Polskie miejscowości Betlejem. Gdzie się znajdują i co oferują?
Święta Bożego Narodzenia to czas nieodłącznie związany z jedną konkretną miejscowością. To właśnie w Betlejem, znajdującym się na terenie Autonomii Palestyńskiej narodził się Jezus Chrystus i z tym miastem związanych jest wiele pięknych polskich kolęd. A czy wiesz, że Betlejem znajduje się również w Polsce? I to nie tylko jedna miejscowość, ale aż cztery!
Boże Narodzenie to dobry czas, by wyruszyć do Betlejem. Być może niektórzy tu mieszkają, a inni mają niewiele kilometrów do pokonania. Nie trzeba przemierzać wielu tysięcy kilometrów, by się tu znaleźć. W Polsce znajdziemy bowiem aż cztery małe miejscowości o tej biblijnej nazwie.
Czym się wyróżnia polskie Betlejem i gdzie się znajduje?
Każda z polskich miejscowości o nazwie Betlejem jest małą wioską, składającą się z kilku gospodarstw. Warto podkreślić, że znajdziemy je jednak w popularnych i chętnie odwiedzanych regionach turystycznych, do których należy zaliczyć Kaszuby, Śląsk i Bieszczady (w przypadku tego regionu znajdują się aż dwie miejscowości o tej nazwie).
Polskie Betlejem wyróżnia się przede wszystkim klimatem - mieszkańcy są dumni z faktu, że mogą mieszkać w takich miejscowościach. Nieodłącznym elementem, który jest zawsze obecny w każdym polskim Betlejem podczas Świąt Bożego Narodzenia jest szopka. Może nie są one tak okazałe, jak te znajdujące się w popularnych polskich miastach, jak Warszawa, Kraków, czy Przemyśl, ale na pewno równie wyjątkowe.
Na uwagę zasługuje również fakt, że każda z tych miejscowości o nazwie Betlejem, jest chętnie odwiedzana przez turystów z całej Polski i to głównie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Najczęściej jest to spowodowane czystą ciekawością i faktem, że każdy ma możliwość przebywania w tym niezwykłym okresie w Betlejem właśnie.
Z pewnością zainteresuje Cię treść tego artykułu: Ateny, Rzym, a może Paryż? Poznaj "zagraniczne" miejscowości w Polsce
Skąd się wzięła nazwa Betlejem w Polsce?
Historia nazwy Betlejem w przypadku polskich miejscowości o tej nazwie jest trudna do jednoznacznego wyjaśnienia. Na pewno, tego określenia zaczęto używać podczas II wojny światowej, kiedy to na tych terenach nie było nic, oprócz drewnianej szopy z bydłem.
Można się w związku z tym doszukiwać pewnej analogii do Betlejem przed wiekami, bo Jezus również urodziła się w stajence, pośród bydła.
W przypadku podkarpackiego Betlejem, nazwa została prawnie zatwierdzona dopiero 1975 roku i od tego czasu jest używana w przypadku tej miejscowości.
Które polskie Betlejem warto odwiedzić podczas Bożego Narodzenia?
Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna. Każda z tych miejscowości ma swój niezwykły urok, jednak bez wątpienia do kategorii tych najbardziej popularnych miejscowości o tej nazwie, należy zaliczyć to Betlejem, które znajduje się w województwie podkarpackim, w części Rudołowice, w powiecie jarosławskim.
Betlejem na Podkarpaciu istnieje od 1938 roku, a jego założycielami byli Rozalia i Jan Kucab. Jest to na pewno miejsce szczególne, będące prawdziwą chlubą i dumą tutejszych mieszkańców.
Obecne są tu prawdziwe tradycje bożonarodzeniowe. Wystarczy podkreślić, że od 21 lat to właśnie tu organizowane są rajdy określane mianem “Z Betlejem do Betlejem”. Kolędnicy przybywają tu z odległego o 15 km Jarosławia, niosąc Betlejemskie Światło Pokoju, pochodzące z tego prawdziwego Betlejem.
Trasa tego rajdu jest zróżnicowana - prowadzi przez utwardzone, jak i grząskie tereny, a wśród uczestników możemy znaleźć Maryję z dzieciątkiem, Józefa, aniołów, mędrców ze Wschodu oraz pasterskie zwierzęta.
Gdy uczestnicy dotrą do podkarpackiego Betlejem, są przyjmowani przez domowników pod swój dach i częstowani prawdziwymi, wigilijnymi potrawami. To niezwykłe wydarzenia i bardzo piękna tradycja!
Sprawdź oferty noclegów w okolicy Rudołowic
To nie jedyne Betlejem w Polsce
Okazuje się, że Betlejem, które znajduje się w powiecie jarosławskim, nie jest jedyną miejscowością o tej nazwie w Polsce, jednak bez wątpienia tą najpopularniejszą.
Drugie Betlejem znajduje się całkiem niedaleko tego pierwszego, nawet w tym samym powiecie, w kierunku Pruchnika. Elementem wyróżniającym właśnie to Betlejem jest kapliczka Świętej Rodziny, przy której mieszkańcy zbierają się w wigilijną noc i następnie udają się do kościoła na pasterkę.
Kolejne Betlejem znajduje się na Kaszubach, które szczególną popularnością cieszy się w sezonie letnim. Miejscowość bardzo trudno jest znaleźć na jakichkolwiek mapach - stanowi niewielki przysiółek wsi Gapowo. Jest to miejsce spokojne, opuszczone i nie wyróżniające się niczym charakterystycznym, co miałoby związek z Bożym Narodzeniem. Mimo wszystko, warto tu zajrzeć.
Poznaj: Tradycje świąteczno-noworoczne na Kaszubach. Co warto wiedzieć?
Tutaj znajdziesz oferty noclegów w okolicach Gapowa
Do Betlejem, z tym że w nieco innym wydaniu, możemy wybrać się na Śląsk. To region wyjątkowy, również pod względem turystyki. Wyróżnia się niezwykłą magią, zarówno w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jak i o każdej porze roku.
W czym tkwi wyjątkowość śląskiego Betlejem? W miejscowości Strumień, znajduje się największa żywa szopka bożonarodzeniowa w Polsce. Ta tradycja jest tu obecna każdego roku i przyciąga turystów z całej Polski.
Przeczytaj również: Tradycje świąteczno-noworoczne na Śląsku. O czym warto wiedzieć?
Odbywają się tu koncerty kolęd i pastorałek oraz liczne wydarzenia towarzyszące temu niezwykłemu klimatowi Świąt Bożego Narodzenia. Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce!
Zaplanuj swój pobyt i wybierz nocleg w Strumieniu
Jak się okazuje, nie musisz planować długiej podróży, by znaleźć się w Betlejem. Zaplanuj swój pobyt już teraz i odwiedź te magiczne miejsca!
Komentarze