Polska jest piękna: Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym

Polska jest piękna: Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym

Przed nami kolejne z wyjątkowych miejsc z prezentowanego przez nas cyklu “Polska jest piękna”. Może nie jest to miejsce zbyt popularne, ale na pewno warte zobaczenia i odkrycia. Tym razem nasz wybór padł na Dolinę Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym.

Nie da się ukryć, że jest to miejsce wyjątkowe. Tutejsze widoki to gwarancja niezwykłych widoków i mile spędzony czas - w towarzystwie ciszy i spokoju. Narwiański Park Narodowy jest miejscem idealnym na spacer i podziwianie przyrody. Będąc tu, ma się wrażenie, że czas się zatrzymał. Wybierając to miejsce, na pewno nie będziemy żałować.


Dolina Narwi w Narwiańskim Parku Narodowym - podstawowe informacje


Narwiański Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. W czym tkwi jego wyjątkowość? To przede wszystkim malownicza dolina rzeki Narwi, która tworzy tu mozaikowy układ rozlewisk, siedlisk lądowych i bagiennych, co bez wątpienia nadaje temu miejscu unikatowy charakter. Warto również podkreślić niezwykłość przyrody - na terenie parku znajduje się 58 zbiorowisk roślinnych, głównie jest to roślinność bagienna - zbiorowiska wielkoturzycowe i szuwarowe. Na obrzeżach występują łąki, olsy i zarośla wierzbowe. Należy również wspomnieć, że flora roślin naczyniowych w tym parku wynosi około 500 gatunków - niektóre z nich objęte są ścisłą ochroną.


Warto podkreślić również, że na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego mieszkają liczne ptaki, ssaki, płazy, ryby czy niezwykłe gatunki motyli.


Główne atrakcje Narwiańskiego Parku Narodowego


Mimo tego, że jest to atrakcja przyrodnicza, to z powodzeniem możemy zwiedzać i odkrywać to miejsce na rozmaite sposoby. Możemy być pewni, że klimat tu panujący pozwoli miło spędzić czas, a tutejsze atrakcje zapewnią nam niezwykłe wrażenia. Jakie atrakcje zobaczymy w tym miejscu?


Ścieżka przyrodnicza, prowadząca pośród bagien


To jedna z głównych atrakcji parku, rozpoczynająca się tuż przy jego siedzibie. To, co z pewnością zwróci naszą uwagę w tym miejscu to niezwykłe starodrzewia, możliwość podziwiania krajobrazów w wieży obserwacyjnej, a także kładka, prowadząca wzdłuż początkowych odnóg Narwii.


Możliwość spływów kajakowych


Ta forma spędzania wolnego czasu z pewnością ucieszy spore grono turystów. Tak się składa, że w Narwiańskim Parku Narodowym możemy uczestniczyć w spływach kajakowych, organizowanych wokół Kurowa. Cała trasa wynosi 12,5 km. Cała trasa gwarantuje niezapomniane wrażenia. W niektórych miejscach będziemy musieli się nieco natrudzić, bo pojawiają się spore zarośla - ich pokonanie nie powinno jednak być większym problemem. Cała trasa prowadzi przez liczne wioski i miasteczka rejonu Narwii.


Kajaki to jednak nie wszystko. W tym miejscu możemy skorzystać również ze spływów pychówkami. Kto nigdy nie próbował, koniecznie powinien nadrobić zaległości.


Kładka Waniewo-Śliwno


To bez wątpienia najpopularniejsza i najdłuższa kładka nad Narwią. Podkreślić należy, że łączy 2 wioski po 2 brzegach rzeki. Jej długość to 2 km i prowadzi przez liczne szuwary, bagna oraz spiętrzenia rzeki. Można je pokonać jedynie przy pomocy mobilnej kładki, napędzanej siłą naszych mięśni. Każdy znajdzie tu na pewno cieszę i spokój. Dopełnienie stanowić będą malownicze widoki najbliższej okolicy.


A może na spacer lub na rower?


Wspomniane wyżej atrakcje możemy lepiej poznać, wybierając się na spacer lub na rower. Tak się składa, że na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego znajdziemy mnóstwo propozycji z określonym stopniem trudności. Warto wybrać się na następujące szlaki: Światowida, Zygmunta Glogera, Nadnarwiański, Włodzimierza Puchalskiego, czy Włókniarzy. Jeśli chcemy poznać dokładny plan tych tras, to warto poprosić o aktualne mapy w siedzibie parku.


Jak dojechać do Narwiańskiego Parku Narodowego?


Dojazd do tego miejsca nie powinien stanowić dla nas żadnego problemu. Są 2 opcje drogi - wszystko zależy od tego, z której strony zmierzamy. Od strony Białegostoku możemy zjechać na węźle Rzędziany lub Jeżewo Stare. Następnie kierujemy się w kierunku miejscowości Kurowo.


Od strony Warszawy trasa również nie powinna być dla nikogo zbyt skomplikowana - musimy zjechać na węźle Jeżewo Stare i kierować się w stronę Wysokiego Mazowieckiego. Następnie warto skręcić w stronę Pszczółczyna i następnie drogą asfaltową kierować się w stronę Kurowa.


Noclegi w Narwiańskim Parku Narodowym


W samym parku nie mamy możliwości skorzystania z noclegu. W jego najbliższych okolicach znajdziemy kilka pensjonatów i kwater agroturystycznych, istnieje również możliwość skorzystania z pól biwakowych. 


Warto przede wszystkim wziąć pod uwagę następujące miejscowości: Kurowo, Suraż, Borowskie Wypychy, Kiermusy, Pentowo, Tykocin, Waniewo, Jeńki, Łazy, Kruszewo, Suraż, Rzędziany, Bokiny.


Źródło: npn.pl


Następny artykuł Bon turystyczny 1000+ - czy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!