Polska Zobacz Więcej - „Weekend za pół ceny” na Warmii i Mazurach
Zbliża się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Polska Zobacz Więcej „Weekend za pół ceny” 2019. Swój udział w tym przedsięwzięciu zgłosiły również warmińsko-mazurskie hotele, muzea i inne miejsca dedykowane turystom. W dodatku kuszą atrakcyjnymi cenami – bo naprawdę można z nich skorzystać o połowę taniej!
Akcja odbywa się już po raz szósty i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno branży, jak i turystów. Każdy z nas chciałby przecież zaplanować ciekawy weekendowy wyjazd, który nie kosztowałby przy tym fortuny! Dzięki „weekendowi za pół ceny” jest to możliwe do zrealizowania.
Najbliższa edycja odbędzie się w weekend 15-17 marca 2019. Na Warmii i Mazurach udział biorą między innymi te miejsca:
Weekend za pół ceny na Warmii i Mazurach – poznaj wybrane atrakcje
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie
Stolica województwa warmińsko-mazurskiego to niezwykle ciekawe miasto, a jednym z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić, jest tamtejsze planetarium. Dzięki nowoczesnym systemom projekcyjnym można z bliska przyjrzeć się planetom, gwiazdom i galaktykom – całemu wszechświatowi. Dodatkowym bodźcem do weekendowej wizyty w tym miejscu są rabaty obowiązujące od 15 do 17 marca. W tym czasie bilety na seanse będą tańsze o 50%.
Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
Zamek Kapituły Warmińskiej jest główną siedzibą Muzeum Warmii i Mazur – to świetnie zachowana XIV-wieczna gotycka warownia, wybudowana dla administratora dóbr kapitulnych. Przez kilka lat rolę tę pełnił Mikołaj Kopernik, który nawet zostawił po sobie niezwykłą pamiątkę. Jest nią wykonana przez uczonego doświadczalna tablica astronomiczna. Oprócz tego w muzeum można zobaczyć bogatą kolekcję rzeźby gotyckiej, eksponatów kultury ludowej oraz wielu artefaktów prezentujących bogatą kulturę regionu. W najbliższą sobotę i niedzielę (16, 17 marca) bilety do muzeum będą tańsze o połowę!
Dom „Gazety Olsztyńskiej”
W sobotę i niedzielę tańsze o 50% bilety obowiązują w muzeum Dom „Gazety Olsztyńskiej”. Prezentowane tam zbiory związane są zarówno z dziejami Warmii, jak i miasta – z dużym naciskiem na historię drukarstwa. Przedmiot zainteresowań nie został wybrany pochopnie, muzeum mieści się bowiem w zrekonstruowanym budynków, w którym w latach międzywojennych (1920-39) działała redakcja i drukarnia polskiego czasopisma „Gazeta Olsztyńska”.
Muzeum Przyrody w Olsztynie
Siedzibą muzeum jest eklektyczny pałacyk pochodzący z końca XIX wieku, który, dzięki zaadaptowaniu na potrzeby instytucji, zyskał świeży blask. Na zbiory olsztyńskiego Muzeum Przyrody składa się między innymi bogata kolekcja map, eksponaty obejmują również kolekcje entomologiczne oraz dermoplastyczne postaci zwierząt. W nadchodzący weekend (sobota i niedziela) wystawy muzeum można zwiedzać za połowę ceny.
Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie
Interaktywne muzeum jest jednym z najciekawszych miejsc w regionie – stanowi dowód na to, że historię da się przedstawić ciekawie i nowocześnie. Zwiedzający korzystają z multimedialnych ekranów dotykowych, oglądają projekcje w 3D i rozszerzonej rzeczywistości, a wszystko po to, by poznać dzieje Zakonu Krzyżackiego, mającego tak duży wpływ na cały region. W muzeum dowiadujemy się, skąd pomysł stworzenia zakonów rycerskich, jak wyglądało rzemiosło wojenne, ale i codzienne życie mieszkańców zamków i miast, leżących w granicach Państwa Krzyżackiego. Podczas „weekendu za pół ceny” 16 marca 2019 r. (sobota) interaktywne muzeum oferuje obniżenie o 50% biletów wstępu oraz usługi przewodnickiej.
Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim
O połowę tańsze bilety obowiązują również w Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim. Na zwiedzanie z rabatem można wybrać się w sobotę (16 marca) i niedzielę (17 marca). Warto skorzystać z tej oferty, gdyż pozwala ona zajrzeć w zakamarki dawnej rezydencji biskupów warmińskich. Jednym z najsłynniejszych mieszkańców był oświeceniowy twórca i biskup warmiński książę Ignacy Krasicki – w muzeum odtworzono m.in. jego gabinet. Poza tym warto zobaczyć zbrojownię, apartamenty biskupów oraz kapitularz, a podczas spaceru krużgankami koniecznie trzeba zwrócić uwagę na średniowieczne freski. Malowidła mają ponad sześćset la i stanowią niezwykle cenną pamiątkę przeszłości.
Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu
Siedziba muzeum mieści się w dawnym pałacu Dohnów, jednego z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych rodów w Prusach Książęcych. Próżno tu jednak szukać śladów oryginalnej, pełnej przepychu rezydencji szlacheckiej – pałac został zniszczony przez Armię Czerwoną, a odbudowywano go z myślą współczesnym użytkowniku. Sale pozostały więc bezstylowe, dlatego łatwo zaadaptowano je na potrzeby ekspozycji muzealnych. W muzeum w Morągu można zobaczyć między innymi odtworzone wnętrza mieszkalne, wystawy malarstwa oraz wystawę dotyczącą życia i działalności wybitnego humanisty Johanna Gottfrieda Herdera. W dniach 16 i 17 marca ceny biletów wstępu do muzeum zostaną obniżone o połowę.
Galeria „Zamek” w Reszlu
Dawny zamek biskupów warmińskich to budowla, która zdecydowanie wyróżnia się na tle zabudowy Reszla. Gotycka warownia z czerwonej cegły została zaadaptowana na hotel, a w jej południowym skrzydle mieści się galeria sztuki. Swoje prace prezentowali tam liczni artyści, w tym Franciszek Starowieyski, Natalia LL, Edward Dwurnik oraz Paweł Althamer. Również w tym miejscu bilety wstępu będą tańsze o 50% – promocja obowiązuje 16 i 17 marca.
Muzeum w Mrągowie
Muzeum ma swoją siedzibę w dawnym ratuszu miejskim. Zgromadzone tam pamiątki pochodzą z wykopalisk archeologicznych, poza tym znajdują się tam również zabytki piśmiennicze, numizmatyki oraz sztuka ludowa i współczesna. W weekend wszystkie ekspozycje będzie można obejrzeć za połowę ceny.
Muzeum Mazurskie w Szczytnie
Muzeum mieści się we wschodnim skrzydle miejskiego ratusza, w sąsiedztwie dawnego zamku krzyżackiego. Podwaliny do stworzenia tej instytucji dały ocalałe z wojny zbiory Kreisheimatmuseum Ortelsburg – obecnie ekspozycje poszerzono o nowe muzealia. W Szczytnie zobaczymy między innymi regionalną sztukę sakralną, starodruki, zbiory etnograficzne czy rzemiosło artystyczne. Ważnym punktem jest wystawa prezentująca materiały związane z ruchem polskim działającym na Mazurach na przełomie XIX i XX wieku. W najbliższą sobotę i niedzielę bilety do muzeum zostaną obniżone o połowę.
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Frombork to jedno z miast, z którymi związany był Mikołaj Kopernik – tutaj też znajduje się muzeum poświęcone wybitnemu astronomowi. Należy do niego część zabudowań Wzgórza Katedralnego, mieszczące się w nich wystawy w weekend można zwiedzać za 50% regularnej ceny. Promocja obejmuje Dawny Pałac Biskupi, planetarium, zespół szpitala św. Ducha oraz Park Astronomiczny. Obserwatorium oddalone jest o około 2 kilometry od Fromborka, mieści się na tzw. Żurawiej Górze.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku
Skansen w Olsztynku słynie na całą Warmię i Mazury – prezentuje przepiękne wiejskie zabudowania z regionu oraz z terenu Powiśla. Turyści chętnie zwiedzają to miejsce w sezonie, ale warto zajrzeć tam wcześniej. W dniach 15 i 16 marca w ramach „weekendu za pół ceny” bilety wstępu będą kosztować 2.50 PLN. Warto jednak mieć na względzie, że obiekty nie zostaną otwarte, więc zobaczmy je tylko z zewnątrz. Na koniec zwiedzania można zajrzeć do Pijalni Ziół (chałupa litewska), gdzie wyroby także będą tańsze o 50%.
Informacje o wszystkich obiektach biorących udział w akcji Polska Zobacz Więcej – „Weekend za pół ceny” znajdują się na stronie internetowej polskazobaczwiecej.pl
fot. rawpixel.com / Pexels.com CC0
Komentarze