Najważniejsze we Fromborku
Z jego zabytków większości kojarzy się pewnie tylko jeden, za to grupujący kilka wyjątkowych miejsc - Wzgórze Katedralne. I dobrze, bo jest to zabytek wyjątkowej urody i uroku. Wzgórze składa się z Bazyliki Archikatedralnej, Dzwonnicy znanej pod nazwą Wieża Radziejowskiego, Wieży Kopernika, Pałacu Biskupiego, Bramy Południowej i kanonii wewnętrznych. Na dziedziniec otoczony murami obronnymi można dostać się od strony południowej - przez most nad fundamentami średniowiecznego barbakanu (najczęściej okrągłego składnika fortyfikacji) lub od strony zachodniej - przez bramę z opuszczaną kratą.
Nasz słynny astronom
Mikołaj Kopernik jest twórcą słynnego dzieła "O obrotach sfer niebieskich", które wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych zwaną przewrotem kopernikańskim. W ogromnym skrócie astronom stwierdził, że to Ziemia obraca się wokół słońca. A szerzej, przedstawił heliocentryczną wizję Wszechświata.
Kopernik był wybitnym człowiekiem renesansu. Zajmował się między innymi astronomią, matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią, medycyną, tłumaczeniami. Sprawował funkcje kanonika warmińskiego, scholastyka wrocławskiego (duchownego będącego członkiem kapituły, sprawującego nadzór nad szkołami w swojej diecezji) i kanclerza kapituły warmińskiej. Rezydował na wspaniałych zamkach, m.in. w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku, Olsztynie...
Pomnik
U stóp Wzgórza Katedralnego stoi pomnik Mikołaja Kopernika. Jest sporej wielkości bo mierzy 6 m, który stoi na 3 metrowych granitowych głazach. Został postawiony w 1973 roku, w 500-lecie śmierci astronoma. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Mieczysław Welter, który wykonał m.in. pomnik Fryderyka Chopina w Słupsku czy Marii Konopnickiej we Wrześni.
Oddajmy głos dla Kopernika
A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?
Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią...