Polskie góry zimą. Gdzie warto pojechać?

Polskie góry zimą. Gdzie warto pojechać?

Zimą w górach widoki są najpiękniejsze, zwłaszcza gdy śnieg pokryje zarówno szczyty, jak też położone u ich stóp doliny. Trafiamy wtedy do niezwykłej, pełnej magii krainy, co docenia naprawdę duża grupa turystów. Podpowiadamy więc, jaką część polskich gór warto odwiedzić zimą, by cieszyć się nie tylko zimowym krajobrazem, ale również spokojniejszym otoczeniem.

Kiedy planujemy zimowe wyjazdy w góry, pierwszym kierunkiem są zwykle Tatry. Turystów przyciąga tętniące życiem Zakopane, a także lubiane przez narciarzy duże ośrodki narciarskie na czele Bukowiną Tatrzańską oraz Białką Tatrzańską. Warto jednak pamiętać, że do wyboru mamy o wiele więcej urokliwych zakątków – przyjrzyjmy się bliżej kilku wybranym miejscom, które świetnie nadają się na wyjazd w góry zimą.

Najpiękniejsze miejsca w polskich górach zimą


Jeśli nie Tatry, to co? Wariantów jest wiele – od Bieszczad, przez Góry Izerskie, po Karkonosze. Wszędzie znajdziemy malownicze miejsca, które zachwycą turystów szukających zimowego wyciszenia i pięknych widoków. Polskie góry zimą, przykrytą białą kołderką śniegu, są naprawdę wyjątkowe!

Malowniczy Beskid Żywiecki

 

Beskid Żywiecki to drugie co do wysokości pasmo polskich gór, jego najwyższym szczytem jest osławiona Babia Góra. Powstały tam Babiogórski Park Narodowy oraz Żywiecki Park Krajobrazowy chronią miejscową przyrodę, która jest naprawdę unikatowa. Dzięki wyjątkowemu klimatowi, jaki panuje w regionie, śnieg w Beskidzie Żywieckim utrzymuje się nawet do końca kwietnia. Narciarze najchętniej wybierają tam stoki Pilska i wyciągi w Korbielowie, oraz stoki Dużego i Małego Rachowca z popularną stacją w Zwardoniu. Miejscowości te leżą blisko granicy ze Słowacją, więc stanowią świetną bazę wypadową także na tamtejsze trasy.

Okolice Zwardonia zimą są idealne również dla spacerowiczów, którzy mogą w ten sposób podziwiać pobliskie przełęcze. Ze szczytu Rachowca roztacza się również przepiękna panorama sporej części Żywiecczyzny. Wspaniałe widoki czekają również na osoby, które wybiorą pobyt w Korbielowie i szusowanie po tamtejszych. Szczególnie atrakcyjny widokowo jest zjazd z Pilska na Kopiec.


Zima w Bieszczadach


Zima w Bieszczadach ma niepowtarzalny urok, którego można doświadczyć nie tylko podczas pieszych wędrówek. W regionie działa kilka średnich stacji narciarskich, ale my polecamy trasy narciarstwa biegowego oraz skitourowego. Część biegnie przez bieszczadzkie lasy oraz szalki turystyczne. Warto polecić zwłaszcza okolice wsi Muczne, położone u stóp Bukowego Berda. Jest to niezwykle malownicze miejsce, zimą odwiedzane przez amatorów biegówek. Korzystają oni ze ścieżek edukacyjnych, wytyczonych przez leśników. Każdego roku, o ile pozwolą na to warunki, odbywają się tam również zawody.

Jednak najpiękniejsze zimowe panoramy zobaczymy podczas wędrówek przez połoniny. Przypominają one wtedy białą pustynię. Iskrzące się w słońcu zaspy, wyglądają niczym wydmy, a biały krajobraz ciągnie się, jak okiem sięgnąć. Wędrówka o tej porze roku bywa jednak trudna – trzeba się mierzyć z wiatrem, mrozem oraz zawianymi szlakami. Wyjścia trzeba planować jak najwcześniej, by zdążyć wrócić na kwaterę przed zapadnięciem zmroku.

fot. wini021 / Pixabay.com CC0

Wypoczynek zimą w Górach Izerskich


W poszukiwaniu pięknych miejsc w polskich górach warto wybrać się w Góry Izerskie. Jest to część pasma Sudetów Zachodnich, leżąca na terenie Polski, jak i Czech. Nie należą do najwyższych wzniesień, więc poradzi sobie tam właściwie każdy turysta. Wśród ważnych szczytów Gór Izerskich warto wymienić Wysoką Kopę, Izerski Stóg oraz Smrek, przez który biegnie granica. Świetnym punktem widokowym, ze względu na łatwą dostępność jest Izerski Stóg. Na szczyt można wjechać koleją gondolową, znajdującą się w Świeradowie-Zdroju.

