Polski Wersal. Odwiedź Pałac Branickich w Białymstoku!
Podróżując po Polsce jesteś w stanie zobaczyć naprawdę wiele. Najczęściej podczas urlopu wybierasz atrakcje przyrodnicze, czy zabytki, do których można zaliczyć również pałace. Czy wiesz, że jeden z nich, określany mianem “polskiego Wersalu”, można znaleźć również w stolicy Podlasia?
A gdybyś tak choć na chwilę zamknął oczy i wyobraził sobie, że znajdujesz się w popularnym turystycznie miejscu? Zdecydowanie łatwiej jest wybrać się do Białegostoku i Pałacu Branickich, który przez wiele osób określany jest mianem “polskiego Wersalu” i sporo w tym racji, bo podobieństwo jest uderzające. To zarówno wspaniałe ogrody, jak i przede wszystkim sam wygląd pałacu. Tu poczujesz się jak w stolicy Francji i to bez konieczności opuszczania naszego kraju.
fot. Nocowanie.pl
Samo Podlasie, co warto podkreślić jest regionem pełnym tajemnic i wielu wspaniałych miejsc. Dominuje tu przede wszystkim niezwykły klimat, cisza i spokój oraz wspaniałe zabytki, do których należy zaliczyć Pałac Branickich w Białymstoku.
Przeczytaj również: Weekend w Białymstoku. Co warto zobaczyć?
Pałac Branickich i Wersal - najważniejsze informacje
W tym miejscu, warto nieco lepiej przyjrzeć się dwóm miejscom, które mamy przyjemność ze sobą zestawić w treści tego artykułu. Każde z nich jest na swój sposób wyjątkowe, jednak to Wersal w swoje skromne progi przyciąga większe grupy turystów. Czy Pałac Branickich ma szansę stać się drugim Wersalem?
Odnosząc się do tytułowego Wersalu, należy podkreślić, że jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji we Francji i jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie. Jest to przede wszystkim miejsce, które wyróżnia się niezwykłą historią. Wersal jest pałacem, w którym swoją rezydencję mieli poszczególni kolejni królowie francuscy od 1682 roku. Pałac wersalski, rozbudowany z rozmachem za Ludwika XIV. Twórcą założenia ogrodowo-parkowego był André Le Nôtre. W Wersalu w 1789 r. zwołane zostały Stany Generalne, w 1871 pałac był siedzibą rządu (wersalczycy), który stłumił Komunę Paryską. Miejsce wielu konferencji międzynarodowych, między innymi został tu podpisany Traktat wersalski 28 czerwca 1919. Szacuje się, że Wersal i jego najbliższą okolicę odwiedza rocznie nawet 7 milionów turystów z różnych stron świata.
Jak do tak pokaźnych statystyk ma się Pałac Branickich w Białymstoku? Może nie odwiedza go 7 milionów turystów rocznie, ale na pewno jest to jedna z popularniejszych atrakcji Podlasia i jeden z najchętniej odwiedzanych pałaców w Polsce. Pałac Branickich w Białymstoku uznawany jest za prawdziwą perłę Podlasia. Ten najpiękniejszy zabytek Białegostoku z barokowymi ogrodami wokół pałacu, uznawany jest nawet za jeden z najpiękniejszych w Polsce!
Obecnie Pałac Branickich jest budynkiem użyteczności publicznej - swoją siedzibę ma w nim Uniwersytet Medyczny. W związku z tym, część wnętrza zabytkowego obiektu można zobaczyć bezpłatnie. Wchodząc prawym wejściem obok drzwi głównych dostępny jest piękny hol z wystawnymi schodami oraz korytarz na piętrze z wyjściem na taras, skąd rozpościera się widok na ogrody. Warto jednak wiedzieć, że darmowe wejście obowiązuje jedynie do godz. 17.
Początki pałacu sięgają XVI wieku. Murowany zamek w stylu gotycko-renesansowym został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa, znanego z budowy Zamku Dolnego w Wilnie, dworu królewskiego w Knyszynie, oraz modernizacji i rozbudowy Starego Zamku w Kamieńcu Podolskim czy zamku w Tykocinie.
Kompleks pałacowo-parkowy jest zlokalizowany w obrębie ulic Legionowej i Akademickiej, usytuowany jest na dwóch parterach (poziomach): górnym i dolnym. Część górna, w której znajduje się pałac oraz ogród francuski mający kształt regularnego czworoboku. Na dolnym parterze położony jest o ogród o typie angielskim otoczony promenadami noszącymi nazwy bulwarów im. Kościałkowskiego i Kielanowskiego.
W czym tkwi podobieństwo Pałacu Branickich do Wersalu?
Uderzającego podobieństwa można się dopatrywać przede wszystkim w samym wyglądzie pałacu. To właśnie Jan Klemens Branicki sprawił, że ta oto rezydencja wzorowana była na francuskich pałacach. Z zewnątrz posiadłość urzeka, tym bardziej że przetrwały reprezentacyjny podjazd i park. Wokół pałacu rozciągają się pieczołowicie odtworzone francuskie ogrody.
Ogólnie rzecz ujmując, Pałac Branickich porównanie to zawdzięcza urzekającej bryle oraz urządzonym z przepychem wnętrzom i otaczającym go pięknym ogrodom i parkowi o powierzchni ok. 10 ha. Warto odwiedzić to miejsce, jeśli planujecie spędzić urlop na Podlasiu.
Poznaj: Najciekawsze muzea pałacowe w Polsce
Noclegi w Białymstoku
Białystok posiada rozbudowaną i różnorodną bazę noclegową. Znajdziemy tam noclegi z kategorii: kwatery i pokoje, hotele, apartamenty Białystok, wille, hostele, pensjonaty, agroturystyka, camping, motele, zajazdy, noclegi pracownicze, internaty i schroniska, zajazdy oraz ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe.
Turyści poszukując miejsca noclegowego w Białymstoku najczęściej pytają o obiekty z kategorii: kwatery i pokoje Białystok. Cena za nocleg w Białymstoku zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 70 zł. Średnia cena noclegu w Białymstoku wynosi 100 zł.
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Białymstoku
Mamy nadzieję, że podczas nadchodzących miesięcy odwiedzicie to magiczne miejsce. Podlasie zaskakuje na każdym kroku, a Pałac Branickich to doskonały przykład “perełek”, które możemy tu zobaczyć.
Zdjęcie główne: fot. AdobeStock, CC0
Komentarze