Polska jest piękna: Zwierzyniec i Roztocze

Polska jest piękna: Zwierzyniec i Roztocze

W Polsce znajdziemy wiele przepięknych miejsc, które pozwolą nam uciec od zgiełku miasta i odprężyć się na łonie przyrody. Jednym z takich zakątków jest zdecydowanie fantastyczne Roztocze z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Jeżeli szukamy dowodów na to, że Polska jest piękna, to z pewnością znajdziemy je na Lubelszczyźnie. Chcecie poznać jedną z turystycznych perełek regionu? Poniżej dowiecie się, co warto zobaczyć w okolicy oraz jak najlepiej spędzić tu czas wolny.

Urokliwy Zwierzynie i zachwycające Roztocze


Roztocze to przepiękna i niezwykle atrakcyjna kraina geograficzną łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Rozciąga się ona pomiędzy Kraśnikiem w Polsce a Lwowem na Ukrainie. Chociaż jest to miejsce o niezwykłym wręcz uroku, pozostaje nieco niedocenione przez turystów. A przecież zachwyca przyjezdnych na tak wiele sposobów. Miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz bliskości przyrody będą zachwyceni gęstymi lasami, ciszą, spokojem oraz łagodnym klimatem. Wyjątkowe walory przyrodnicze regionu podkreśla obecność Parku Narodowego, parków krajobrazowych oraz liczne rezerwaty przyrodnicze. Jeżeli już zdecydujemy się na odkrywanie tej pięknej krainy, koniecznie powinniśmy zatrzymać się w jej sercu. Urokliwy i pełny zieleni Zwierzyniec jest świetnym miejscem na ucieczkę od zgiełku miasta, wyciszenie oraz wypoczynek z bliskimi. Poza przyjemnym klimatem miasto oferuje nam także ciekawe zabytki oraz ciekawe atrakcje dla całej rodziny. 


Roztocze – atrakcje dla turystów


Zdecydowanie największa atrakcją Roztocza jest Roztoczański Park Narodowy. Został on założony  1974 roku i rozciąga się na ponad 8 tys. hektarów, z czego ponad 95% jego powierzchni stanowią lasy. Na terenie parku chronione są najciekawsze i najcenniejsze przyrodniczo rejony zachwycającego Roztocza. Podczas spacerów będziemy mogli spotkać tu około 700 gatunków roślin oraz 19 zespołów leśnych, w których znajdziemy około 400 drzew pomnikowych. Okolica stanowi fantastyczne miejsce do spędzenia wolnego czasu – aktywnie i w cudowniej atmosferze. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Parku Narodowego będzie wyprawa piesza licznymi wytyczonymi szlakami. Na miłośników takiej formy wypoczynku czekają ścieżki poznawcze oraz szlaki turystyczne. 


Wśród najciekawszych z nich można wymienić między innymi: ścieżkę na Bukową Górę. Jest ona najpopularniejszą ścieżką przebiegającą przez teren parku. Podczas podróży zobaczymy między innymi wspaniałe drzewostany sosnowe, jodłowe oraz bukowe. Ciekawą ścieżką poznawczą jest także ta prowadząca na Piaseczną Górą – tu najciekawszym miejscem jest Pomnik Pamięci Poległych Leśników. Na ścieżce historyczno-przyrodniczej do Wzgórza Polaka czeka na nas punkt widokowy oraz aleja okazałych buków. Trasa poprowadzi nas przez bór jodłowy do pomnika powstańców styczniowych oraz obelisku upamiętniającego Węgrów biorących udział w powstaniu. 



Zobacz także: 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce


Pośród szlaków turystycznych najlepiej wybrać czerwony Szlak Krawędziowy Roztocza. Jest on bowiem uznawany za najpiękniejszy szlak w okolicy. Rozpoczyna się on w Zwierzyńcu i prowadzi do Siścia. Na trasie o długości 52 kilometrów zobaczymy między innymi osadę leśną Floriankę, Górecko Kościelne z ciekawymi zabytkami oraz rezerwat przyrody „Czartowe Pole”.