Świeradów-Zdrój to jedno z głównych miast Gór Izerskich, położone jest w urokliwej kotlince. Piękne widoki na zimową okolicę rozciągają się z Izerskiego Stogu, gdzie działają również wyciągi i dobrze przygotowana nartostrada. Można tam skorzystać także z gościnności pięknego schroniska turystycznego. Jako że Świeradów-Zdrój jest uzdrowiskiem słynącym z wód mineralnych, tamtejszy krajobraz trudno wyobrazić sobie bez zabytkowego parku, budynków zdrojowych czy modrzewiowej Hali Spacerowej. Świetnym punktem widokowym jest też galeria na wieży z zegarem.

 Magia przy gondoli

Magia przy gondoli

Świeradów Zdrój, ul. Źródlana

Apartamenty Świeradów Zdrój 10
Pokoje gościnne Poniatowscy

Pokoje gościnne Poniatowscy

Świeradów Zdrój, ul. Bolesława Chrobrego

Kwatery i pokoje Świeradów Zdrój 9.7

Karkonosze na zimę


Piękne zimowe widoki zobaczymy również w Karkonoszach. Szczególnie wartym polecenia kurortem jest Szklarska Poręba, którą świetnie znają narciarze. Jednak w okolicy miasta panują świetne warunki do uprawiania zimowej turystyki w innej formie – możemy spróbować tam biegówek oraz wędrówek na rakietach śnieżnych. Wspaniałe warunki i jeszcze lepsze widoki znajdziemy w Jakuszycach.

Charakterystycznym zimowym widokiem w Karkonoszach są lodowe igiełki, które pokrywają budynki, drzewa i krzewy. To osady szreni lub szadzi, warte uwiecznienia na fotografii. Pięknie wyglądają również karkonoskie potoki i rzeki, często tworzące przełomy i wodospady. Koniecznie trzeba zobaczyć więc wodospad Szklarski, położony w Enklawie Karkonoskiego Parku Narodowego. Obejmuje ona Wąwóz Szklarki, czyli przełomowy odcinek rzeki. Miejsce to świetnie się nadaje na cel zimowego spaceru.

Pensjonat Magdalena

Pensjonat Magdalena

Szklarska Poręba, ul. Oficerska

Pensjonaty Szklarska Poręba 9.2
Willa Echo

Willa Echo

Szklarska Poręba, ul. Odrodzenia

Kwatery i pokoje Szklarska Poręba 9.3
Willa Liczyrzepa

Willa Liczyrzepa

Szklarska Poręba, ul. Słowackiego

Wille Szklarska Poręba 8.6

Pieniny w zimowej odsłonie


Pieniny to wspaniałe miejsce na zimowy wyjazd. Polecamy zwłaszcza wypoczynek w Szczawnicy – to nie tylko znane uzdrowisko, ale również ośrodek narciarski, skupiony wokół Palenicy. Na jej szczyt można wjechać całoroczną koleją linową. Dzięki temu każdy może podziwiać pasma Pieniny, Gorców i Beskidów, a przy dobrej widoczności również Tatr. Dużym ułatwieniem jest tablica z opisaną panoramą, dzięki czemu wiemy, co widzimy. Na Palenicy znajduje się również węzeł szlaków prowadzących do Wąwozu Homole oraz schroniska pod Durbaszką.

Można jednak wrócić do Szczawnicy, by zwiedzić malowniczą dzielnicę uzdrowiskową. Szczególnie pięknie wygląda skryty pod śniegiem Park Zdrojowy z zabytkowymi sanatoriami i pijalnią wód mineralnych. Warto przyjść tam po zmroku, gdyż jest przepięknie oświetlony. Urokliwym miejscem jest również promenada biegnąca wzdłuż potoku Grajcarek, skąd można podziwiać okoliczne wzniesienia.

fot. Nocowanie.pl

Zima w górach. Jakie szlaki wybrać?


Chociaż sporej części turystów wystarcza podziwianie gór w zimowej odsłonie z odpowiedniej odległości, to niektórzy na tym nie poprzestają. Doświadczone osoby znają swoje możliwości i ograniczenia, ale są też tacy, którzy zupełnie o tym nie myślą. Przedstawiamy kilka propozycji górskich wycieczek. Te miejsca najlepiej wybrać zimą.

  • Tatrzańskie doliny. Nie każdy da sobie radę na ośnieżonym szlaku, dlatego w zimie lepiej poprzestać na dolinach, szczególnie, gdy zabiera się ze sobą dzieci. Podczas spaceru można bliżej przyjrzeć się tatrzańskim szczytom. Świetną ku temu okazję daje przejście Doliną Chochołowską, gdzie znajduje się schronisko. Innym wariantem będzie wędrówka Doliną Kościeliską z przerwą w schronisku na Hali Ornak.

