Pełna nazwa rzeźby to pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków.
Pomnik został wzniesiony w latach 1994-2000 roku w Parku Słowackiego, ku czci pomordowanych w latach 1939-47. Zaprojektowany został przez Tadeusza Tchórzewskiego, a opiekę nad nim sprawuje Dolnośląska Rodzina Katyńska.
Pomnik ofiar Katynia zajmuje obszar 380 m kw. i jest ułożony na planie krzyża, z szarej kostki granitowej. Liczba kostek odpowiada liczbie zamordowanych – ponad 22 tysiące. Ma formę czterech płyt granitowych, które tworzą symboliczny grobowiec oraz dwóch figur z brązu: Anioła Śmierci i „Piety Katyńskiej” ukazanej jako Matka-Ojczyzna, trzymająca w ramionach zamordowanego jeńca. Bolejąca Matka wznosząc wzrok ku Aniołowi Śmierci zdaje się pytać o sens tej zbrodni. Anioł jakby w odpowiedzi wskazuje mieczem z gwiazdą NKWD, na umieszczoną poniżej inskrypcję w języku polskim.
Na północnym postumencie wyryte są nazwy miejsc zbrodni: Katyń, Miednoje, Charków. Natomiast na postumencie południowym nazwy obozów jenieckich: Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk.
Na pomniku widnieje tablica z napisem:
Wiosną 1940 roku z rozkazu Stalina strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w nieznanych miejscach byłego ZSSR 22 tysiące polskich oficerów, policjantów i innych jeńców z obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk
W hołdzie pomordowanym pomnik ten z inicjatywy stowarzyszenia „Dolnośląska Rodzina Katyńska” ufundowali rodacy
Wrocław, w roku 1999
Przystając choć na chwilkę przy pomniku, można oddać cześć zamordowanym w Katyniu.