Polskie miasta na majówkę - Kraków
Długi weekend majowy to dobra okazja, by spędzić kilka dni z dala od domu. Przeglądając oferty majówkowe, zapewne zastanawiacie się, czy wypocząć w sposób aktywny, czy może wybrać relaks w strefie Spa. Co powiecie na wyjazd do Krakowa? Jedno jest pewne - raczej nie będziecie się nudzić, bo miasto dysponuje wieloma ciekawymi atrakcjami.
Urokliwe zabytki
Jak zapewne wszystkim wiadomo, Kraków znany jest z pięknych zabytków i miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć. Na pierwszy plan wysuwa się obszar Starego Miasta, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A oto najciekawsze miejsca:
Zamek Królewski
Jest to jedna z największych atrakcji Krakowa. Mieści się tam kilka stałych ekspozycji, pośród których znajdziemy: reprezentacyjne komnaty i prywatne apartamenty królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię, a także wystawę Zaginiony Wawel i Sztuka Wschodu. Wizyta na zamku to doskonała okazja, by na własne oczy zobaczyć królewski tron, jak również przejść się schodami i korytarzami, które niegdyś codziennie przemierzali królowe, królowie i ich dworzanie. Warto także zapoznać się z największymi datami historycznymi, a w następstwie przypisanymi do nich wydarzeniami, których świadkami były właśnie zabytkowe mury zamku.
Katedra na Wawelu
Katedra Wawelska to prawdziwy panteon narodowy. Turyści mogą zejść do krypt podziemnych, aby ujrzeć grobowce królów, biskupów krakowskich i najbardziej zasłużonych dla ojczyzny Polaków. Na wieży dzwonniczej znajduje się największy dzwon w Polsce - Zygmunt, który odzywa się w chwilach narodowej chwały i żałoby. Katedra to miejsce, w którym miesza się gotyk, renesans i barok, co stanowi wspaniałą lekcję historii.
Kościół Mariacki
To z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Polsce. W jego wnętrzu znajduje się prawdziwy skarb - ołtarz autorstwa Wita Stwosza. Co godzinę z wyższej wieży zabytku rozbrzmiewa hejnał mariacki, który w pewnym momencie nagle się urywa. Ma to nawiązywać do legendy, która głosi, że dawno dawno temu, hejnalista, widząc Tatarów zmierzających w stronę miasta, zaczął grać, aby ostrzec mieszkańców przed zagładą. Nie dokończył jednak swojej melodii, ponieważ został ugodzony strzałą.
Chcesz na dłużej zatrzymać się w mieście królów? Sprawdź: Noclegi w Krakowie.
Krakowskie Muzea
Muzeum Czartoryskich
To miejsce polecane jest wszystkim miłośnikom sztuki. Odnajdziemy tutaj kulturę europejską, bliskowschodnią oraz polską. Przejawia się ona w najważniejszych pamiątkach po zasłużonych dla ojczyzny Polakach - księciu Józefie Poniatowskim, Tadeuszu Kościuszce, Stanisławie Żółkiewskim, Janie III Sobieskim, czy też Janie Henryku Dąbrowskim. Uwagę zwiedzających skupiają przede wszystkim sarkofagi, figurki grobowe z Egiptu, grobowce etruskie, rzeźba rzymska oraz piękne greckie wazy. Ponadto, turyści mogą podziwiać dzieła Leonarda da Vinci czy Rembrandta. Są tutaj także portrety ostatnich Jagiellonów.
Muzeum Inżynierii Miejskiej
Mieści się tutaj spora kolekcja zadbanych klasyków polskiej motoryzacji. W oddzielnym pomieszczeniu ulokowane zostały tramwaje z różnych okresów. Ogólnie rzecz biorąc, znajduje się tutaj cała masa rzeczy do podotykania, poczytania i zobaczenia. To świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Najmłodszych zwiedzających ucieszy fakt obejrzenia wystawy, objaśniającej prawa fizyki, któremu zazwyczaj towarzyszy śmiech i dobra zabawa.
Muzeum pod Sukiennicami
Muzeum w podziemiach znakomicie przedstawia historię miasta, a szklana podłoga jest niezwykle ciekawym rozwiązaniem architektonicznym. To magiczne miejsce nie przypomina tradycyjnego ośrodka kultury. Wystawy uginają się tutaj pod ciężarem ciżemek, ozdób czy też podków. Istnieje możliwość własnoręcznego wybicia pamiątkowej monety. Ponadto można zaopatrzyć się w magnesy, pocztówki oraz inne pamiątki. Wizyta w muzeum to swoisty spacer po wykopaliskach, starych traktach i pozostałościach po kramach czy domach.
Szukasz rozrywki na długi weekend majowy 2017? Zobacz: Imprezy w Krakowie.
Rejs statkiem po Wiśle
Marzysz o zapierających dech w piersiach widokach? Skorzystaj z żeglugi pośród najpiękniejszych zabytków Krakowa. Koniecznie odwiedź pokład „Sobieskiego”, „Piotrusia Pana” lub luksusowego „George’a” i obejrzyj miasto z wodnej perspektywy. Spędzisz tutaj urokliwe chwile, a przy tym lepiej przyjrzysz się Wawelowi, klasztorowi norbertanek oraz ojców paulinów, a także Kazimierzowi.
Statki cumują przy przystani Wiślany Ogród – obok Mostu Dębnickiego, vis a vis Hotelu Sheraton. Oferują jednogodzinny rejs po Krakowie, a także pięciogodzinny do Tyńca ze zwiedzaniem Opactwa Benedyktynów. Istnieje możliwość wynajęcia statku na wyłączność. Cena uzależniona jest od długości trasy oraz wyboru jednostki. Statki wypływają codziennie od godziny 10:00!
Krakowski Tramwaj Wodny
Rejs po Wiśle pozwoli docenić walory turystyczne rzeki, a także położonych w jej sąsiedztwie obiektów historycznych. Sezon działalności Krakowskiego Tramwaju Wodnego rozpoczyna się 1 maja. Obiekt kursuje na liczącym około 10 kilometrów odcinku rzecznym, obejmując łącznie 13 przystanków. Końcowe stacje znajdują się w pobliżu Galerii Kazimierz oraz przy klasztorze Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Tramwaj obsługują pływające regularnie łodzie, w których mieści się 12 pasażerów. Od maja do września, tramwaj przewozi kilkanaście tysięcy osób.
Ułatw sobie zwiedzanie Krakowa i sprawdź proponowane przez nas aplikacje turystyczne na telefon, dzięki którym szybciej odnajdziesz wybrane atrakcje w mieście.
Majówka tuż-tuż!
Dlatego przygotowaliśmy specjalną ściągawkę z naszym zdaniem najlepszymi aplikacjami na telefon, ułatwiającymi znalezienie atrakcji w Polsce.
Zainteresowany? To do dzieła!
Komentarze (2)
Witebski