimatyczny bukwy las (tam znajdziemy liczne drewniane kładki ułatwiające podróż). Na szczecie poza pięknymi widokami czeka kilkunastometrowy krzyż.
Atrakcyjne noclegi w Bieszczadach:
Gdzie jeszcze warto udać się spacer w Bieszczadach?
Poza głównymi szlakami turystycznym prowadzącymi do najważniejszych miejsc w okolicy warto udać się na spacer do kilku mniej wymagających lub mniej uczęszczanych zakątków! Oto kilka miejsc, które warto uwzględnić w planie:
-
Rezerwat przyrody “Sine Wiry” - jeden z najbardziej malowniczych rezerwatów w Bieszczadach, a także jeden z najpiękniejszych w kraju. Położony jest na terenie Ciśniańko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, a jego głównym elementem jest przełom Wetliny. Woda w tym miejscu przepływa między wielkimi głazami oraz progami skalnymi.
-
Worek Bieszczadzki i źródła Sanu - dziki teren rzadko uczęszczany przez turystów, czeka nas kilkugodzinna wędrówka przez gęsty zielony las (w obie strony około 8 godziny), po drodze możemy jednak liczyć na ciszę i spokój. Na trasie zobaczymy nie tylko źródło Sanu, ale także Grób Haliny - mogiłę dawnych właścicieli wsi Sianki, z którymi związana jest historia o wielkiej miłości. Trasa na Worek Bieszczadzki rozpoczyna się we wsi Bukowiec (około 30 kilometrów od Lutowisk i około 50 km od Wetliny)
-
Bukowe Berdo - leżąca nieco na uboczu masyw górski, w najwyższym punkcie mierzy 1311 m n.p.m. Miejsce ciche i spokojne oferujące przepiękne widoki, mały ruch nawet u szczytu sezonu letniego. Podróż najlepiej rozpocząć w miejscowości Muczne - wcześniej możemy zajrzeć do zagrody pokazowej żubrów. Zdobycie szczytu najwyższego punktu powinno zająć nam około 2 godziny. Trasa biegnie przede wszystkim przez las i nie należy do wymagających. Na szczecie czekają piękne widoki na Halicz, Szeroki Wierch, połoniny oraz ukraińską część Bieszczad,
Atrakcyjne noclegi w Bieszczadach:
Zobacz także: 7 pomysłów na romantyczny wyjazd w Bieszczady oraz Nieodkryte szlaki w Bieszczadach. Gdzie warto się wybrać?
- Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Solińskim
Zalew Soliński - zwany potocznie Jeziorem Solińskim - jest obok górskich szlaków turystycznych, jedną z głównych atrakcji, jakie oferuje nam Podkarpacie. Zbiornik wodny położony u stóp Bieszczad kusi turystów pięknymi widokami oraz różnorodną linią brzegową o urozmaiconym ukształtowaniu. Jezioro otaczają lesiste i strome stoki, które możemy podziwiać z bliska podczas rejsów. Sporą zaletą okolicy są liczne atrakcje znajdujące się na wyciągnięcie ręki. W jaki sposób możemy aktywnie spędzić czas nad Jeziorem Solińskim? W sezonie letnim możemy wypożyczyć kajaki lub rowerki wodne i wyruszyć na poszukiwanie malowniczych zatoczek. Natomiast przez większość roku możemy postawić na żeglowanie! Doskonałym pomysłem będzie także podróż rowerem po jednej z licznych tras znajdujących w okolicy: na każdej czekają na nas atrakcyjne widoki na jezioro, ciekawe zabytki oraz małomiasteczkowy klimat okolicznych miejscowości.
Atrakcyjne noclegi nad Jeziorem Solińskim:
Ustrzyki Dolne, ul. Łobozew Dolny
Apartamenty i pokoje Na Wzgórzu
Sprawdź także inne atrakcyjne nocleg w okolicy
Zobacz także: Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim - co robić w wolnym czasie?
