Polskie miasta idealne na weekendowy wypoczynek

Polskie miasta idealne na weekendowy wypoczynek

Krótkie, weekendowe wypady do najpopularniejszych Polskich miast cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów. Dwa dni w zupełności wystarczą, by odwiedzić najciekawsze miejsca i nieco odpocząć. Które miasta będą idealne na weekendowy wypoczynek? Podpowiadamy.

Lublin – Miasto Inspiracji


Lublin leży we wschodniej części Polski. Przepiękna Starówka, kolorowe przedwojenne kamienice, a także bajkowy Zamek, co roku przyciągają prawdziwe tłumy turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Będąc w Lublinie, z pewnością nie można się nudzić, ponieważ miasto oferuje niezliczoną ilość atrakcji. Obecne Lublin nazywany jest Miastem Inspiracji i bez dwóch zdań zasługuje na takie miano. Możemy tego doświadczyć podczas cyklicznych festiwali, które odbywają się w Lublinie każdego roku, jak na przykład Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów, czy Jarmark Jagielloński.

Poza urokami Starego Miasta turyści cenią Lublin również za liczne muzea, restauracje zlokalizowane w kamienicach z czasów przedwojennych oraz zielone parki i skwery, pozwalające na moment uciec od miejskiego zgiełku. Jest to idealne miasto na weekendowy wypoczynek.

Znajdź nocleg w Lublinie



Sandomierz – jedno z najstarszych polskich miast


Sandomierz jest jednym z najchętniej odwiedzanych miasteczek województwa świętokrzyskiego. Duża w tym zasługa serialu „Ojciec Mateusz” – przygody księdza-detektywa z zapartym tchem śledzi pół Polski – ale także wspaniałej lokalizacji oraz zabytków pamiętających czasy sprzed setek lat. Sandomierz jest bowiem jednym z najstarszych polskich miast, które nadal może się pochwalić doskonale zachowanym średniowiecznym układem ulic. Nadal żywe są tam legendy związane z historią, a poznać je można podczas odkrywania sandomierskich tajemnic.

Miasto coraz chętniej powraca też do swoich tradycji winiarskich, które sięgają XIII wieku. W okolicznych miejscowościach odtwarzane są winnice, a tamtejsze wina zdobywają coraz szersze uznanie. Podobnie jak sandomierskie jabłka, będące nieoficjalnym symbolem miasta.

Noclegi w Sandomierzu



Bydgoszcz – perła Kujaw


To jedna z prawdziwych perełek regionu Kujaw. Obok Torunia i Włocławka, stanowi miejsce chętnie odwiedzane przez turystów o każdej porze roku. Zazwyczaj są to krótkie wyjazdy weekendowe. Rzadko się zdarza, by ktoś zatrzymał się na tydzień, czy dwa, chyba że w celach biznesowych lub jako punkt startu do zwiedzania województwa kujawsko-pomorskiego lub naszego wybrzeża, do którego stąd jest naprawdę niedaleko. Bydgoszcz zachwyca zabytkami, kulturą, sztuką i miejscami, w których można nabrać sił do dalszego działania. Po co więc jeździmy do Bydgoszczy? Przede wszystkim w celach turystycznych i biznesowych, jak i dla edukacji, bo w Bydgoszczy znajdują się również uczelnie wyższe.

Bydgoszcz – obiekty noclegowe


Poznań – stolica Wielkopolski


Historyczna stolica kraju leżąca w zachodniej części Polski w dolinie rzeki Warty. Każda część Poznania ma swój specyficzny charakter, oddający poszczególne style architektury. Stary rynek zachwyca renesansowo- barokowym klimatem, czarując kolorowymi, przepięknie rzeźbionymi kamieniczkami. Pośrodku rynku wznosi się monumentalny ratusz, który jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w środkowej Europie.

Turyści odwiedzają Poznań o każdej porze roku. Liczne zabytki, a także rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, stanowią idealny powód, żeby spędzić urlop w tym magicznym polskim mieście. Największy ruch można tutaj zaobserwować w czasie weekendu majowego. Jeśli chcemy bez problemu znaleźć nocleg, to najlepiej wybierać się do Poznania latem lub jesienią.

