Polskie rekordy ciepła - gdzie było najgoręcej?
Chyba nie ma osoby, która dobrze znosiłaby upały. Chociaż panujące obecnie temperatury to nic w porównaniu z polskimi rekordami ciepła. Przygotowaliśmy zestawienie dziesięciu miejscowości, gdzie odnotowano naprawdę wysokie wartości.
Według wieloletnich obserwacji pogody w Polsce, najgorętszym miesiącem w roku jest lipiec. To właśnie w tym czasie odnotowano prawdziwe, prawie saharyjskie upały. Co ciekawe, większość z tych rekordów padła jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, więc tak naprawdę jeszcze nie doświadczyliśmy prawdziwego gorąca…
Najgorętszy dzień w Polsce
Najwyższa temperatura, jaka wystąpiła w naszym kraju odkąd zaczęto prowadzić obserwacje meteorologiczne, to robiące wrażenie 40,2° Celsjusza. Termometry wskazały ją 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola. Tego samego dnia niemal równie gorącą miejscowością był Zbiersk (woj. wielkopolskie), gdzie słupki rtęci sięgnęły dokładnie 40 kresek, oraz Pętkowo z temperaturą 39,6° Celsjusza. Kolejną tak wysoką wartość odnotowano trzydzieści osiem lat później w Kończewicach (11 lipca 1959 roku).
Jak gorąco…
Wartości powyżej 39° wskazały jeszcze termometry w Słubicach (39,5 °C) oraz w Rzeszowie (39,4 °C). Miało to miejsce odpowiednio 30 lipca 1994 r. oraz 4 sierpnia 1905 r.
Kolejne rekordy ciepła nie są już tak spektakularne i wynoszą 38,9 °C. Taką temperaturę ze swoich termometrów odczytali mieszkańcy Legnicy i Zielonej Góry (19 sierpnia 1892 r.), Łowicza (12 sierpnia 1921 r.) oraz miejscowości Silniczka w woj. łódzkim (8 sierpnia 2013 r.).
Powyższe dane dotyczą pomiarów meteorologicznych prowadzonych przez Instytut Metorologii i Gospodarki Wodnej.
Sprawdź pogodę na sierpień 2017.
Komentarze (1)
Wera
Nie trzeba nam Grecji, Chorwacji itp mamy super u siebie :) 👌👌