  • Przepiękne widoki na Tatry rozciągają się też sprzed schroniska nad Morskim Okiem. Trasa od parkingu na Palenicy Białczańskiej jest asfaltowana i nie sprawi żadnych trudności. Po drodze mijamy między innymi Wodogrzmoty Mickiewicza, a na miejscu oglądamy przepiękne Mięguszowieckie Szczyty.

  • Zimą można się również udać w Beskidy. O tej porze roku chętnie wybieranym szlakiem jest trasa na Klimczok w Beskidzie Śląskim. Warto także wybrać się w Beskid Żywiecki i z Przełęczy Krowiarek przejść do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Dalej trasa prowadzi na szczyt Babiej Góry, jednak osobom niedoświadczonym nie polecamy wejścia na szczyt zimową porą.

  • Na zimowe wędrówki można wybrać też szlaki turystyczne w Bieszczadach. Najczęściej wybierane są trasy biegnące przez Bieszczadzki Park Narodowy, gdyż są dość łatwe do przejścia. Należy do nich szlak z Wetliny przez Przełęcz Orłowicza na Smerek, czerwony szlak z Przełęczy Wyżnej do schroniska PTTK na Połoninie Wetlińskiej lub niebieski szlak prowadzący z Wołosatego na Tarnicę.

Noclegi Terebowiec

Noclegi Terebowiec

Ustrzyki Górne, ul. Ustrzyki Górne

Kwatery i pokoje Ustrzyki Górne 7.1
MAGURA

MAGURA

Lutowiska, ul. Pszczeliny

Kwatery i pokoje Lutowiska

Jak się ubrać w góry zimą?


Zimowe wycieczki w góry, niezależnie czy krótkie, czy też dłuższe, wymagają odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim trzeba się odpowiednio ubrać – od tego zależy nie tylko nasz komfort, ale i bezpieczeństwo. W górach łatwo o wychłodzenie, które uniemożliwi dalszą wędrówkę.

Specjaliści radzą, by kierować się zasadą trzech warstw:

  • warstwa podstawowa to bielizna termiczna, która jednocześnie odprowadza wilgoć i zatrzymuje ciepło,

  • warstwa pośrednia to zazwyczaj kurtka polarowa, zapewniająca izolację,

  • trzecia warstwa, kurtka i spodnie mają nas chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak śnieg deszcz i wiatr – najlepsze więc będą ubrania wykonane na przykład z Gore-Texu.

Do tego konieczne są skarpety i buty trekkingowe za kostkę, warto mieć również stuptuty, zabezpieczające buty przed wsypywaniem się śniegu. Poza tym nie można zapomnieć o czapce, kominie i rękawicach, oraz ochronie na oczy w postaci okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Co zabrać w góry zimą?


Poza odpowiednim ubraniem wycieczka w góry zimą wymaga dobrania ekwipunku. Poza tym przed wyjściem trzeba zjeść pożywne śniadanie, które dostarczy odpowiedniej dawki energii. Należy pamiętać również o tym, by w plecaku znalazł się power bank, by w razie konieczności doładować telefon.

Co zabrać w góry zimą? Podstawowy ekwipunek:

  • raczki lub raki oraz czekan (w łatwiejszym terenie wystarczą kijki trekkingowe),

  • źródło światła – najlepszą opcją jest latarka czołowa,

  • termos z gorącą herbatą oraz energetyczne przekąski,

  • zestaw lawinowy z detektorem, sondą i łopatą – można go kupić lub wypożyczyć za około 30-40 zł,

  • mapa szlaków turystycznych – warto ją mieć mimo posiadania telefonu czy systemy GPS, jest bowiem bardziej niezawodna od nowoczesnych technologii,

  • apteczka turystyczna z produktami pierwszej potrzeby: plastrami opatrunkowymi, opatrunkiem jałowym, bandażem, opaską elastyczną, wodą utlenioną, folią termiczną, małymi nożyczkami oraz jednorazowymi lateksowymi rękawiczkami.

Zanim wyruszysz na zimową przygodę, warto dobrze zaplanować swój wyjazd. Terminy ferii zimowych w 2024 roku mogą różnić się w zależności od regionu, dlatego sprawdź aktualny kalendarz dni wolnych od szkoły, aby wybrać najlepszy czas na swoje wczasy. Rezerwacja noclegów z wyprzedzeniem to klucz do znalezienia idealnego miejsca na odpoczynek po wszelkich  aktywnościach na śniegu. Zarezerwuj swój ulubiony hotel lub górską chatę już teraz, aby mieć pewność, że wypoczniesz w komfortowych warunkach i zregenerujesz siły na kolejne dni pełne zimowych atrakcji.

Następny artykuł Weekend w Szklarskiej...

Komentarze (1)

Ronin

Gdzie warto pojechać, tak by były ładne ujęcia do kamerki? Lubię chodzić tak by zrobić później ładne ujęcia do mojego vloga. Mam Lamaxa w9.1 na czoło.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!