Polskie miasta na weekend i nie tylko - Kraków

Polskie miasta na weekend i nie tylko - Kraków

Z kolejną miejscowością, którą proponujemy na weekend i nie tylko, związane jest wiele wydarzeń z dziejów Polski. Chyba każdy choć raz był w Krakowie – jak nie na wycieczce szkolnej, to na krótkim lub dłuższym wypadzie. Jedno jest pewne – tu jest co podziwiać. Co dokładnie? O tym nasz artykuł.

Kraków należy do czołówki polskich miast, odwiedzanych zarówno przez nas, jak i gości zza granicy. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród osób z Wielkiej Brytanii, którzy lubią tu spędzać swój weekend. O tej miejscowości można mówić by wiele. To właśnie z Krakowem związane są najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego państwa. Warto podkreślić fakt, że niegdyś Kraków był również stolicą Polski.

 

O jego niezwykłym charakterze świadczy fakt, że jest miastem pełnym zabytków, atrakcji i wspaniałych miejsc do wypoczynku. Łączy w sobie historię i nowoczesność, bo można znaleźć tu również wiele ciekawych budynków, wybudowanych na podstawie nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

 

Większość osób lubi tu przyjechać na kilka dni, zazwyczaj są to weekendy. Chyba każdy też uczestniczył w wycieczce szkolnej Kraków – Zakopane – Wieliczka. Widać, że miasto to jest w dalszym ciągu popularne wśród szkół – w tej kwestii nic się nie zmieniło. Coraz częściej na ulicach tego pięknego miasta można spotkać turystów zza granicy. Ma to związek przede wszystkim ze swobodą podróżowania w Unii Europejskiej, bogatą kulturą, którą oferuje ta miejscowość i szeroko rozumianą otwartością, bo każdy może czuć się tu, jak u siebie w domu.

 

Kraków stanowi również doskonałe miejsce do kontynuowania edukacji. Liczne uniwersytety i uczelnie wyższe cieszą się sporym zainteresowaniem młodzieży i jest to doskonale widoczne na każdym kroku.

 

Doskonale rozwinięta komunikacja, przyjaźnie nastawieni ludzi, niezwykłe zabytki, ciekawe miejsca do spędzania wolnego czasu, bliskość gór – to tylko niektóre atuty Krakowa. Czy tak jest naprawdę? Sprawdźmy!

 

Kraków – podstawowe informacje

 

Jest to miasto na prawach powiatu, znajdujące się w województwie małopolskim. Jego malownicze położenie nad Wisłą tylko podkreśla jego charakter. Jest drugim co do wielkości i co do liczby mieszkańców miastem w Polsce. Do 1795 roku był formalną stolicą Polski i miastem koronacyjnym oraz nekropolią królów Polski. Obecnie pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, naukowego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Jest jednym z najstarszych miast Polski, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi i z tego też względu cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów. Centralny punkt miasta stanowi Rynek, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

 

O niezwykłym charakterze tego miasta świadczy fakt, że w 2000 roku (wspólnie z Pragą) został wybrany Europejską Stolicą Kultury. Poza tym od lat znajduje się w czołówce popularnych miast, nie tylko w Europie, ale również i na świecie. Miasto to również wyznacza trendy w światowej turystyce. Wystarczy tylko chociażby wspomnieć, że w samym 2012 roku, Kraków został odwiedzony przez blisko 9 mln osób. W ostatnim dziesięcioleciu, ważną rolę odgrywa tu turystyka religijna, a także kongresowa. Warto również podkreślić, że samo województwo małopolskie cieszy się sporym zainteresowaniem turystów, głównie ze względu na Kraków oraz nasze piękne góry.

 

Co warto zobaczyć w Krakowie?

 

Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w Krakowie, to warto poświęcić na to przynajmniej weekend lub kilka dni. Miasto warto odwiedzić o każdej porze roku, gdyż cieszy się ono podobnym zainteresowaniem, niezależnie od miesiąca. W przypadku organizacji licznych wydarzeń, czy imprez kulturalnych, ta liczba się zwiększa, przez co znalezienie miejsca noclegowego może okazać się trudne.

