Pogadajmy gwarą mazurską
Już za kilka dni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych zmierzą się w Konkursie Mowy Mazurskiej "Mazurzymy po kętrzyńsku".
Gwara ludowa jest częścią dziedzictwa kulturowego danego regionu. Niestety dopiero w XIX wieku zaczęto interesować się kulturą ludową - w tym gwarą - ludu zamieszkującego obecny region warmińsko-mazurski. To był już czas ostateczny na zachowanie jakichkolwiek śladów po gwarze - oryginalnych pieśni Warmiaków i Mazurów, przysłuchiwaniu się ich wymowie, zbieraniu gadek gwarowych. Proces zaniku gwary trwał kilkadziesiąl powojennych lat. Niezwykle trudno jest nadrobić ten okres, kiedy gwara zanikała i potem kiedy się o niej nawet nie wspominało. Przyznać jednak trzeba, że obecni mieszkańcy regionu starają się jak mogą, aby poznawać i kultywować gwarę.
W tym roku wydano "Elementarz gwary warmińskiej" opracowany przez Izabelę Lewandowską i Edwarda Cyfusa - regionalistę, gawędziarza, pisarza, Warmiaka z urodzenia. Z kolei w Kętrzynie już po raz 6. organizowany jest konkurs Mowy Mazurskiej "Mazurzymy po kętrzyńsku".
Konkurs odbędzie się 16 maja na dziedzińcu zamku w Kętrzynie. W programie:
- konkurs mowy mazurskiej
- koncert piosenek mazurskich
- prelekcja w gwarze mazurskiej wygłoszona przez rodowitego Mazura
- degustacja potraw mazurskich
Zapraszamy!
Komentarze