Polska jest piękna: Wigierski Park Narodowy

Polska jest piękna: Wigierski Park Narodowy

Na zwiedzenie wszystkich wyjątkowych miejsc w Polsce, potrzebowalibyśmy niezwykle dużą ilość czasu. Warto odkrywać zarówno te miejsca mniej, jak i bardziej popularne. Mamy przyjemność zaprezentować kolejne miejsce z naszego cyklu “Polska jest piękna”. Tym razem czas na Wigierski Park Narodowy.

Jest to bez wątpienia idealne miejsce na wakacyjny pobyt, ale nie tylko. Miłośników aktywnego spędzania czasu, możemy tu spotkać praktycznie przez cały rok. Odnajdziemy tu bez wątpienia wszystko, co niezbędne, by nasz wypoczynek był udany. Warto podkreślić, że panuje tu przede wszystkim spokój, jak też mamy możliwość przebywania w ustronnych miejscach, które są szczególnie ważne i popularne w obecnym czasie. Możemy podziwiać niezwykłe krajobrazy, nacieszyć się atrakcjami przyrodniczymi oraz po prostu korzystać z klimatu tego miejsca. A naprawdę warto!


Wigierski Park Narodowy - podstawowe informacje


Jest to jeden z 23 parków narodowych w Polsce. W czym tkwi jego wyjątkowość i popularność? Przede wszystkim w tym, że jest to jeden z największych parków narodowych w Polsce, znajduje się w województwie podlaskim, które jest region niezwykłym i przez wielu jeszcze nieodkrytym, a także w tym, że dominują tu lasy i akweny wodne, które w dużym stopniu umilą czas spędzony właśnie w tym regionie. 


Park powstał 1 stycznia 1989 roku, w związku z tym już przeszło 30 lat jest niezwykłą atrakcją turystyczną Podlasia. W ten sposób chroni również kompleks 42 jezior, 180 gatunków ptaków, 32 gatunki ryb i 46 gatunków ssaków, które tam żyją. Bez wątpienie za najcenniejsze elementy przyrodnicze Parku należy uznać ekosystemy wodne, z Jeziorem Wigry na czele i najdłuższą rzeką w Parku i jedną z najpopularniejszych tras kajakowych, czyli Czarna Hańcza. Dodatkowo, warto tu podkreślić niezwykłe walory rozległych obszarów leśnych, w których dominują przede wszystkim sosny i świerku. Dużą część Parku zajmują również torfowiska. Najbardziej charakterystycznym zwierzęciem i symbolem Parku jest bóbr, zasiedlający brzegi rzek i jezior. Coraz częściej można tu spotkać również wilka. Naszą uwagę z pewnością zwrócą również tutejsze ptaki drapieżne i wodne.


Główne atrakcje Wigierskiego Parku Narodowego


Pomimo tego, że w dużej mierze jest to atrakcja przyrodnicza, to z powodzeniem powinna zachwycić każdego, szczególnie osoby, które poszukują miejsca do wypoczynku w ustronnym miejscu. Na pewno znajdziemy tu wiele wspaniałych miejsc. Bez wątpienia panuje tu wspaniały klimat, w związku z czym zwiedzanie tego miejsca powinno być tylko i wyłącznie przyjemnością. Sam Park posiada bogatą ofertę krajoznawczo-edukacyjną. Stanowią ją świetnie oznakowane ścieżki edukacyjne z licznie występującymi kładkami, pomostami i platformami widokowymi.


Siedziba Parku w Krzywem i ścieżka przyrodnicza “Suchary”


To atrakcje, od których każdy powienien rozpocząć zwiedzanie tego miejsca. Trasa prowadzi typowymi dla tego obszaru jeziorami, lasami i torfowiskami. Po drodze każdy będzie miał możliwość obserwacji licznych, rozmaitych gatunków roślin i zwierząt. Warto zaznaczyć, że niezwykle cennych informacji, możemy uzyskać ze znajdujących się tu tablic informacyjnych.


Jezioro Wigry


To bez wątpienia jedno z najczystszych jezior w Polsce i jedna z głównych atrakcji Wigierskiego Parku Narodowego. Każdy, kto oczekuje niezwykłych krajobrazów, koniecznie powinien się wybrać na wzniesienie w Starym Folwarku. Miejsce to jest doskonałe do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych, jednak z pewnymi ograniczeniami. W związku z tym, że jest to teren Parku, to znajdują się tu tzw. strefy, objęte ciszą.


Więcej informacji o najczystszych jeziorach w Polsce znajdziesz tutaj


Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku


Każdy, kto chce zaczerpnąć sporą dawkę informacji i historii, koniecznie powinien odwiedzić to miejsce. Sam pobyt w tym miejscu i jego zwiedzanie, to poznanie jeziora Wigry w pełni od A do Z. Na zwiedzających to miejsce czeka cały szereg atrakcji. Jedną z nich jest peryskop, przez który można pooglądać wigierskie pejzaże z różnych okresów historycznych.


Coś dla każdego


Warto również podkreślić, że na samym terenie Wigierskiego Parku Narodowego znajdziemy szereg atrakcji i udogodnień, które będą idealne praktycznie dla każdej grupy wiekowej - są to przede wszystkim liczne punkty widokowe, kładki, plaże i kąpieliska, czy też świetna baza noclegowo-gastronomiczna. Park cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko latem - w zimie można zaobserwować tu miłośników narciarstwa biegowego, którzy w pełni korzystają z dostępnych tu tras biegowych. Wigierski Park Narodowy to również prawdziwy raj dla wędkarzy. Jeśli posiadamy odpowiednie uprawnienia, to z powodzeniem możemy łowić ryby na jeziorach: Wigry, Pierty, Leszczewek, Omułówek, Czarne, Gawrych Rudy, Mulaczysko, Postaw, czy też na rzecze Czarnej Hańczy.


Jak dojechać do Wigierskiego Parku Narodowego?


Dojazd do tego miejsca nie powinien stanowić dla nas żadnego problemu. Muzeum Wigier znajduje się w Starym Folwarku. Dojechać bez problemu można tu samochodem lub autobusem. Wigierski Park Narodowy znajduje się odpowiednio w odległości: 13 km od Suwałk, 19 km od Sejn, 43 km od Augustowa, 132 km od Białegostoku i 300 km od Warszawy.


Noclegi w Wigierskim Parku Narodowym


Jako, że jest to jeden z największych parków narodowych w Polsce, to i oferta noclegów jest niezwykle bogata. Jeśli planujemy urlop w tym miejscu, to warto wziąć pod uwagę następujące miejscowości: Stary Folwark, Danowskie, Serwy, Szelment, Szczebra, Bryzgiel, Kukle, Ateny, Nowinka, Płociczno, Gawrych Ruda, czy Krasnopol. Znajdziemy tu rozmaite kategorie noclegów, przez co nasz wypoczynek powinien należeć do udanych.


Wigierski Park Narodowy - tu koniecznie musisz być!


Następny artykuł Suwalszczyzna - atrakcje i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!