 

Kraków jest bogaty w liczne miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Nie sposób wymienić wszystkie, jednak bez wątpienia punkty obowiązkowe stanowią:

 

- Rynek główny w Krakowie – uznawany za najpiękniejszy w Polsce. Tu życie tętni o każdej porze i w każdym miesiącu. Można tu spotkać ludzi różnych narodowości. Rynek, będący częścią Starego Miasta, w 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterowi temu miejscu dodają Sukiennice oraz Kościół Mariacki, z którego co godzinę rozbrzmiewa urywany hejnał, czterokrotnie w różne strony świata. Miejsce to niegdyś było miejscem spotkań kupców i w dużej mierze przyczyniło się do rozwoju Krakowa. Powierzchnia rynku została zaprojektowana na kształt kwadratu 200 x 200 i zajmuje 4 hektary powierzchni, przez co uznawany jest za jeden z największych rynków w Europie. Miejsce otoczone przez pełne historii budynki i kamienice.

 

- Kościół Mariacki i Sukiennice – jeśli już zostały one wspomniane, to przebywając na Rynku, warto odwiedzić te atrakcje. Sukiennice wraz z podziemiami, stanowią podobnie jak Wawel, punkt obowiązkowy Krakowa. Historyczne miejsce handlu, w którym obecnie można kupić dosłownie wszystko. Niezwykłą historię kryją podziemia Sukiennic, w którym można poznać niezwykłą historię kupców z Krakowa – wszystko dzięki multimedialnym wystawom, pozwalającym lepiej poznać najważniejsze dzieje Krakowa i jego zabytków. Miejsce to zostało udostępnione do zwiedzania dopiero w 2010 roku.

Kościół Mariacki to obiekt sakralny, jeden z najpiękniejszych w Europie. To właśnie tu można podziwiać niezwykły gotycki ołtarz, stworzony przez Wita Stwosza, będący bezapelacyjnie wizytówką Krakowa. Na uwagę zasługuje fakt, że stworzenie ołtarza zajęło aż 12 lat. Przebywając w kościele, warto jest wejść na wieżę, z której można podziwiać niezwykłą panoramę Krakowa. To właśnie stąd rozbrzmiewa słynny hejnał. Druga, niższa wieża, pełni funkcję dzwonnicy.

 

- Zamek Królewski na Wawelu – to kolejny obowiązkowy punkt wycieczki po Krakowie. Znajduje się na malowniczo położonym wzgórzu, tuż nad Wisłą. Dominuje nad Krakowem i jest naprawdę miejscem wyjątkowym. Tak naprawdę to właśnie z tym miejscem związane są najważniejsze wydarzenia historyczne z dziejów naszego państwa. Sam budynek jest mieszanką stylów renesansu, baroku i klasycyzmu. Na Wawel składa się Zamek, Katedra Wawelska, w której odbywały się koronacje naszych królów, dziedzińca z krużgankami arkadowymi, pięknej bramy wjazdowej i pięciu wież mieszkalnych. Tuż obok znajduje się kolejna atrakcja, jaką jest smok ziejący ogniem. Chyba każdy zna legendę o tutejszym smoku, który terroryzował miasto, a został zabity podstępem, dzięki sprytnemu pomysłowi pewnego szewczyka. Na pamiątkę tej legendy, postawiono tu blaszanego smoka, który zieje prawdziwym ogniem. To fajna atrakcja dla każdego, a selfie ze smokiem to niezwykła pamiątka. A jeśli już zwiedziliśmy zamek i smoka, to warto jest przespacerować się bulwarem lub usiąść na znajdujących się tu ławkach i podziwiać piękno tego miasta.

 

- Kopiec Kościuszki – to jeden z pięciu kopców krakowskich, które znajdują się w Krakowie. Jego dokładna lokalizacja to Góra Św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa. Został poświęcony osobie Tadeusza Kościuszki – wybitnego wodza z czasów insurekcji kościuszkowskiego. Tuż obok kopca funkcjonuje Muzeum Kościuszkowskie. Z samej góry możemy podziwiać niezwykłą panoramę Krakowa – jego wysokość wg oficjalnych danych wynosi bowiem 35,54 m.