Rowerzyście również znajdą coś ciekawego dla siebie. Jedną z najciekawszych tras przebiegających w okolicy jest Roztoczański Szlak Rowerowy będący częścią Geen Velo. Trasa o długości 45 kilometrów przebiega przez tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego, Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego i dociera do skraju Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Podążając szlakiem, będziemy mogli cieszyć się ciszą i spokojem lasów sosnowych oraz mieszanych porastające okolice. Szlak swój początek ma w Zwierzyńcu, a kończy się w miejscowości Majdan Spocki. Do najciekawszych miejsc, jakie spotkamy na trasie, możemy zaliczyć Dolinę rzeki Wieprz, Skansen Zagroda Guciów, miejscowość Krasnobród, kaplicę św. Rocha oraz Zalew w Majdanie Sopockim.

 

Zobacz także: Green Velo: najlepsze trasy rowerowe w województwie lubelskim


Ciekawym sposobem odkrywania okolicy będzie również spływ kajakowy rzeką Wieprz. Jest to jedna z najpiękniejszych rzek Pomorza, które przepływa przez malownicze obszary leśne, urokliwe rozlewiska oraz starorzecza. Taka forma rekreacji będzie świetną pomysłem dla osób pragnących cieszyć się ciszą i spokojem oraz spędzić czas w samotności. 




Roztocze – najciekawsze miejsca


Świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w Roztoczu będzie zwiedzanie Zwierzyńca. Jedną z największych atrakcji miasteczka oraz całego regionu jest kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena zwany również Kościołem na wodzie. Urokliwa gotycka świątynia została wzniesiona w latach 1741-47. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem turystów i jest punktem obowiązkowym każdej wizyty w Zwierzyńcu. Wszystko za sprawą charakterystycznego malowniczego położenia. Kościół został wybudowany na jednej z wysp znajdujących się na wiekowym stawie. Budynek otoczony drzewami odbija się w wodzie, tworząc naprawdę piękny widok, który przyjezdni uwielbiają uwieczniać na zdjęciach. 



Nasz pobyt w Zwierzyńcu możemy także urozmaicić wizytą w zabytkowym browarze. Już w XIX wieku w mieście powstał Angielski Browar, w którym produkowane było piwo wzorowane na brytyjskich trunkach. Dziś goszcząc w mieście, możemy zajrzeć do zachowanych zabudowań browaru. Zwiedzając budynek, nie tylko będziemy mogli skosztować lokalnego piwa, ale także zobaczymy liczne urządzenia wykorzystywane do jego produkcji m.in.: suszarnię słodu, fermentownię, słodownię, magazyn oraz warzelnię.


Spacerując po Zwierzyńcu, koniecznie powinniśmy skierować się w okolice ulicy Plażowej, gdzie będziemy mogli zobaczyć Pałac Plenipotenta. Piękna drewniana willa stanowił niegdyś siedzibę zarządcy, który w imieniu ordynata zarządzał miejscowymi lasami. Obecnie mieści się tu główna siedziba Dyrekcji Roztoczańskiego Parku Narodowego. Drewniany budynek został wzniesiony w XIX wieku za czasów Ordynata Tomasza Franciszka Zamoyskiego. Zabytek wybudowany został na planie prostokąta na wysokiej podmurówce, budynek zachował konstrukcję ryglową ścian i skrzydeł, dodatkowo ściany pałacu zdobione są metodą snycerską. Budynek w stylu szwajcarskim otaczają drzewa, dzięki czemu prezentuje się naprawdę świetnie. W skład zespołu pałacowego wchodzą również stajnia, drewniana studnia oraz wozownia pochodzące z końca XIX wieku. 


Ciekawym urozmaiceniem aktywnego wypoczynku w okolicy Zwierzyńca może być postój w małej miejscowości Guciów. Znajdziemy tam niewielki Park Etnograficzny Zagroda Guciów. W tym cichy i urokliwym miejscu możemy zobaczyć klimatyczną chałupę i stodołę z oryginalnym wyposażeniem, a także posłuchać ciekawych opowieści na temat przeszłości tego miejsca. 


