Polska Padwa. Gdzie jest i co warto zobaczyć?
“Czuję się, jakbym był w zupełnie innym świecie…” - taka myśl niejednokrotnie przychodzi nam do głowy, gdy podróżujemy po Polsce. Podobieństwo niektórych miejsc do popularnych europejskich lub nawet światowych atrakcji, czy miejscowości jest po prostu uderzające. Czas na kolejne tego typu miejsce, które możemy znaleźć na Lubelszczyźnie. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?
Podróżowanie po europejskich krajach bez opuszczania granic naszego państwa? Tak, to możliwe! Przede wszystkim możemy robić to w naszych wyobrażeniach. Jeżeli chcemy przenieść się do Włoch i popularnej Padwy, to warto wybrać się do Zamościa, który przez wiele osób określany jest mianem “polskiej Padwy”. Dlaczego?
fot. Nocowanie.pl
Nie da się ukryć, że Zamość jest prawdziwą perłą renesansu i jednym z największych ośrodków kultury, nauki i turystyki na Lubelszczyźnie. Nie bez powodu, tutejsze Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Z Zamościa warto wyruszyć na Roztocze. Sprawdź: Jednodniowa wycieczka na Lubelszczyźnie. Rezerwat Szumy nad Tanwią
Padwa i Zamość - najważniejsze informacje
Zanim przystąpimy do porównania obu tych miejscowości, warto przybliżyć najważniejsze informacje z nimi związane.
fot. bogitw / pixabay.com, CC0
Padwa to miasto i gmina, znajdujące się w północnych Włoszech, w regionie Wenecji Euganejskiej. Jest to trzecie, co do zaludnienia, miasto we Włoszech - tuż po Wenecji i Weronie. Jego powierzchnia wynosi 92,85 km2. Jest to miasto, którego historia sięga IV w. p.n.e. - zostało założone przez Wenetów pod nazwą Patavium. W związku z tym, że ma bogatą historię, to możemy tu znaleźć wiele wspaniałych zabytków, do których możemy zaliczyć m.in. katedrę i Plac Katedralny, Piazza Eremitani, muzea miejskie oraz Kaplica Scrovegni, Plac Prato della Valle, kult św. Antoniego, liczne kościoły, oratoria, czy fortyfikacje miejskie.
Czy Zamość może w jakimkolwiek stopniu dorównać tej włoskiej perełce? Jak najbardziej! Zamość jest miastem, które cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród turystów i mieszkańców Lubelszczyzny. Jest chętnie odwiedzane m.in. podczas wyjazdów na Roztocze. Jednym z najciekawszych miejsc w Zamościu jest oczywiście Rynek. Największy zachwyt wśród turystów budzi Ratusz Miejski oraz kolorowe kamienice wokół Rynku. Nic w tym jednak dziwnego, skoro Zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Równie ciekawym obiektem jest Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła - renesansowy obiekt sakralny zlokalizowany na Starym Mieście w Zamościu.
W mieście tym odbywa się też wiele imprez i wydarzeń kulturalnych, m.in. Zamojskie Lato Teatralne, Jarmark Hetmański, Zamojski Festiwal Kultury, Zamojski Festiwal Książki, Międzynarodowy Festiwal Zespołów Folklorystycznych czy Festiwal Ulica Literacka.
Zarówno Padwa, jak i Zamość, mają dobrze rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną, dlatego też są chętnie odwiedzanymi miastami przez turystów krajowych, jak i zagranicznych.
W czym tkwi podobieństwo Zamościa do Padwy?
Dlaczego Zamość jest określany mianem “polskiej Padwy”? Odpowiedź jest niezwykle prosta, a należy jej się doszukiwać w historii tej perły Lubelszczyzny. Zamość został zaprojektowany jako idealne miasto-twierdza. Choć wydawało się to utopią, zamysł przyoblekł realne kształty.
A wszystko zaczęło się w 1542 roku w Skokówce - obecnym terenie Zamościa, kiedy to na świat przyszedł Jan - syn kasztelana chełmskiego - Stanisława Zamoyskiego. Studiował on m.in. we włoskiej Padwie. Pomimo tego, że Stanisła przyjął wyznanie kalwińskie, to jego syn podczas pobytu we Włoszech przeszedł na katolicyzm. Po powrocie do kraju, został on m.in. najbliższym współpracownikiem króla Stefana Batorego.
Jan Zamoyski nie zastanawiał się zbyt długo i dokładnie 1 lipca 1578 podpisał kontrakt ze swoim starym znajomym z Padwy, który miał wybudować pałac na terenie obecnego Zamościa. Bernardo Morando, którego ściągnięto do kraju, poszedł jednak o krok dalej i zdecydował się zaprojektować plan miasta idealnego - przybrało ono kształt siedmioboku. Zamoyski szybko rozpoczął werbunek osadników i już w 1580 roku wydał akt lokacji, nazywając swoje miasto Nowym Zamościem.
Przez następne lata Zamość był placem budowy. Zgodnie z założeniami, miało to być miasto dobre, piękne i wieczne. Prace trwały osiem lat. W efekcie powstało miasto z przejrzystym układem urbanistycznym, racjonalnie rozplanowanymi obiektami użyteczności publicznej, charakteryzujące się jednorodną zabudową, a dzięki fortyfikacjom – gwarantujące bezpieczeństwo.
Jest to idealny przykład renesansowej zabudowy miejskiej. Większość budynków Zamościa to przede wszystkim renesansowe kamienice, a katedra (dawna kolegiata) należy do najwybitniejszych osiągnięć architektury późnego renesansu. Miasto otaczają natomiast typowe dla epoki fortyfikacje bastionowe. Zamość był dziełem życia Jana Zamoyskiego.
Tutejszy zespół urbanistyczny Zamościa trafił na listę UNESCO w 1992 r. Była to przede wszystkim próba odwzorowania włoskiego miasta idealnego, łączącego dwa światy: włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. Wielu podróżników mówi, że Zamość bardzo przypomina włoską Padwę. I faktycznie, miasta mają pod tym względem wiele wspólnych cech.
Sprawdź koniecznie: Zamość na weekend - co warto zobaczyć?
Noclegi w Zamościu
Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, ta popularna miejscowość na Lubelszczyźnie, posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Największy wybór noclegów znajdziemy w ofertach z kategorii kwatery i pokoje. I to właśnie o te obiekty najczęściej pytają turyści.
W Zamościu funkcjonuje również wiele apartamentów i hoteli. W mniejszej ilości, ale występują także obiekty noclegowe z kategorii domki, hostele, motele, ośrodki szkoleniowo – wypoczynkowe, pensjonaty, wille oraz noclegi pracownicze.
Cena za nocleg w Zamościu zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 35 zł. Jednak średnia cena noclegu w Zamościu wynosi 111 zł.
Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Zamościu
Mamy nadzieję, że podczas nadchodzących miesięcy odwiedzicie to magiczne miejsce. Zamość zaskakuje na każdym kroku, a warto je odwiedzić nie tylko ze względu na podobieństwo do włoskiej Padwy.
Komentarze