Polska jest piękna: Drawieński Park Narodowy
W naszym kraju znajdziemy wiele wspaniałych miejsc. Nieprzypadkowo stosuje się tu stwierdzenie, że cudze chwalicie, swego nie znacie. Przed nami kolejne z miejsc, które mamy przyjemność zaprezentować w ramach cyklu: Polska jest piękna. Drawieński Park Narodowy może nie jest popularnym i obleganym miejscem i w tym właśnie tkwi jego wyjątkowość.
To kolejne z miejsc z cyklu “Polska jest piękna”. Mamy na celu przede wszystkim zaprezentowanie takich miejsc w Polsce, o których być może niektórzy nie wiedzą. Tu nie potrzeba zagranicznych podróży. Wszystko znajdziemy w Polsce i to dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki. Nasz kraj ma wiele wspaniałych miejsc, a Drawieński Park Narodowy jest bez wątpienia jednym z nich. Zapraszamy w podróż do tego wspaniałego miejsca.
Drawieński Park Narodowy - najważniejsze informacje
To jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Miejsce polecane szczególnie osobom, które uwielbiają przyrodę i turystykę kwalifikowaną. Park ten doskonale sprawdzi się, jako miejsce, w którym można pospacerować po lasach i nad wodą. Wszystko to uzupełnione przez liczne szlaki turystyczne, pozwalające przemierzyć większe odległości pieszym, rowerzystom, czy miłośnikom jeździectwa. Prawdziwą wisienką na torcie jest bez wątpienia Drawa, która dostarczy licznych wrażeń kajakarzom.
Sam Drawieński Park Narodowy, co warte podkreślenia, znajduje się na terenie 3 województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Znajduje się w północno-zachodniej Polsce, na Równinie Drawskiej, w kompleksie Puszczy Drawskiej. To, czym się bez wątpienia charakteryzuje, to lasy, które zajmują aż 83% powierzchni. W większości są to lasy bukowe i dębowo-bukowe, a także bory sosnowe. Znajdziemy tu również zbiorniki wodne - wśród nich wspomnianą wcześniej Drawę, a także m.in. Jezioro Czarne oraz Jezioro Ostrowiec. Drawieński Park Narodowy został utworzony 1 maja 1990 roku - czyli mówiąc prościej, zachwyca swoją wyjątkowością już ponad 30 lat.
Główne atrakcje Drawieńskiego Parku Narodowego
W dużej mierze możemy tu podziwiać atrakcje przyrodnicze. Pewne jest to, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Każde miejsce, każda trasa spacerowa, czy zbiorniki wodne - wszystko to powinno zrobić na nas niesamowite wrażenie. Panuje tu wspaniały klimat, niezależnie czy to lato, czy inna pora roku, dlatego zwiedzanie tego miejsca powinno być tylko i wyłącznie przyjemnością.
Ścieżki spacerowe
To główna z atrakcji, znajdująca się w tym miejscu. Na terenie parku istnieje wiele ścieżek, a wędrowanie po nich sprawia, że stajemy się bogatsi o nową wiedzą i niezwykłe doznania, związane z obcowaniem z przyrodą.
Każdy ze szlaków jest na swój sposób wyjątkowy i posiada zróżnicowaną trudność i długość. Jako ciekawostkę, należy przytoczyć fakt, że łączna długość tras spacerowych w Drawieńskim Parku Narodowym wynosi około 90 km. Bez problemu miłośnicy sportu powinni znaleźć tu coś dla siebie - z powodzeniem można uprawiać w tym miejscu biegi narciarskie oraz turystykę rowerową. Niezwykłą popularnością cieszą się również spływy kajakowe po rzece Drawie - trasa spływu wynosi około 40 km.
W Drawieńskim Parku Narodowym na pewno warto udać się na następujące ścieżki dydaktyczne:
-
Jezioro Ostrowieckie - o długości 5 lub 7 km
-
Międzybór - długość 4 km
-
Drawnik - długość 4 km
-
Głusko - długość 3 km
-
Barnimie - długość 7 km
Sprawdź propozycje miejsc idealnych na spacer po lesie. Przeczytaj koniecznie: Popularne trasy spacerowe po lasach w Polsce
To zrozumiałe, że na terenie parku obowiązują pewne zasady. Można poruszać się tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Pod żadnym pozorem nie wolno zaśmiecać tego terenu ani rozpalać ognia. Nie można tu również biwakować, ani dokarmiać i zakłócać spokoju żyjących tu zwierząt.
Co nas zachwyci w Drawieńskim Parku Narodowym?
Można byłoby wymienić wiele atutów tego miejsca. Bez wątpienia najważniejsze z nich, to:
-
bliski kontakt z naturą
-
wszechobecny śpiew ptaków
-
niezwykłe widoki
-
atrakcyjna rzeźba terenu
-
śródleśne jeziora
-
stare drzewa
-
cenne gatunki roślin i zwierząt
-
doskonałe miejsce dla miłośników wędrówek, rowerzystów i wędkarzy
-
mile spędzony czas o każdej porze roku
Przekonaj się sam, że naprawdę warto odwiedzić to miejsce.
Jak dojechać do Drawieńskiego Parku Narodowego?
Z dojazdem w to miejsce nie powinno być większego problemu. Park znajduje się przy ulicy Leśników 2 w Drawnie. Nawigacja powinna doprowadzić nas w to miejsce bez większego problemu.
Pozostałe opcje dojazdu:
-
ze Szczecina lub Poznania pociągiem do Choszczna i dalej do Drawna, Barnimia, Dominikowa i Zatomia
-
z Gorzowa Wielkopolskiego, Strzelec lub Dobiegniewa autobusami do Radęcina i Zatomia albo do Osieczna, Głuska i Sitnicy;
-
z Poznania bezpośrednim autobusem do Tuczna
-
z Wałcza autobusami do Tuczna, Człopy i okolicznych miejscowości;
Noclegi w Drawieńskim Parku Narodowym
W samym parku nie mamy możliwości skorzystania z noclegu. Jeśli planujemy urlop w jego okolicach, to warto wziąć pod uwagę następujące miejscowości: Drawno, Bierzwnik, Dobiegniew, Tuczno, Człopa, Krzyż Wielkopolski, Drezdenko oraz Kalisz Pomorski. Znajdziemy tu nocleg w praktycznie każdej kategorii noclegowej.
Drawieński Park Narodowy - to musisz zobaczyć!
Źródło: dpn.pl
Komentarze