 

- Dzielnica żydowska – Kazimierz – nie od dziś wiadomo, że Kraków ma duży związek z ludnością żydowską, która została tu przesiedlona w XV wieku, przez Jana Olbrachta. Sam Kazimierz stanowił za czasów Kazimierza Wielkiego, oddzielne miasto, posiadające swój własny rynek. Obecnie miejsce to stanowi miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Miasto to swój największy rozkwit przeżywało w XV i XVI wieku i pod koniec XVII wieku zostało przyłączone do Krakowa. Miejsce to zasłynęło z żydowskiej kultury, przed II wojną światową większość mieszkańców posiadała żydowskie korzenie. W 1978 roku Kazimierz został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

- Kolegiata św. Anny – to zabytkowa, barokowa kolegiata rzymskokatolicka, będąca jednocześnie kościołem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z XIV wieku, kiedy to wybudowany został w tym miejscu pierwszy, drewniany obiekt sakralny.

 

- Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego – przy okazji spaceru po Krakowie, warto zajrzeć do miejsca, które ma wiele wspólnego z najważniejszymi wydarzeniami tego miasta. Mowa tu oczywiście o Akademii Krakowskiej i jej najstarszym budynku, czyli Collegium Maius. Jego początki związane są z rokiem 1400, kiedy to nastąpiła odnowa Akademii Krakowskiej. Collegium Maius jest budowlą wzniesioną z kamienia i cegły. Obecnie w tym miejscu funkcjonuje Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którego zbiorach znajdują się wszelkie przedmioty, związane z dziejami uniwersytetu.

 

- Planty - gdy już zobaczyliśmy najważniejsze zabytki, warto jest się wybrać spacerem na Planty, czyli piękny, długi park powstały w miejscu dawnych murów obronnych. Piękne, stare drzewa, zielone alejki, dużo ławek to wspaniała sceneria do codziennej kontemplacji.

 

- Barbakan – czyli pozostałość po dawnej fortyfikacji Krakowa. Budowla ta pochodzi z XV wieku i przez wiele lat stanowiła zaporę niemal nie do zdobycia. Mury tej budowli, grube na 3 metry, tworzą niebanalny kształt okręgu, który stanowi jedyną w swoim rodzaju przestrzeń, będącą w stanie pomieścić pokaźnych rozmiarów wojsko.

 

A Ty? Wybierasz się do Krakowa? Sprawdź koniecznie: Noclegi w Krakowie

 

Gdzie dobrze zjeść w Krakowie?

 

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. W Krakowie można znaleźć dosłownie wszystkie kuchnie świata. Jeśli już chcemy dobrze zjeść, to powinniśmy szukać pośród restauracji, znajdujących się w pobliżu Rynku lub też na krakowskim Kazimierzu, będący miejscem pełnym tego typu miejsc. To tylko od nas zależy, jakiej kuchni zechcemy spróbować.

 

Kto choć raz był w Krakowie, z pewnością potwierdzi słowa, że jest to miejsce wyjątkowe, pełne zabytków, wspaniałej atmosfery i możliwości spędzania czasu aktywnie. Tu zawsze jest co robić, a wyjątkowość miejsca widoczna jest na każdym kroku.

 

Źródło informacji:

https://pl.wikipedia.org

https://odkryjzekrakow.pl/weekend-w-krakowie-2019/

https://czasnawywczas.pl/polska/babski-weekend-w-krakowie-co-robic/

 

fot. Mr_Incognito (pixabay.com, CC0)

Następny artykuł Pogoda na 1 tydzień grudnia...

Komentarze (2)

Gazela

Polecam Poznań. Przy okazji można wybrać się kawałek pod i dojechać do Wysogostowa. A tam czeka na nas fantastyczna galeria sztuki współczesnej V.A. Gallery :)

Julia

Moim miejscem na ziemi jest zdecydowanie Kraków. Nigdy mi się nie znudzi.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!