Polańczyk zimą

Polańczyk zimą

Polańczyk zachwyca nie tylko latem, ale i również zimą. Można tu pojeżdzić także na nartach. Jest tu niewielki wyciąg  na górę Horb - szczyt położony w Bieszczadach Zachodnich, w Paśmie Łopiennika i Durnej.

Horb wznosi się w "widłach" dróg Cisna - Baligród i Cisna - Wetlina. Zachodnie stoki wzniesienia opadają ku dolinie Starego Majdanu, a południowo - wschodnie ku dolinie Solinki.

 

Na północ od Horbu wznosi się Łopieninka (953 m n.p.m.), a na wschód Horodek (889 m n.p.m.).

 

Horb jest zalesiony i nie przedstawia żadnych walorów widokowych. Przez szczyt nie przebiega żaden znakowany szlak turystyczny. Horb znajduje się w granicach Ciśniańsko - Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Ów Park Krajobrazowy o powierzchni 51 013, 75 ha, chroni walory przyrodnicze i krajobrazowe Bieszczadów Zachodnich. Stanowi otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego od strony zachodniej i jest częścią Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie".

 

Krajobraz parku tworzą malownicze grzbiety górskie, z których 9 przekracza 1000 m. n.p.m. - są one w większości doskonałymi punktami widokowymi. Teren parku to wartości przyrodnicze charakteryzujące się wysoką - sięgającą 83% lesistością. Duże kompleksy leśne stanowią doskonałe siedlisko bytowania zwierząt. Osobliwością parku są progi skalne i przełomy a także ostańcowe skałki. Najbardziej cenne przyrodniczo miejsca do których w większości dotrzeć można szlakami turystycznymi objęto ochroną rezerwatową. Rezerwat ścisły "Zwiezło" i rezerwaty: "Cisy na Górze Jawor", "Woronikówka", "Gołoborze", "Sine Wiry", "Olszyna łęgowa w Kalnicy" "Przełom Osławy pod Duszatynem". Walory przyrodnicze zabytki kultury i historii parku można także podziwiać z okien Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej.

 

Następny artykuł Recital fortepianowy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!