- Przemyśl i okolice dla aktywnych
Na Podkarpaciu poza Bieszczadami znajdziemy kilka innych naprawdę interesujących miejsc. Jednym z nich jest z pewnością Przemyśl, będący jednym z najstarszych oraz najpiękniejszych miast w regionie. Miasto kusi turystów przede wszystkim swoim historycznym klimatem oraz interesującymi zabytkami - znajdziemy tu renesansowy Zamek Kazimierzowski oraz klimatyczny rynek - warto jednak pamiętać, że Przemyśl to także malownicza okolica pełna zielonych pagórków oraz gęstych lasów!
Przemyśl i okolicy - jak spędzić aktywnie czas?
-
Forteczna Trasa Rowerowa - część południowa - szlak turystyczny o długości około 52 kilometrów. Rozpoczyna się w Przemyślu, a następnie prowadzi do miejscowości: Prałkowce, Grochowce, Łuczyce i Siedliska. Po drodze będziemy mogli zobaczyć przede wszystkim forty będące pozostałością po imponującej fortyfikacji, jaka była Twierdza Przemyśl. Na trasie południowej m.in.: Fort VII “Prałkowce”, Fort IV “Optyń” czy Fort I “Salis Soglio”,
-
Forteczna Trasa Rowerowa - część północna - szlak o długości około 35 kilometrów, trasa podobna do poprzedniej. Wyruszamy z Przemyśla (spod Pomnika Orląt Przemyskich), a następnie przejeżdżamy przez kilka okolicznych miejscowości, m.in.: Kuńkowce, Orzechowce czy Buszkowice. Po drodze pozostałości kilku fortów Twierdzy Przemyśl, na trasie warto zrobić sobie dłuższą przerwę w Bolestraszycach, gdzie znajdziemy piękne i klimatyczne Arboretum,
-
Dubiecko-Pruchnik - szlak żółty o długości 15 kilometrów łączący dwie zabytkowe miejscowości (oddalone około 30 km od Przemyśla). Trasa pozwala cieszyć się widokiem malowniczych wzniesień Pogórza Dynowskiego. Podróż może urozmaicić nam wizyta w Prywatnym Muzeum Minerałów i Skamieniałości, kościół z gotycką kropielnicą. Dubiecko to także wieś, w której urodził się Ignacy Krasicki, a w dzieciństwie mieszkał Aleksander Fredro,
-
Suchy Obycz-Kopystańka - szlak żółty o długości około 15 kilometrów przebiega przez dwa popularne wzniesienia powiatu przemyskiego: Suchy Obycz (628 m n.p.m.) oraz Kopystańkę (541 m n.p.m.). Połączenie ze szlakiem czerwonym i niebieskim pozwala na tworzenie różnych wariantów pieszych wycieczek. Trasa przebiega przede wszystkim przez stare tereny leśne i oferuje strome podejścia. Na szlaku czekają ładne widoki. Warto zajrzeć do dawnego miasteczka Rybotycze, które przez II wojną światową słynęło z wyrobu butów.
Atrakcyjne noclegi w Przemyślu:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Przemyślu i okolicy
Zobacz także: Przemyśl na weekend - co warto zobaczyć? oraz Najciekawsze twierdze i fortyfikacje w Polsce
- Rzeszów i okolice dla aktywnych
Stolica Podkarpacia także jest ciekawym miejscem na weekendowy wyjazd. Rzeszów to piękne i interesujące miasto, w którym przyjemne chwile spędzimy o każdej porze roku! Najlepszym pomysłem będzie oczywiście wypad letni lub jesienny, wtedy też okolica pełna malowniczych krajobrazów wygląda przepięknie. W Rzeszowie warto udać się na spacer po Starym Mieście, odbyć podróż Podziemna Trasą Turystyczną, a także zobaczyć Zamek Lubomirskich. W czasie wolnym możemy także wyskoczyć za miasto!
Rzeszów i okolicy - gdzie aktywnie spędzić czas wolny?