Noclegi w Poznaniu


Kazimierz Dolny – klimatyczne Miasteczko nad Wisłą


Kazimierz Dolny jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Dzięki bardzo dobrej lokalizacji, wielu wspaniałym zabytkom oraz walorom przyrodniczym, Kazimierz Dolny stał się turystyczną perełką Lubelszczyzny. Kiedyś odwiedzany przez turystów głównie latem, obecnie cieszy się sporym zainteresowaniem przez cały rok. Położony nad Małopolskim Przełomem Wisły, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, posiadający zespół zabytków uznanych za pomnik historii, przyciąga turystów niczym magnes.

Niejednokrotnie określany był mianem najbardziej romantycznego miasta w Polsce, zwyciężając w wielu różnorodnych konkursach. Jest natchnieniem dla licznych artystów: malarzy, muzyków, aktorów czy pisarzy. Dla wielu z nich stał się też domem. Wizerunek Miasteczka wykorzystywany jest w książkach, filmach, serialach i teledyskach, gdzie bardzo często służy jako tło, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. To w Kazimierzu Dolnym odbywają się wydarzenia kulturalne znane w całym kraju: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych czy Festiwal Kazimiernikejszyn.

Znajdź nocleg w Kazimierzu Dolnym


Toruń – miasto Mikołaja Kopernika i pierników


Toruń położony jest w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą i Drwęcą. Jego prawobrzeżna część leży na Pomorzu, zaś lewobrzeżna znajduje się na Kujawach. Jest to jedno z najstarszych miast Polski. W 1997 roku Zespół Staromiejski w Toruniu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Toruń kojarzy nam się najczęściej z Mikołajem Kopernikiem, który w tym właśnie mieście się urodził, piernikami oraz pięknym Rynkiem.

Wielką zaletą Torunia jest wszechobecna zieleń. Miasto prawie ze wszystkich stron otoczone jest obszarami leśnymi, stanowiącymi tereny rekreacyjne – Barbarka, Las Bielawski, Bielański, Łysomicki, Papowski, Lasy Ciechocińskie, Puszcza Bydgoska oraz trzy rezerwaty: rezerwat leśny Las Piwnicki; najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce – Rezerwat na rzece Drwęcy oraz unikatowo położony w centrum miasta rezerwat leśny Kępa Bazarowa.

Zapewne niewiele osób o tym wie, ale na terenie Torunia znajduje się ok. 100 km dróg rowerowych. Miasto jest także bogate w infrastrukturę rowerową, na którą składają się setki stojaków rowerowych, zadaszone parkingi rowerowe oraz samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Miłośnicy jazdy na rowerze na pewno się tu nie nudzą.

Poszukaj noclegu w Toruniu


Łódź – stolica polskiego filmu


Łódź to miasto wojewódzkie, ośrodek akademicki, kulturalny i przemysłowy. Jest położona na Wzniesieniach Łódzkich oraz Wysoczyźnie Łaskiej. Choć Łódź nie posiada zbyt długiej historii, obecnie w mieście znajduje się wiele zabytkowych obiektów. Zdecydowana ich większość wywodzi się z XIX oraz XX wieku.

Największą atrakcją w Łodzi jest ulica Piotrkowska – deptak, przy którym toczy się życie miasta. Lubianym przez turystów miejscem jest również Centrum Manufaktura, czyli centrum handlowe powstałe na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. No i oczywiście tetry, kluby i muzea: Muzeum Fabryki, Muzeum Kanału Dętka, Biała Fabryka - Centralne Muzeum Włókiennictwa czy Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

Łódź uważana jest za miasto posiadające wspaniałą historię i architekturę, przez niektórych nazywana jest stolicą polskiego filmu. To właśnie w Łodzi znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii z w niewielkiej odległości od muzeum - słynna łódzka Filmówka. W mieście odbywają się też liczne imprezy, m.in. Festiwal Łódź Czterech Kultur czy magiczny Light Move Festival.

Obiekty noclegowe w Łodzi

Następny artykuł Najlepsze parki rozrywki w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!