Pomorskie Lato Filmowe
Znamy już część programu towarzyszącego Ińskiego Lata Filmowego. Festiwalowi towarzyszyć będą m.in. koncerty Lao Che oraz Dubska & Gera Morales (Polska/Rosja), a także spektakl "Nauka latania" Teatru Strefa Ciszy.
LAO CHE
Lao Che - polski zespół muzyczny założony przez byłych członków zespołu Koli w 1999 roku w Płocku. Nazwa zespołu pochodzi od Lao Che ("Starego Che"), jednej z drugoplanowych postaci filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady. Do tej pory zespół nagrał trzy płyty: Gusła (styczeń 2002) ; Powstanie Warszawskie (marzec 2005), po wydaniu którego stał się znany oraz Gospel 2008. W lipcu 2005 na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego nagrał singel/EP Czerniaków. Zespół wystąpił także na Przystanku Woodstock w 2005 i 2006 r. gdzie otrzymał nagrodę Złotego Bączka przyznanego przez publiczność. W 2006 r. Lao Che zagrał koncert na 27. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
5 maja 2006 ukazało się DVD Lao Che, zatytułowane "Powstanie Warszawskie". Znalazły się na nim materiały nagrane podczas koncertu w Proximie w marcu 2006 roku, materiał z koncertu na rocznicę Powstania Warszawskiego w 2005 (udostępnione przez TVP) oraz teledyski do utworów "Koniec" i "Czerniaków", jak również krótki film o Muzeum Powstania Warszawskiego. 13 kwietnia 2007 Lao Che wyruszyli w trasę koncertową z Armią.
Trzecia płyta "Gospel" ukazała się 22 lutego 2008. Singlem promującym album był utwór "Drogi Panie", udostępniony w styczniu 2008 na stronach wydawnictwa OpenSources. Płyta jest jak dotychczas największym sukcesem komercyjnym zespołu, czemu dowodzi najwyższa pozycja na liście sprzedaży OLIS oraz wysokie miejsca utworów "Hydropiekłowstąpienie" (dwukrotnie pierwsze) i "Czarne kowboje" na liście Trójki.
DUBSKA & GERO MORALES
Zespól Dubska powstał w Bydgoszczy w 1999 roku i jest w tej chwili zaliczany do najpopularniejszych zespołów reggae w naszym kraju. Grupa nagrała w sumie 6 albumów (3 wydane własnym sumptem i kolejne trzy oficjalne albumy).
Pierwsza oficjalna płyta zespołu ukazała się w 2005 roku (Mami Records) i była zatytułowana po prostu "Dubska". Płyta Dubska zebrała bardzo pozytywne recenzje zarówno krytyków jak i publiczności. Charakterystyczny styl, dwóch równorzędnych wokalistów, genialna sekcja rytmiczna i świetna sekcja dęta, to główne zalety zespołu, które sprawiają, że kapela jest świetnie przyjmowana na koncertach i jest zaliczana do najlepszych grup reggae w Polsce. Reggae-kwartalnik "Free Colours", umieścił w drugim numerze wyniki plebiscytu podsumowującego 2005 rok na polskiej i zagranicznej scenie reggae.
W tym czasie zespól rozpoczął wzmożoną działalność koncertową. Wystąpił na większości festiwali reggae w Polsce, takich jak: Afryka w Toruniu, Ostróda Reggae Festiwal, Winter Reggae w Gliwicach, Gorzyce Reggae Festiwal, Nie Zabijaj w Olesnie, Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim, Reggae nad Warta w Gorzowie Wielkopolskim ... a także na Przystanku Woodstock. Zespól koncertował też w Niemczech i Grecji.
Kilka tygodni temu ukazała się najnowsza płyta nagrana wspólnie z rosyjskim wokalistą Gera Moralesem z zespołu Jah Division. To właśnie piosenki z tej płyty będą stanowić podstawowy materiał jaki usłyszymy na koncercie.
TEATR STREFA CISZY "NAUKA LATANIA"
Teatr Strefa Ciszy to poznański teatr istniejący od 1993 roku. Założycielem i liderem zespołu jest Adam Ziajski. Teatr specjalizuje się w spektaklach plenerowych i akcjach ulicznych. Zrealizował szereg projektów teatralizujących przestrzeń publiczną, stąd też nazywany jest teatrem miejskim. Dużą rolę w teatrze odgrywa happening. Spektakle cechują się interaktywnością i dużą dozą improwizacji.
"Nauka Latania" Teatru Strefa Ciszy to przedstawienie stawiające pytanie czy ikaryjskie marzenie o wzbiciu się w przestworza jest nadal aktualne, czy mamy ochotę i odwagę, by walczyć o swoje prawo do wolności? A także - dlaczego tak łatwo pozwalamy sobą manipulować, ja kto się dzieje, że poddajemy się władzy, nie zauważając jak nas zaczyna ośmieszać i poniżać? Szukając odpowiedzi, Strefa przeprowadza eksperyment.
Na placu, w kutego centrum znajdowała się wieża strażnicza, ustawione zostają metalowe prycze, przeznaczone dla osób wybranych spośród publiczności. Każda z nich otrzymuje tabliczkę z numerem, po czym ma zająć wskazane miejsce. Zaczyna się zupełnie niewinnie, strażnicy częstują chrupkami, rozdają balony i kartki do składania samolotów.... Za pomocą bardzo prostej inscenizacji i oszczędnych środków Strefie Ciszy udaje się sprowokować dyskusję o konformizmie społeczeństwa.
Dokładny program poznamy 15 lipca. Serdecznie zapraszamy!
Żródło: www.ilf.stopklatka.pl
Komentarze