Pogoda w górach w marcu 2019
Nie możesz doczekać się krokusów na Polanie Chochołowskiej i wędrówek po szlakach w polskich górach? Sprawdźmy, jak będzie wyglądać pogoda na marzec – czy zima pozostanie z nami jeszcze trochę, czy poczujemy już wiosnę?
W marcu zaczynamy wyglądać pierwszych oznak wiosny. Rozglądamy się za pączkującymi listkami, przebiśniegami wyglądającymi ze śnieżnej pokrywy i innymi przykładami na to, że po zimowym śnie, przyroda budzi się do życia.
Turyści zastanawiają się też, czy w marcu wyjechać w polskie góry – odpowiedzią będzie prognoza pogody. Warto jednak mieć na względzie, że takie długoterminowe zapowiedzi synoptyków to raczej sugestia niż pewne stwierdzenia.
Pogoda na marzec w Bieszczadach
Według prognoz serwisu AccuWeather, zima w regionie nie da łatwo za wygraną. Opady śniegu o zróżnicowanym natężeniu będą się pojawiać przez pierwsze dwa tygodnie marca! Momentami sypnie naprawdę intensywnie – szczególnie w okolicach Wetliny, gdzie odczuwalne temperatury uplasują się w okolicach 0 lub 1 stopnia na plusie. W miejscowościach położonych w północnej części Bieszczad śnieg może być pomieszany z deszczem, natomiast słupki rtęci wskażą od 2 do 4 stopni powyżej zera.
Ocieplenie zapowiadane jest na drugi tydzień marca, gdy temperatury w północnych krańcach regionu wzrosną nawet do 11 stopni Celsjusza. Na południu będzie trochę chłodniej – od 3 do 9 stopni. Pojawi się jednak sporo słońca, ale trzeba też przygotować się na kilkudniowe załamanie pogody oznaczające opady deszczu, które zapowiadane jest na koniec miesiąca.
Jeżeli planujesz wyjazd w Bieszczady, sprawdź ofertę noclegową w tamtejszych urokliwych miejscowościach, zobacz:
Noclegi w Cinsej
Noclegi w Polańczyku
Noclegi w Ustrzykach Dolnych
Pogoda na marzec w Beskidach
Również w Beskidach zima nie powie jeszcze ostatniego słowa. Lekkie opady śniegu oraz śniegu z deszczem utrzymają się do 11 marca, na szczęście odczuwalne temperatury będą dość wysokie, bo nawet 6 stopni Celsjusza. Lepsza pogoda i znaczne ocieplenie spodziewane jest po 13 marca – pojawi się naprawdę dużo słońca, a słupki rtęci wzrosną nawet do 12 kresek.
Niestety, to co dobre, nie może trwać w nieskończoność. Słoneczna aura utrzyma się do 23 marca, a już kolejnego dnia niebo nad regionem zasnują chmury, z których spadnie deszcz. Meteorolodzy uspokajają jednak, że będzie on raczej słaby.
Jeśli chcesz skorzystać ze słonecznych dni i pojechać w Beskidy, wejdź i zobacz:
Noclegi w Szczyrku
Pogoda na marzec w Karkonoszach
W pierwszym tygodniu marca w Karkonoszach mogą pojawić się dość intensywne opady śniegu. Według zapowiedzi, najmocniej sypnie 1 i 7 marca, w tym czasie termometry wskażą od -2 do 2 stopni Celsjusza. W drugim tygodniu miesiąca zrobi się cieplej, słupki rtęci podskoczą do 6 kresek, i wyjdzie więcej słońca.
Niestety, sprawdzi się też znane powiedzenie, że w marcu jest jak w garncu. Słoneczne dni będą bowiem przeplatane deszczowymi – zapowiadane są opady marznącej mżawki, deszczu ze śniegiem, a nawet okresowe opady śniegu. Taki pogodowy przekładaniec ma wystąpić na sam koniec miesiąca.
Planując wypoczynek w regionie, warto zwrócić uwagę na tamtejsze kurorty. Zobacz więc:
Noclegi w Karpaczu
Pogoda na marzec w Pieninach
Według prognoz w Pieninach aż do 11 marca będzie sypał lekki śnieg, także pomieszany z deszczem. W tym czasie na termometrach zobaczymy od 3 do 6 stopni Celsjusza. Druga połowa miesiąca przyniesie zdecydowane ocieplenie – temperatury wzrosną nawet do 13 kresek. Takie wartości zobaczymy pomiędzy 13 a 17 marca, później nastąpi kilkustopniowe ochłodzenie.
Poza tym trzeba przygotować się też na załamanie pogody, które w tym przypadku oznacza opady deszczu. Są one zapowiadane na ostatnie dni marca.
Jeżeli marzy ci się wypoczynek w regionie, zacznij od sprawdzenia ofert noclegowych, zobacz:
Noclegi w Czorsztynie
Noclegi w Krościenku nad Dunajcem
Pogoda na marzec w Tatrach
Aż do około 11 marca w tatrzańskich miejscowościach będzie sypać lekki śnieg. Meteorolodzy sygnalizują możliwość codziennego występowania takich opadów, zaznaczają też, że temperatury mogą nie należeć do najwyższych. Maksymalna wartość, jaką w pierwszych dniach marca wskażą termometry, to 5 stopni Celsjusza. Po 12 marca słupki rtęci zaczną rosnąć i zatrzymają się w okolicach 9 kresek.
W drugiej połowie marca nad regionem pojawi się więcej słońca. Pomyślna aura utrzyma się nawet kilkanaście dni, jednak w ostatnim tygodniu miesiąca nadejdzie jej załamanie. Mogą występować zarówno opady deszczu, deszczu ze śniegiem, jak i lekkiego śniegu.
Wypoczynek pod Tatrami? Już teraz sprawdź ofertę tamtejszych kurortów, zobacz:
Noclegi w Białce Tatrzańskiej
Noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej
Źródło informacji pogodowych – AccuWeather.com
fot. skeeze / Pixabay.com CC0
Komentarze