Obok Sanktuarium na Górze Św. Anny, drugą ważną atrakcją pełną historii jest pomnik i amfiteatr. Znajduje się w parku, nieopodal sanktuarium.
Warto wspomnieć, że przed I wojną światową w miejscu amfiteatru istniał kamieniołom wapienia. Tuż obok znajdowały się wapienniki. Kamieniołom łączyła ze Zdzieszowiczami konna kolej wąskotorowa. W 1934 roku nastąpiła przebudowa kamieniołomu na amfiteatr w celu uczczenia zwycięstwa Niemców w III Powstaniu Śląskim. Amfiteatr posiadał 7 tys. miejsc siedzących, 20 tys. miejsc stojących i kolejne 20 tys. w przejściach między sektorami.
Znajduje się tu również pomnik (na wzniesieniu), który stanął w miejscu dawnego mauzoleum upamiętniającego poległych Niemców, które to zotało wysadzone w powietrze w 1945 roku. Pomnik Czynu Powstańczego, bo o nim mowa upamiętnia z kolei polskich powstańców poległych w III Powstaniu Śląskim.
Ważne miejsce w historii Polski i Śląska a tak zaniedbane. Miało dojść do dekomunizacji pomnika ale nic się w tej sprawie nie dzieje. Nad pomnikiem powinna chociaż powiewać zawsze polska flaga. Czy ktoś wstyd za Polskość tego miejsca?