Polska zyska nowe uzdrowisko? Niezwykłe odkrycie w Ciężkowicach
Są takie kategorie miejsc w Polsce, do których jeździmy przede wszystkim ze względu na wspaniały klimat i walory uzdrowiskowe, które przyczyniają się do poprawy stanu naszego zdrowia. W wielu z nich znajdziemy ujęcia wody mineralnej, jak i bogatą ofertę zabiegów leczniczych dla osób, które przebyły zabiegi, operacje, czy cierpią na liczne schorzenia i choroby. Wszystko wskazuje na to, że liczba polskich miejscowości uzdrowiskowych wkrótce się powiększy. Która lokalizacja do nich dołączy?
Ostatnie lata pokazały, że polskie miejscowości uzdrowiskowe, z roku na rok, cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród pensjonariuszy, ale również wśród wielu turystów. Przyjeżdżamy tu przede wszystkim ze względu na klimat, liczne atrakcje przyrodnicze, wspaniałe zabytki. Na pewno ważna jest również lokalizacja, bo polskie miejscowości uzdrowiskowe najczęściej znajdują się w górach, nad morzem i w takich regionach, w których klimat jest wyjątkowy.
Wiele uzdrowisk, tych bardzo dobrze znanych i najpopularniejszych w Polsce, znajdziemy przede wszystkim w województwie małopolskim. Najprawdopodobniej do Krynicy-Zdrój, Muszyny, czy Rabki, już wkrótce dołączą Ciężkowice. Właśnie tu odkryto złoża wody mineralnej, mające niezwykłe właściwości, wpływające na stan naszego zdrowia.
Poznaj: Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić
Odkryto źródło wody leczniczej w Ciężkowicach!
Podstawą do tego, by Ciężkowice mogły stać się polskim uzdrowiskiem, są wyniki z przeprowadzonego odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego “Ignacy”. Na ich podstawie stwierdzono, że tutejsza woda mineralna jest przydatna do wodolecznictwa.
Odwiert został przeprowadzony na terenie Parku Zdrojowego im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza. Udało się zlokalizować pierwsze próbki wody, a jej wyniki wykazały, że mamy do czynienia z wodą mineralną o mineralizacji ok. 20 g/l. Jest to w związku z tym woda o charakterze leczniczym.
Odkryj: Najpopularniejsze pijalnie wód mineralnych w Polsce. Gdzie się wybrać?
Znaczący krok w kierunku powstania uzdrowiska!
Odkrycie źródła wody uzdrowiskowej na pewno będzie znaczącym krokiem w kierunku utworzenia w tej miejscowości - polskiego uzdrowiska. Co prawda, władze gminy zaznaczyły, że przydatność wody do wodolecznictwa zostanie ustalona i potwierdzona w toku późniejszych badań. Jednak pierwszy wyniki wydają się być bardzo optymistyczne - patrząc na wyniki z badań i opinie lekarskie porównywalnej wody z Rakutowej, można stwierdzić, że woda z odwiertu "Ignacy" będzie wykorzystywana do kąpieli leczniczych.
Ciężkowice mogą w związku z tym rozpocząć cały proces przedsięwzięcia, który przybliży ich do otrzymania statusu uzdrowiska. Należy tu wykonać m.in. rurowanie odwiertu, montaż kolumny filtracyjnej, pompowanie oczyszczające, a w niedalekiej przyszłości również budowa zakładu przyrodo-leczniczego i niezbędnej infrastruktury uzdrowiskowej.
Zobacz również: Urlop w polskich uzdrowiskach. Które z nich warto odwiedzić jesienią?
W czym tkwi wyjątkowość Ciężkowic?
Ciężkowice to klimatyczne miasto w Małopolsce, w powiecie tarnowskim. Mieszka tu nieco ponad 2400 mieszkańców, a sama miejscowość oferuje wiele wspaniałych atrakcji i zabytków.
Wystarczy wspomnieć, że Ciężkowice (zapisywane jako Cieszkowice) były niegdyś miastem królewskim w końcu XVI wieku. Ze względu na zachowany średniowieczny układ urbanistyczny i zachowaną drewnianą zabudowę w obrębie rynku miasto włączono do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Miasto wyróżnia się malowniczym położeniem - na Pogórzu Ciężkowickim, nad rzeką Białą. Patrząc na charakter turystyczny tego miasta, trzeba wspomnieć, że ma ono naprawdę wiele do zaoferowania.
Przeczytaj koniecznie: Z dala od tłumów: Skamieniałe miasto w Ciężkowicach
Obowiązkowe punkty podczas pobytu w Ciężkowicach to przede wszystkim:
-
rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto, wraz z licznymi ostańcami skalnymi
-
Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków, prezentujące olbrzymią kolekcję ptaków, owadów i trofeów myśliwskich;
-
kościół pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja
-
klasycystyczny ratusz na rynku;
-
drewniane domy z charakterystycznymi dla tej części Małopolski podcieniami;
-
park zdrojowy im. Zbigniewa Jurkiewicza;
-
posąg św. Floriana (patrona miasta) i Ławeczka Paderewskiego, znajdujące się na rynku.
Na przeciwnym, zachodnim brzegu rzeki Białej, w sąsiedniej Kąśnej Dolnej, znajduje się dworek Ignacego Jana Paderewskiego otoczony parkiem, gdzie odbywają się koncerty „Muzyczne Spotkania u Paderewskiego”.
Przez to miasto przebiegają również liczne szlaki piesze i rowerowe, na które warto się wybrać, gdy chcemy aktywnie spędzić czas. Ciężkowice mogą okazać się również świetną bazą wypadową do licznych podróży po Małopolsce. Naprawdę warto!
Sprawdź noclegi w Ciężkowicach:
Kiedy Ciężkowice staną się polskim uzdrowiskiem? Ciężko wskazać dokładną datę, ale na pewno będzie to miało miejsce w najbliższej przyszłości.
Komentarze