Podróże Polaków i turystyka w Polsce
Polacy podróżują coraz więcej i doceniają walory własnego kraju. Wybierają miejsca w kraju, chociażby ze względu na większe bezpieczeństwo czy względy estetyczne, bo przecież Polska jest piękna!
Podróże małe i duże
Wg raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2017 roku 59% mieszkańców naszego kraju powyżej 15 roku życia uczestniczyło w wyjazdach turystycznych w Polsce. To aż 500 tysięcy więcej niż w 2016 roku!
W ciągu roku mieszkańcy Polski odbyli łącznie 68,7 mln podróży (jedna osoba mogła odbyć kilka podróży). Zdecydowanie przeważały podróże krajowe – było ich 55,2 mln.
Mimo wszystko wciąż duży odsetek rodaków nie podróżuje wcale. Wśród najczęściej wymienianych powodów pojawiają się aspekty finansowe, problemy zdrowotne oraz brak czasu, czy motywacji do wyjazdów.
Ciekawy jest fakt, że liczba wyjazdów zagranicznych utrzymuje się wciąż na tym samym poziomie, znacząco wzrasta zaś liczba wyjazdów krajowych, w tym długookresowych.
W 2017 r. przyjechało do Polski 83,8 mln cudzoziemców, z tego 18,3 mln turystów i 65,5 mln odwiedzających jednodniowych.
Baza noclegowa w Polsce
Jak podaje GUS w 2018 roku w turystycznych obiektach noclegowych, posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych (łącznie z pokojami gościnnymi i kwaterami agroturystycznymi), zatrzymało się 33,9 mln turystów (o 1,9 mln więcej niż w 2017 r.).
Spośród korzystających z obiektów hotelowych najwięcej osób – 22,1 mln zatrzymało się w hotelach. Natomiast w pozostałych obiektach najwięcej osób skorzystało z obiektów typowo wakacyjnych, takich jak ośrodki wczasowe – 1,8 mln i ośrodki szkoleniowo- wypoczynkowe – 1,1 mln. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokoje gościnne i zakłady uzdrowiskowe – po 0,9 mln turystów.
Udzielono łącznie 88,9 mln noclegów (o 5,9% więcej niż w 2017 r. – 83,9 mln), w tym turystom zagranicznym – 17,7 mln (o 6,2% więcej niż w roku poprzednim. Noclegi udzielone w lipcu i sierpniu stanowiły 28,8% wszystkich w 2018 r.
Najczęściej podróżujemy latem
Struktura krajowych wyjazdów turystycznych nie zmienia się od wielu lat. Najwięcej wyjazdów długoterminowych zaobserwować można w miesiącach wakacyjnych, tj. lipcu i sierpniu. Liczba podróży rośnie również w maju oraz grudniu.
Polacy najrzadziej na wycieczki wybierają listopad oraz wczesną wiosnę: marzec i kwiecień. W przypadku krótkich pobytów dysproporcja między poszczególnymi miesiącami nie jest tak zauważalna.
Co zrobić, by przyciągnąć turystów również w tych mniej obleganych miesiącach? Może warto zastanowić się nad przygotowaniem oferty specjalnej. W głównej ofercie warto również zaznaczyć walory różnych pór roku np. kwitnąca polana – wiosną, czy kolorowy las pełen grzybów – jesienią.
Królują góry i morze
Natężenie krajowego ruchu turystycznego jest zróżnicowane w zależności od województwa. Do najczęściej odwiedzanych województw należało województwo pomorskie, małopolskie, mazowieckie, zachodniopomorskie, dolnośląskie oraz podkarpackie i śląskie.
Najrzadziej odwiedzane województwa to opolskie, lubuskie i świętokrzyskie.
Jak przyciągnąć turystów do mniej popularnych miejsc? Warto szczegółowo opisać walory okolicy, wszystkie atrakcje i ciekawe miejsca. Można zachęcić również ciszą i brakiem tłumów. Istnieją bowiem grupy osób ceniących sobie spokój podczas wyjazdów.
Na podstawie zapytań użytkowników portalu Nocowanie.pl sprawdziliśmy jakie miejsca w poszczególnych regionach Polski wybierają turyści. Sprawdź top 10 dla szesnastu województw w kraju:
- Dolnośląskie
- Kujawsko-pomorskie
- Lubelskie
- Lubuskie
- Łódzkie
- Małopolskie
- Mazowieckie
- Opolskie
- Podkarpackie
- Podlaskie
- Pomorskie
- Śląskie
- Świętokrzyskie
- Warmińsko-mazurskie
- Wielkopolskie
- Zachodniopomorskie
Dwa dni lub ponad tydzień
Średnia długość pobytu podczas podróży krajowych utrzymuje się od lat na podobnym poziomie. W przypadku podróży długookresowych wynosi około 8,5 noclegów, w przypadku krótkookresowych – 2 noclegi.
O ile krótkie podróże najczęściej związane są z wyjazdami służbowymi, to dłuższe zdecydowanie z turystyką oraz wypoczynkiem. Jak zatrzymać turystów na jeszcze dłużej? Dla niektórych osób barierą jest długość trwania urlopu, dla innych cena. Warto zastosować rabaty i specjalne ceny przy dłuższych rezerwacjach, co pozwoli zatrzymać gości kilka dni dłużej.
Najważniejszy jest wypoczynek
Wśród głównych celów podróży wymieniane są w dużej mierze cele turystyczno-wypoczynkowe (około 57,8%), często odwiedzano krewnych i znajomych (31,6%), rzadziej były to wyjazdy służbowe, czy zdrowotne.
Ściśle związane z celami podróży są rodzaje zakwaterowania, jakie wybierają Polacy. Dość popularne są noclegi w pensjonatach (9,6%) oraz kwaterach prywatnych (8,5%).
Podczas zarówno długich, jak i krótkich wyjazdów, coraz częściej jako środek transportu wykorzystywany jest samochód oraz znaczną popularnością cieszą się publiczne środki komunikacji takie, jak autobus i autokar. Istotną rolę odgrywa również transport kolejowy. Nadal dominują wyjazdy organizowane samodzielnie.
Oprócz oferty zamieść również opisy pobliskich atrakcji. Zadbaj, by klient jak najlepiej wypoczął podczas pobytu w Twoim obiekcie. Rodzinna i domowa atmosfera może być kluczem do pozyskania serca turystów, którzy nawet na wyjeździe lubią czuć się jak u siebie w domu.
Cena gra rolę
Jak podaje MSiT przeciętne wydatki poniesione na krajowe podróże, zawierające transport, zakwaterowanie, wyżywienie i inne to 105 zł na dobę w przypadku wyjazdów krótkookresowych i 92 zł - wyjazdy długookresowe.
Jest to wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Główny udział w wydatkach w trakcie wyjazdów długich to zakwaterowanie (35,3%), w trakcie krótkich – żywność (30,1%).
Szczególnie w przypadku wyjazdów urlopowych goście zwracają uwagę na czynnik finansowy. Cena powinna przekładać się na jakość. Warto zachęcić turystów parkingiem czy śniadaniem w cenie pokoju.
Znając preferencje turystyczne potencjalnych gości, łatwiej dostosować ofertę do oczekiwań turystów. Warto śledzić bieżące raporty i badania dotyczące podróży i turystyki krajowej. Informacje te zawierają wiele cennych danych, które na co dzień możesz wykorzystać w swoim biznesie.
Opracowano na podstawie:
*Charakterystyka podróży krajowych i zagranicznych mieszkańców Polski w 2017 r. (Departament Turystyki MSiT)
*Wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych w 2018 (GUS)
Komentarze