Jarosław niegdyś znajdował się na szlaku handlowym i słynął z tłumnych jarmarków. Aby pozyskać nowe przestrzenie magazynowe pod kamienicami drążono korytarze, które utworzyły niezależne od siebie sieci podziemnych labiryntów. Dzisiaj podziemia stanowią dziedzictwo kulturowe Jarosławia.
Podziemne Przejście Turystyczne zlokalizowane jest na Rynku pod kamienicami kupieckimi: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów. Aby je zwiedzić, należy zakupić bilety w Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej, która działa przy Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu (Rynek 5).
Podziemne przejście ma długość 186 m, głębokość 6 metrów, a podczas wędrówki można odwiedzić: 11 sal wystawowych obrazujących: ceramikę, kuchnię mieszczańską z zapleczem kuchennym z XVI i XVII wieku, myślistwo, jarmark jarosławski, paleontologię, archeologię Sanu, historię ratowania Starego Miasta w Jarosławiu oraz makietę dawnego Jarosławia. Ciekawe efekty świetlne i dźwiękowe, a także barwne grafiki uatrakcyjniają zwiedzanie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dodatkowo zastosowano tam innowacyjne rozwiązania multimedialne, dzięki którym można np.: samodzielnie wypalić gliniane naczynie, popłynąć szkutą w dół Sanu i Wisły, czy przebrać się w XVII-wieczny strój.
Fot. www.turystyka.jaroslaw.pl