Pomoc dla górskich gmin. Jest uchwała rządu

Pomoc dla górskich gmin. Jest uchwała rządu

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. minister Jarosław Gowin przedstawił założenia projektu pomocowego dla gmin, które położone są na terenach górskich. Już wiemy, że uchwała została przyjęta przez Radę Ministrów. Łączna kwota wsparcia wyniesie miliard złotych.

Uchwała dotycząca wsparcia dla gmin górskich została przyjęta we wtorek 12 stycznia 2021 r. Z pomocy będzie mogło skorzystać ponad 200 z nich. Środki pochodzą z z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak czytamy na stronie internetowej rządu:

Rząd pomoże ponad 200 gminom położonym na terenach górskich. Będą one mogły skorzystać z dwóch rodzajów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-2020 oraz z 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Program pomocy wynosi 1 mld zł i ruszy w pierwszym kwartale 2021 r. Wsparcie rządu to odpowiedź na sytuację gmin z terenów górskich związaną z COVID-19.


Uchwała zacznie obowiązywać na drugi dzień od jej ogłoszenia. Gminy będą się mogły zwrócić o wsparcie do wojewodów w ciągu miesiąca od wejścia uchwały w życie.

Pomoc dla gmin górskich. Na co można ją przeznaczyć?


Wsparcie od rządu gminy będą mogły przeznaczyć na wsparcie turystyki na swoim terenie. Z otrzymanej puli sfinansują na przykład modernizację lub budowę infrastruktury turystycznej albo komunalnej, ale tylko takiej, która jest bezpośrednio związana z turystyką.

Można więc rozbudować i oznaczyć szlaki turystyczne, zatroszczyć się o punkty widokowe i parki albo stworzyć wypożyczalnie sprzętu rekreacyjnego. Z pieniędzy od rządu można dofinansować skanseny, muzea i inne atrakcje regionu – słowem wszystko, co przyciągnie turystów w dane miejsce.

Gminy mogą też przeznaczyć wsparcie na przykład na budowanie dróg oraz chodników, czyli infrastruktury, która również wpływa na rozwój turystyki w regionie.

Kto może wziąć udział w programie?


Z programu wsparcia gmin położonych na terenach górskich skorzystają:

  • gminy, leżące w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe, Beskidy Lesiste;

  • gminy, które przecinają się z granicą wymienionych makroregionów i w ich obrębie znajdują się obszary leżące na wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

  • gminy, leżące w obrębie mezoregionów Masyw Ślęży i Góry Świętokrzyskie, na terenie których znajdują się obszary położone na wysokości przynajmniej 500 m n.p.m.;

  • gminy, które tylko częściowo leżą w obrębie wymienionych wyżej mezoregionów mogą się starać wsparcie;

  • gminy, których przynajmniej część znajduje się w odległości do 10 kilometrów od granicy wymienionych makroregionów i jednocześnie w ich obrębie znajdują się obszary o wysokości co najmniej 500 m n.p.m.;

  • gminy, które nie leżą w obrębie wymienionych wyżej makroregionów, ale są otoczone przez gminy górskie. Do takiej kategorii zaliczane są gminy Świdnica, Dzierżoniów oraz Besko.

Wsparcie dla gmin górskich. Ile wyniesie?


Rząd informuje, że łączna kwota wsparcia wyniesie miliard złotych. O tym, ile z tej puli otrzymają poszczególne gminy, zdecydują wydatki, jakie poniosły na inwestycje w latach 2016-2020.

Dofinansowanie z programu wyniesie 40 proc. średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, jednak nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę.


Natomiast jeżeli gminy będą się ubiegać o rekompensaty z tytułu utraconych w pierwszym kwartale 2021 r. dochodów z podatku od nieruchomości, wtedy mogą liczyć na 80-procentowy zwrot.

Źródło: gov.pl

Następny artykuł Szaniecki Park Krajobrazowy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!