Polskie miasta na weekend i nie tylko - Warszawa
Warszawa to miasto, które pulsuje życiem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i spędzi czas tak jak lubi. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w stolicy oraz gdzie koniecznie trzeba pójść.
W Warszawie historia harmonijnie łączy się ze współczesnością, a miasto umiejętnie czerpie ze swojej tradycji i jest z niej dumne. Wyjątkowy klimat powoduje, że ciągną tu ludzie z całego świata – niektórzy tylko na kilka dni, inni, zauroczeni, zostają na dłużej. Sercem Warszawy jest wpisana na listę UNESCO Starówka oraz nadwiślańskie bulwary, gdzie warszawiacy spędzają ciepłe wieczory. Do tego ogromna liczba instytucji kultury, które są chętnie odwiedzane przez turystów, oraz kultowe kluby. Tutaj dzieje się tak dużo, że trudno wybrać kilka spośród wszystkich możliwości!
Warszawa – TOP atrakcje
Ma tylu zwolenników, co przeciwników, ale trudno wyobrazić sobie Warszawę bez tego budynku. Chociaż od czasu do czasu padają kontrowersyjne pomyły jego wyburzenia, to Pałac Kultury i Nauki na stałe wpisał się w panoramę stolicy. To słynny „dar narodu radzieckiego dla Polaków”, przykład architektury socrealistycznej, miejsce gdzie odbywały się zjazdy partii. Dzisiaj w PKiN mieszczą się muzea, teatry i modne lokale, a na 30. piętrze punkt widokowy. Warto się tam wybrać, by poczuć, że ma się Warszawę u swoich stóp.
Na liście top atrakcji stolicy jest również Stare Miasto, które podczas wojny zostało doszczętnie zniszczone. W kolejnych dziesięcioleciach mieszkańcy pieczołowicie podnosili je z gruzów, dzięki czemu dzisiaj można spacerować wąskimi uliczkami z niedużymi sklepikami i klimatycznymi knajpkami, zwiedzać Zamek Królewski i słuchać muzyków grających na rynku. Ze Starówki blisko już nad Wisłę…
Bulwary nad Wisłą to kolejna atrakcja Warszawy. Tym razem dla tych, którzy chcą odpocząć od historii i po prostu spędzić miły wieczór ze znajomymi. Latem toczy się tu życie warszawiaków – można spacerować, jeździć rowerem albo zjeść obiad, a wieczorem wypić drinka. W sąsiedztwie bulwarów znajduje się Multimedialny Park Fontann, w którym w letnie weekendy organizowane są pokazy typu „woda, światło, dźwięk”.
I wreszcie coś dla najmłodszych – ale żeby się tam dostać, trzeba przeprawić się na drugą stronę Wisły, na Pragę. Tam bowiem ma swoją siedzibę ogród zoologiczny, jeden z największych w Polsce. Można tam spędzić cały dzień i wcale się nie znudzić, tyle ciekawych rzeczy jest do zrobienia: obserwowanie karmienia fok i hipopotamów, zachowania goryli i szympansów czy odwiedzenie rodziny surykatek. Starszym polecamy odwiedzenie Willi Żabińskich, gdzie mieszkała rodzina dyrektora zoo, a podczas wojny ukrywani byli Żydzi. Na podstawie tej historii powstał film „Azyl”, w którym główną rolę zagrała Jessica Chastain.
Warszawa – TOP muzea
Wśród atrakcji Warszawy warto wyodrębnić muzea, które nie są tradycyjnymi, skostniałymi instytucjami. Te miejsca żyją, a przed wejściem ustawiają się kolejki. Każdy chce je odwiedzić, a bilet rezerwuje kilka dni przed planowanym przybyciem.
Doskonałym przykładem takiego miejsca jest Muzeum Powstania Warszawskiego. To wyjątkowe interaktywne muzeum upamiętniające powstańczy zryw, mający na celu oswobodzenie okupowanej przez nazistów stolicy. Ekspozycja pokazuje ówczesną atmosferę, dokumentuje 63 dni walk oraz to, jak wyglądało w tym czasie życie cywilów a także opisuje późniejszy terror wprowadzony przez komunistów. Gwarantujemy, że wizyta w tym miejscu na długo pozostanie w pamięci.
Podobnie jak wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, którego siedziba mieści się na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej, którą podczas wojny przekształcono na getto. W muzeum można poznać dzieje żydowskiej kultury, przespacerować się przedwojenną uliczką, a później trafić do getta i znaleźć się w czasach powojennych. Polecamy to muzeum wszystkim, którzy chcą odbyć podróż w czasie…
Kolejna podróż w czasie będzie miała miejsce w Łazienkach Królewskich. Jest to rozległy park, mający status muzeum. W znajdującym się tu Pałacu na Wodzie Stanisław August Poniatowski organizował słynne obiady czwartkowe. Dzisiaj to także jest azyl – tym razem nie dla króla, a dla szukających oddechu warszawiaków. W Łazienkach można spacerować, słuchać muzyki Chopina i oderwać się od pędu wielkiego miasta.
Turystom, którzy chcą zobaczyć rezydencję królewską z prawdziwego zdarzenia, polecamy wycieczkę do pałacu w Wilanowie – ulubionego miejsca Jana III Sobieskiego. Mimo upływu lat i wielu zawirowań dziejowych, zarówno pałac, jak i otaczające go ogrody, zachowały się w niezmienionym stanie. Tak widzieli je król Jan i królowa Marysieńka. Obecnie mieści się tam muzeum, a zwiedzający mogą zajrzeć do apartamentów królewskich oraz obejrzeć galerię portretów kolejnych właścicieli. Zimą Wilanów zaprasza do Królewskiego Ogrodu Światła, dzięki któremu można przenieść się do magicznej krainy, pełnej fantazyjnych roślin i zwierząt.
Warszawa – tak smakuje miasto
Dla wielu turystów zwiedzanie miasta oznacza także wizytę w lokalnych restauracjach i poznanie tradycyjnych smaków. W stolicy można znaleźć chyba wszystkie kuchnie świata, ale jaka jest kuchnia warszawska? Jak wygląda Warszawa na talerzu?
Wytrawne smaki chyba najlepiej oddają restauracje na Pradze, dzielnicy, która zachowała klimat przedwojennego miasta. Warto tam spróbować śledzia po warszawsku, tradycyjnie podawanego w oleju. Stanowi on świetną zakąskę, podobnie jak nóżki w galarecie, polane octem i podane ze świeżym chlebem. Praga słynęła również z przepysznych pyz oraz delikatnych flaczków.
A na deser… oczywiście wuzetka! Tym ciastem zajadamy się w całej Polsce, ale jego rodowód wywodzi się ze stolicy, a nazwa nawiązuje do budowanej po wojnie trasy W-Z. Kolejnym charakterystycznym deserem jest zygmuntówka, czyli ciastko zainspirowane Kolumną Zygmunta. Nie można ominąć też warszawskich pijalni czekolady Wedla. W końcu w tym mieście produkowane są najlepsze polskie słodycze!
fot. TomasSereda / Adobe Stock
Komentarze