-
Ścieżka przyrodnicza im. prof. dra Władysława Szafera - bardzo przyjemne i krótka trasa startująca w Rzeszowie, ścieżka liczy jedynie 6 kilometrów, a jej pokonanie zajmie nam około 2 godzin. Podróż rozpoczniemy na Starym Cmentarzu, tam też znajdziemy pierwszą tablicę informacyjną. Dalej ścieżka poprowadzi nas między innymi do zamieszkałej przez liczne ptactwo Olszynki, Parku Kultury i Wypoczynku oraz nad zaporę na Wisłoku. Głównym elementem trasy jest rezerwat przyrody “Lisia Góra”, w którym znajdziemy kilka tablic informacyjnych na temat okolicznych osobliwości przyrody. Na trasie czeka wiele miejsc do odpoczynku, miejsca na grilla, plac zabaw, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego.
-
Szlakiem Green Velo do Łańcuta (lub Leżajska) - będąc w Rzeszowie, możemy wskoczyć na rower i wyruszyć do znajdującego się niedaleko Łańcuta, tam czeka na nas jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zamek otoczony jest klimatycznym parkiem idealnym na relaksujący spacer przed powrotem do Rzeszowa. Trasa biegnie wzdłuż rzeki Wisłok i oferuje atrakcyjne widoki. Po wizycie w Łańcucie możemy zdecydować się na dalszą podróż do klimatycznego i pięknego Leżajska lub udać się w drogę powrotną do Rzeszowa.
Atrakcyjne noclegi w Rzeszowie:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Rzeszowie i okolicy
Zobacz także: Rzeszów na weekend - co warto zobaczyć?
- Sanok i okolice dla aktywnych
Jednym z najciekawszych miejsc, jakie możemy odwiedzić na Podkarpaciu, jest Sanok. To niezwykle atrakcyjna propozycja zarówno na weekend, jak i na dłuższy pobyt. Miasto stanowi dobrą bazę wypadową w Bieszczady oraz nad Jezioro Solińskie a dodatkowo oferuje jedne z największych atrakcji w regionie (a także w kraju!). Warto przespacerować się tu po klimatyczny rynku głównym i odwiedzić Zamek Królewski ze znajdującym się w nim Muzeum Historycznym oraz imponującą Galerią Zdzisława Beksińskiego. To jednak nadal nie wszystko!
Sanok i okolice - jak spędzić aktywnie czas wolny?
-
Muzeum Budownictwa Ludowego - punkt obowiązkowy wizyty w Sanoku. Jedne z największych w Polsce i Europie skansenów oraz jeden z najpiękniejszych. Park etnograficzny zajmuje powierzchnię około 38 hektarów. Klimatyczne i malowniczo położone muzeum jest świetnym miejscem na długi spacer,
-
Ruiny Zamku Sobień we wsi Załuż - atrakcyjny punkt widokowy i świetne miejsce na krótki spacer, do wsi Załuż możemy przejechać się rowerem (to tylko 10 kilometrów od Sanoka), a następnie wejść na wzgórze Sobień. Co prawda pozostałości ruin są niewielkie, jednak z tarasu widokowego rozciąga się piękny widok na dolinę Sanu, ruiny znajdują się na terenie rezerwatu przyrody, w okolicy znajdziemy także ścieżkę przyrodniczą,
-
Szlak czerwony na Orli Kamień (518 m n.p.m.) - szlak PTTK rozpoczynający się w Sanoku. Prowadzi on przez Góry Słonne i Pogórze Przemyskie do Przemyśla. W okolicach Sanoka pozwala na dotarcie na główną atrakcję szlaku, czyli Orli Kamień. Na szczecie będziemy mogli zobaczyć atrakcyjne formy skalne oraz piękne widoki na Sanok i Słonny Wierch. Po drodze wędrujemy ścieżką edukacyjno-przyrodniczą,
-
Szlak niebieski z Sanoka na Chryszczatą - trasa rozpoczyna się w Sanoku i wiedzie przez Pohary i Suliłę na Chryszczatą - jeden z bieszczadzkich szczytów. Trasa pozwala dotrzeć na masyw Wiechy położony na południe od miasta (521 m n.p.m.).
Atrakcyjne noclegi w Sanoku:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Sanoku i okolicy
Zobacz także: Sanok na weekend oraz 12 najciekawszych skansenów w Polsce
Komentarze