Roztocze to jednak nie tylko Zwierzyniec. Jeżeli decydujemy się na długi wypoczynek na Roztoczu, możemy odwiedzić także inne ciekawe miejscowości. W Suścu, gdzie urodził się reżyser „Samych swoich”, możemy zobaczyć pomnik Kargula i Pawlaka. Czekają tu na nas także ciekawe szlaki turystyczne m.in.: Szlak Szumów prowadzący przed Rezerwat Nad Tanwią, gdzie zobaczymy piękne szumy (niewysokie kaskady) na rzece Tanwi, ciągnące się na długości około 1 kilometra. Całkiem niedaleko uda nam się znaleźć malowniczy wodospad Jeleń, będący największym spadkiem wody w całym Roztoczu. 



W Krasnobrodzie w sezonie letnim będziemy mogli zrelaksować się na plaży nad zalewem. Czas wolny możemy jednak spędzić także na zwiedzaniu miasteczka. Czeka tu na nas urokliwa kaplica na wodzie. Obiekt ten pochodzi z XVIII i nazywany jest także kaplicą objawień. Według miejscowej ludności woda przepływająca ze źródeł pod kaplicą ma właściwości lecznicze (dobrze zamoczyć w wodzie bolące nas kończyny). W uroczym parku otaczającym kapliczkę znajdziemy rzeźby ze Stacjami Różańcowymi. Warto udać się także na spacer do kaplicy św. Rocha, znajdującej się w rezerwacie przyrody. Otoczony lasem budynek w stylu zakopiańskim prezentuje się naprawdę pięknie. W przypadku pobytu z dziećmi możemy uwzględnić w planie dnia spacer ścieżką edukacyjną „Dinozaury w Krasnobrodzie”, gdzie zobaczymy makiety gadów zamieszkujących przed wiekami naszą planetę. W mieście warto odwiedzić także barokowy kościół pw. Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny, dawny klasztor dominikanów, Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Wieńców Dożynkowych oraz stary i nowy cmentarz żydowski. 


Naszą wizytę w Zwierzyńcu możemy urozmaicić wypadem do miasteczka, które spędzało sen z powiek, chyba każdemu obcokrajowcowi, który spotkał kiedykolwiek obywatela Polski. Zaledwie 10 kilometrów na północ od Zwierzyńca znajduje się słynny Szczebrzeszyn. Miasteczko możemy odwiedzić przede wszystkim, by sprawdzić, czy rzeczywiście chrząszcz brzmi tu w trzcinie. Natomiast przy okazji możemy zobaczyć pomnik rzeczonego owada, a także odwiedzić Muzeum Skarbów Ziemi i Morze, gdzie zobaczymy ponad 700 eksponatów z całego świata, w tym: agaty, liliowce, skamieniałe drewno, trylobity, ametysty, malachity, muszle, koralowce oraz wiele więcej!


Pomnik chrząszcza

Pomnik chrząszcza

Szczebrzeszyn, ul. Klukowskiego

Zabytki Szczebrzeszyn 9.2


Noclegi w Roztoczu


W roztoczańskich miejscowościach będziemy mogli bez problemu znaleźć atrakcyjne obiekty w odpowiedniej cenie. Największy wybór czeka na nas w kategoriach: agroturystyka, domki oraz kwatery i pokoje. Możemy tu jednak liczyć także na hotele czy apartamenty. W wielu przypadkach właściciele obiektów oferuję nam dostęp do terenów zielonych, na których znajdziemy altany, miejsca na grilla oraz place zabaw dla dzieci.


Średnia cena za nocleg na Roztoczu wynosi zaledwie 137 złotych. Najkorzystniejsze oferty znajdziemy w kategorii domki, tam cena za noc może wynieść jedynie 20 złotych. Należy jednak pamiętać, ze cena uzależnione jest od lokalizacji, poziomu świadczonych usług oraz trwania sezonu. Przed podjęciem decyzji co do miejsca noclegu warto zapoznać się z ocenami i opiniami pozostawionymi przez innych turystów. 


Ciekawe noclegi na Roztoczu: 



Sprawdź inne noclegi na Roztoczu i zaplanuje urlop w naprawdę pięknym miejscu! 

Następny artykuł Ciekawe trasy spacerowe po...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!