Podróżowanie po Polsce. Jak wykonać super fotki na social media?
Uwiecznić chwile i podzielić się nimi z innymi - taka zasada przyświeca mediom społecznościowym, z których korzysta już niemal każdy. Najwięcej zdjęć i relacji wykonujemy podczas podróży po Polsce, czy po świecie. Jakich w związku z tym zasad należy przestrzegać, by wykonać naprawdę dobre zdjęcia i relacje? Sprawdźmy!
Można pokusić się o takie stwierdzenie, że media społecznościowe zdominowały nasze codzienne życie. Zaglądamy do nich codziennie - tuż po przebudzeniu, w pracy i wieczorem, tuż przed snem. Korzystanie z nich stało się również normalnością w takim czasie, kiedy potrzebujemy odpoczynku i uwolnienia się od codziennych obowiązków.
Wyjątkowe zdjęcia znad Morskiego Oka, relacja z plaży we Władysławowie, piękne panoramiczne zdjęcie z Tarnicy, czy boomerang z Rynku Głównego we Wrocławiu - każdy miłośnik social mediów, doskonale wie, o co w tym wszystkim chodzi. Decydując się na noclegi w górach, nad morzem, czy w polskich miastach, media społecznościowe są z nami wszędzie - podczas zwiedzania, odpoczynku, zdobywania górskich szczytów, czy podczas konsumpcji regionalnych potraw.
Dobrą porą do fotografowania jest właśnie rozpoczęta jesień. Zastanawiasz się, czy wybrać się w góry, czy na city break? Sprawdź: Jesienny wyjazd w góry czy city break - co warto wybrać?
Jaki cel przyświeca zdjęciom i relacjom wykonywanym podczas podróży?
Jeszcze kilkanaście lat temu, na każdy urlop spędzany w Polsce, zabieraliśmy ze sobą aparat fotograficzny na kliszę, a niektórzy posiadali już aparat cyfrowy. Czasy się zmieniły i z tych urządzeń korzystają nieliczni. U każdego turysty, którego spotykamy w danej miejscowości można zauważyć telefon, którym wykonuje zdjęcia, relacji i natychmiast dzieli się nimi z gronem swoich przyjaciół i znajomych.
Chcemy w ten sposób pokazać i pochwalić się, gdzie i z kim spędzamy czas. Jest to też pewnego rodzaju pamiątka, która pozostanie z nami na naszym profilu już na zawsze. Tego typu postępowanie niesie ze sobą również pewne niebezpieczeństwa. Dajemy w ten sposób znać, że nie ma nas w domu, przez co ten fakt może zostać wykorzystany np. przez złodziei.
Publikując materiały znad morza, czy ze szczytów górskich w Polsce wchodzimy w pewnego rodzaju interakcje z osobami, które nas obserwują. Natychmiast pojawiają się “lajki”, komentarze lub prywatne wiadomości.
Warto podkreślić, że tego typu postępowanie może być również świetnym materiałem reklamowym - np. gdy prowadzi się specjalną stronę typu fanpage, która prezentuje miejsca, które warto odwiedzić w Polsce. Aby przyciągnąć uwagę turystów, warto jest jednak wziąć sobie do serca pewne zasady, którymi należy kierować się podczas wykonywania zdjęć. Z myślą o miłośnikach mediów społecznościowych, przygotowaliśmy kilka wskazówek.
Zastanawiasz się nad tym, które miejsca idealnie sprawdzą się do wykonania Instagramowych ujęć? Przeczytaj koniecznie: 10 miejsc w Polsce na świetne zdjęcia na Instagrama
Jak wykonać naprawdę dobre zdjęcia do swoich mediów społecznościowych?
Najważniejszy jest pomysł na wykonanie zdjęcia, miejsce, w którym się znajdujesz, jak też odpowiednie światło i element zaskoczenia. To podstawy, dzięki którym każde zdjęcie, którym chcesz się podzielić z innymi, wyjdzie naprawdę dobrze.
Są jednak pewne zasady, dzięki którym będzie ono jeszcze lepsze. Pamiętaj, by:
-
postaw na naturalność i piękno które Cię otacza - praktycznie każdy moment jest najlepszy podczas naszych wakacji, czy ferii zimowych; warto w związku z tym postawić na naturalność i piękno otaczających nas terenów, dobrze jest unikać zdjęć pozowanych; liczy się element zaskoczenia i spontaniczność;
-
zdjęcie wykonane z odpowiedniej perspektywy - czasem kąt, z którego zostało wykonane ujęcie, potrafi zrobić różnicę;
-
oświetlenie ma znaczenie - staraj się nie wykonywać ujęć pod słońce, postaw na naturalne oświetlenie; nie używaj lampy błyskowej;
-
wybierz odpowiedni tryb wykonania ujęć - jeśli chcesz wykonać dynamiczne ujęcia, dobrze jest postawić na tryb seryjny lub tryb sportowy, które pozwolą wyciągnąć z fotografii wszystko, co najlepsze;
-
zasada trójpodziału - najbardziej istotne punkty fotografii powinny znajdować się w tzw. “mocnych punktach”;
-
zadbaj o odpowiedni sprzęt - nie musisz być profesjonalnym fotografem, w zupełności wystarczy smartfon ze średniej półki cenowej;
-
nadaj zdjęciom odpowiedniego charakteru - w tej sytuacji kluczowe będzie tło;
-
daj się wciągnąć w zabawę fotografią;
-
zastosuj efekt głębi - w szczególności, gdy chcesz wykonać naprawdę dobre zdjęcia portretowe;
-
wybierz odpowiednią porę do robienia zdjęć.
Poznaj: 5 najlepszych miejsc na jesienne fotografowanie w Polsce
Każdy region w Polsce może być tym odpowiednim do wykonania wspaniałych ujęć. Sprawdź oferty noclegów w górach i nad morzem:
Pamiętaj, że nie musisz być super zdolnym fotografem. Każde zdjęcie może okazać się naprawdę wyjątkowe, jeśli będziesz mieć na nie pomysł!
Komentarze