Polski Bajkał. Poznaj najgłębsze jezioro
Wypoczynek nad jeziorem w sezonie letnim to jedna z najpopularniejszych form wypoczynku. Chętnie wybieramy się na weekend nad wodę lub na dłuższy wypoczynek, co jest szczególnie zauważalne głównie wśród turystów, wypoczywających na Mazurach lub nad Soliną w Bieszczadach. A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, które polskie jezioro jest najgłębsze?
Każdy, kto lubi podróżowanie po Polsce, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, jak wiele fantastycznych miejsc jest tutaj do zobaczenia. Wystarczy wspomnieć zabytki, atrakcje przyrodnicze, czy popularne szczyty górskie. Nie ulega żadnej wątpliwości, że szczególnie podczas wakacyjnych upałów, najczęściej spędzamy czas nad wodą - chętnie wybieramy się na miejski basen, na urlop nad morze, czy nad jezioro, które w większości przypadków znajduje się w pobliżu większych miejscowości. Taka forma urlopu pozwala miło spędzić czas z rodziną lub ze znajomymi i skorzystać z licznych atrakcji, jakie daje nam woda.
fot. Geese_double_D / pixabay.com, CC0
Wypoczywając nad jeziorem, bardzo często nie bierzemy pod uwagę takich faktów, jak wielkość, czy głębokość. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w naszym wspaniałym kraju, a dokładniej na Suwalszczyźnie znajdziemy akwen, który jest określany mianem polskiego Bajkału. Dlaczego? Przede wszystkim brana jest tu pod uwagę jego głębokość, która na wypoczywających turystach, na pewno powinna zrobić wrażenie.
Poznaj:
W czym Bajkał jest podobny do Hańczy?
Przed nami kolejne miejsce, które łudząco przypomina te bardziej znane atrakcje, które są chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Jeśli tylko pogoda sprzyja, to śmiało możemy ruszać nad najgłębsze polskie jezioro, jakim jest Hańcza, określana mianem polskiego Bajkału.
Warto nieco lepiej przyjrzeć się samemu Bajkałowi, które jest jednocześnie najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie. Jego dokładna lokalizacja to azjatycka część Rosji, w Buriacji i obwodzie irkuckim. Niezwykłą ciekawostką w przypadku Bajkału jest fakt, że pod jego wodami znajduje się rów tektoniczny - w najgłębszym miejscu taflę wody od dna dzielą aż 1642 m. Jest to niemalże około 10 razy więcej niż ma miejsce w przypadku Hańczy na Suwalszczyźnie - tu głębokość osiąga wartość 108 metrów, co czyni je najgłębszym polskim jeziorem. Zarówno Bajkał, jak i Hańcza, posiadają podobny kształt i z obu akwenów rozciągają się naprawdę wspaniałe widoki. Nieco inna jest również historia powstania obu jezior.
Sprawdź również: 5 najlepszych kąpielisk na Podlasiu
Hańcza - najważniejsze informacje
Jezioro Hańcza jest pozostałością po lodowcu skandynawskim, który przykrywał całą Polskę i wypełnia jedną z pozostawionych przez niego rynien. Akwen ten słynie bez wątpienia z tego, że jest najgłębszym jeziorem w Polsce i środkowej części Niżu Europejskiego (108,5 m), dzięki czemu stwarza atrakcyjne warunki do nurkowania. Można sobie to wyobrazić w ten sposób, że głębokość Hańczy jest zbliżona do długości, jaką osiąga płyta na stadionie piłkarskim. Woda w jeziorze zalicza się do I klasy czystości, a przezroczystość dochodzi nawet do 6 m.
Jezioro w całości znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest ono objęte ochroną jako rezerwat przyrody Jezioro Hańcza. Warto również podkreślić, że od 1963 roku wraz ze znajdującą się tu skarpą jest rezerwatem krajobrazowo-wodnym.
Noclegi nad Jeziorem Hańcza
Do miejscowości, znajdujących się nad Hańczą, należy zaliczyć przede wszystkim Błaskowiznę, Bachanowo, Przełomkę, czy Mierkinie. Pierwsza myśl, gdy usłyszymy nazwy tych miejscowości, może mówić niewiele. Warto podkreślić jednak, że posiadają one doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Do najpopularniejszych kategorii noclegów w tym przypadku należy zaliczyć przede wszystkim kwatery i pokoje, domki oraz agroturystykę. Średnia cena za nocleg waha się w przedziale od 80 do 100 zł.
Zarezerwuj swój nocleg w Błaskowiźnie, Bachanowie i Mierkiniach
Mamy nadzieję, że wypoczynek nad najgłębszym polskim jeziorem będzie obfitował w wiele wspaniałych wrażeń, związanych przede wszystkim z wodnymi atrakcjami. Pamiętaj, że to nie jedyny przykład miejsca, które może Cię zaskoczyć.
Komentarze