Pojezierze Dąbrowskie - co warto zobaczyć?

Pojezierze Dąbrowskie - co warto zobaczyć?

Pojezierze Dąbrowskie to zespół zbiorników wodnych w Dąbrowie Górniczej, będących zalanymi wyrobiskami piasku podsadzkowego wydobywanego niegdyś dla okolicznych kopalń węgla. Dziś część z nich, z racji wyjątkowych walorów przyrodniczych, uzyskała status obszarów chronionego krajobrazu. Jest to także bardzo atrakcyjne miejsce pod względem turystycznym, dlatego też zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści, chętnie spędzają nad jeziorami czas.

W sumie Pojezierze Dąbrowskie tworzy zespół czterech jezior - Pogoria. Jeziora nieco różnią się od siebie, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednie miejsce na wypoczynek dla siebie. Pogoria I to plaża, molo, baza noclegowa i inne plażowe atrakcje. Miłośnicy dzikiej przyrody i wędkowania miło spędzą czas przy Pogorii III. Pogoria II to natomiast doskonała baza nurkowa. Warto wiedzieć również o tym, że w okresie letnim wszystkie plaże są zabezpieczone poprzez pracowników WOPR. Każde z jezior jest opasane ścieżkami rowerowymi, znajduje się tam także doskonała baza dla żeglarzy. Nad Pogorią odbywają się również turnieje piłki siatkowej, wyścigi rowerowe, triathlonie.



Jak spędzić czas na Pojezierzu Dąbrowskim?


Pogoria I jest otoczona lasami oraz zbudowanymi niegdyś ośrodkami wypoczynkowymi, dziś najczęściej przerobionymi na pensjonaty, hotele i kluby. Niegdyś było to główne miejsce letniego wypoczynku mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska. Jezioro było dawniej szkołą dla żeglarzy i kajakarzy – wychowało się tu sporo dobrych żeglarzy starszego pokolenia. Na Pogorii I wciąż jeszcze koncentruje się główne życie żeglarskie regionu. Działają tu 4 kluby żeglarskie, a maksymalna głębokość to 11 metrów. W południowej części jeziora wśród trzcinowisk gniazdują rzadkie gatunki ptaków wodnych, na wschodnim brzegu znajduje się użytek ekologiczny Młaki nad Pogorią I, chroniący rzadkie gatunki roślin rosnące na młakach niskoturzycowych.

Pogoria II jest otoczona wyjątkowo bujną roślinnością, ale jest także płytka – maksymalne głębokości nie przekraczają tu 2,5 m. Przy najbardziej dzikim wschodnim brzegu rośnie piękny łęg wierzbowy z dominującą wierzbą kruchą, bliźniaczo podobny do naturalnych lasów zalewowych dolin rzecznych. Tuż obok przestrzeń płytkiej zatoki zajmuje obumarły „zatopiony las”, wskazujący na niższy przed laty poziom wód jeziora, od lat jest to miejsce gniazdowania kolonii mew śmieszek, kaczek i perkozów, miejsce często odwiedzane także przez czaple. Tafla wody w dużej mierze jest porośnięta chronionymi grążelami żółtymi i rzadszymi grzybieniami białymi, brzegi zaś porastają szuwary dochodzącej do 4 metrów wysokości trzciny, pałki, trzcinnika, jeżogłówki, przeplatane pięknie kwitnącym kosaćcem żółtym. We wschodniej części akwenu znajduje się niewielka wyspa. Od 2002 roku jezioro wraz z otoczeniem stanowi użytek ekologiczny „Pogoria II” o powierzchni 40 ha. Na zbiorniku od lat obowiązuje zakaz kąpieli i pływania środkami pływającymi, jest natomiast dozwolone wędkowanie.

Pogoria III natomiast to prawdziwa oaza windsurfingowców całego regionu, od lat służy również żeglarzom. Jezioro posiada bardzo czystą wodę, filtrowaną przede wszystkim przez bardzo liczne małże – racicznice zmienne. Przejrzystości wód sprzyja też fakt położenia wśród przepuszczalnych piasków polodowcowych oraz braku poważniejszych źródeł zanieczyszczeń. Jest ważnym miejscem na nurkowej mapie Polski, od lat jest w planach utworzenie tu bazy nurkowej.

Największe głębokości na zbiorniku dochodzą do 18 m w najgłębszej, północnej części akwenu. W lecie odbywają się liczne regaty – największe to InterPuchar Zagłębia w klasach młodzieżowych, zimą zaś pojawia się także ruch bojerowy. W południowo-zachodniej części wypożyczalnia sprzętu wodnego, rozległa plaża miejska z boiskiem do siatkówki plażowej, strzeżone kąpielisko, a także liczne punkty małej gastronomii. Jezioro w całości objęte strefą ciszy, otoczone ścieżkami rowerowymi.

Pogoria IV, oficjalnie nazywana Zbiornikiem Kuźnica Warężyńska, to najmłodszy i największy akwen Pojezierza Dąbrowskiego o silnie wydłużonym z południa na północ kształcie – ciągnie się od jazu piętrzącego wodę od okolicy Pogorii III aż po odległe o 5 km Wojkowice Kościelne. Akwen zwężony w środkowej części do zaledwie kilkuset metrów – znajdują się tu liczne wysepki, z których największa o powierzchni kilku hektarów jest oddzielona od zachodniego brzegu jedynie wąskim kanałem. Północna część jeziora to przepastne głębie, dochodzące do 23 metrów. Natomiast część południowa jest znacznie płytsza, szczególnie w okolicy zachodniego brzegu znajdują się rozległe płycizny.

Zabronione jest tu używanie łodzi o napędzie silnikowym i kąpiel, ze względu na liczne podwodne przeszkody i nierówne dno. Dozwolone natomiast wędkowanie oraz żeglarstwo i windsurfing. Wzdłuż południowego, zachodniego i północnego brzegu biegnie wygodna, asfaltowa ścieżka rowerowa.

Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Z dala od tłumów: Góry...

Komentarze (1)

Grabiony Polak

Z Pogorii 1 zostala ukradziona 1 z 2 plaz. Ukradziona przez cwaniakow w ukladzie z urzedem miasta zostala plaza znajdujaca sie oboku budynku przy ulicy Pogoria 18. Dzialki tak se podzielili, ze ,,zapomnieli,, o dojsciu do publicznej plazy. W efekcie zlodzieje w szajce z urzedm miejskim ukradli publiczna plaze. Informacje pochodza od okolicznych mieszkancow.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!