Pomorze dla turystów. Gdzie warto się wybrać?

Pomorze dla turystów. Gdzie warto się wybrać?

Nie od dziś wiadomo, że Pomorze jest jednym z chętniej wybieranych regionów na wakacyjny wypoczynek. Warto podkreślić jednak, że w pozostałych miesiącach mamy również wiele możliwości spędzania wolnego czasu. To nie tylko popularne nadbałtyckie kurorty, ale również ciekawe zabytki, atrakcje, czy miejsce idealne dla aktywnych, zakochanych, czy dla rodzin z dziećmi. W tym artykule przedstawimy Wam możliwości i miejsce warte uwagi, które każdy powinien zobaczyć na Pomorzu i to niezależnie od pory roku. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Niemal połowa turystów, planując letni wypoczynek, decyduje się na kierunek Pomorza lub Pomorza Zachodniego, bo to właśnie tu znajdują się popularne nadmorskie miejscowości, w których każdy może miło spędzić czas nad Morzem Bałtyckim. Druga część osób decyduje się oczywiście na wyjazdy w góry lub nad jeziora. Planując wypoczynek na Pomorzu, musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasz wolny czas nie powinien się ograniczać tylko i wyłącznie do wylegiwania się na plaży, no chyba, że bardzo to lubimy. Samo Pomorze jest regionem wyjątkowym i pełnym wspaniałych miejsc i zabytków, dzięki czemu nasz urlop, nie tylko letni, powinien być w pełni urozmaicony.


Warto podkreślić, że praktycznie każda miejscowość nadmorska stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu. Jeśli przyjechaliśmy tu swoim prywatnym samochodem, to aż grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam region Pomorza. Aktywni, młodzi, osoby starsze, rodziny z dziećmi, miłośnicy leżingu, plażingu i smażingu - tu na pewno każdy znajdzie się coś dla siebie. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się nad tym, co Pomorze ma niezwykłego do zaoferowania, to spieszymy z podpowiedzią.


Sprawdź również: Co warto zobaczyć na Pomorzu Środkowym?


O Pomorzu słów kilka…


Na samym początku dobrze byłoby nieco bliżej przyjrzeć się charakterystyce regionu Pomorza i temu, dlaczego jest ono tak chętnie wybierane przez turystów i to praktycznie przez cały rok, również zimą. Magiczne Trójmiasto, wspaniały morski klimat, cisza i spokój, bliskie otoczenie lasów, niezliczona ilość tras spacerowych, zabytki i miejsca z bogatą historią, doskonale rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna - m.in. dla tych powodów, każdego roku tysiące turystów wybiera właśnie ten region na miejsce swojego wypoczynku. Są to zarówno krótkie, weekendowe wyjazdy, jak i długie - tygodniowe lub dwutygodniowe urlopy. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze sprzyjającą aurę, to otrzymamy naprawdę wyjątkowe miejsce na wakacje lub wypoczynek w innym miesiącu.


Pomorze jest najdalej wysuniętym na północ regionem Polski. Jego obszar obejmuje powierzchnię 18 310, 34 km2. Województwo liczy nieco ponad 2,3 mln mieszkańców. W sezonie letnim ta liczba jest zdecydowanie większa, przede wszystkim dzięki turystom odwiedzającym ten właśnie region. Pomorze może się pochwalić doskonale rozwiniętą infrastrukturą, gospodarką, edukacją - znajduje się tu wiele uczelni wyższych i uniwersytetów, na których spora część osób z całej Polski kontynuuje naukę na wybranym przez siebie kierunku. Pomorze to w dużej mierze również turystyka. Nie da się ukryć, że chętnie odwiedzane są tu przede wszystkim Trójmiasto i Kaszuby. Znajdziemy tu również popularne nadbałtyckie miejscowości wypoczynkowe, 2 parki narodowe i liczne parki krajobrazowe, a także zabytki, które o każdej porze roku są chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Pomorze, co warto podkreślić, jest również popularnym kierunkiem wśród turystów z zagranicy, o czym każdy z nas na pewno przekona się podczas wizyty w tym miejscu. Warto odwiedzić to miejsce, niezależnie od pory roku.


Planujesz wyjazd nad morze poza sezonem? Przeczytaj koniecznie: Dlaczego warto pojechać nad morze w sezonie jesienno-zimowym?


Co warto zobaczyć na Pomorzu?


Można śmiało rzec, że jeśli chcemy zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze na Pomorzu, potrzebujemy naprawdę dużej ilości czasu. Podczas tygodniowego lub dwutygodniowego urlopu spokojnie powinniśmy się wyrobić ze zwiedzaniem popularnych miejsc w tym regionie. Pewne jest na pewno to, że nikt nie powinien się tu nudzić, bo różnorodność atrakcji i miejsc na pewno powinna zachwycić każdego. Co w związku z tym warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!


Poszukujesz ciszy i spokoju nad morzem? Poznaj: 5 spokojnych miejscowości nad morzem

 

 

 

 

 


  • Wizyta w Trójmieście


To bez wątpienia punkt obowiązkowy na Pomorzu i miejsce, które z powodzeniem możemy odwiedzać przez cały rok. Warto zaznaczyć, że zobaczenie atrakcji i popularnych miejsc Trójmiasta dobrze jest rozłożyć sobie na kilka dni. W Trójmieście znajdziemy zarówno piękne plaże i morze, jak i wspaniałe zabytki. To wszystko uzupełnione o wydarzenia kulturalne i sportowe. Trójmiasto jest atrakcją samą w sobie. Ciężko jest wymienić wszystkie miejsca, które każdy powinien zobaczyć. Na pewno musimy zdać sobie sprawę z faktu, że Trójmiasto można polecić zarówno na wyjazd weekendowy, jak i na dłuższy pobyt. Plażowicze mogą tu korzystać ze wspaniałych plaż, a rodziny z dziećmi i miłośnicy kultury znajdą coś dla siebie w tutejszych zabytkach i atrakcjach. Przyjeżdżając na weekend, mamy możliwość spokojnego zwiedzania miast, a jeszcze lepiej, gdy przyjedziemy tu na dłużej. Co warto zobaczyć? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zależy, co lubimy. Każda z miejscowości Trójmiasta ma swoją piękną i wspaniałą plażę. Z kolei, jeśli lubimy zwiedzanie i poznawanie wartych uwagi miejsc, to warto zobaczyć każde z tych miast. W Gdańsku naszym punktem obowiązkowym będą zabudowania Starego Miasta, które jest wspaniałym przykładem gotyckiej architektury. Innym wartym uwagi miejscem jest Fontanna Neptuna, Europejskie Centrum Solidarności, Bazylika Mariacka oraz tutejsze muzea, czy też Westerplatte.


Jeśli chodzi o Gdynię, to bez wątpienia do największych atrakcji w tym mieście należy Skwer Tadeusza Kościuszki, molo w Orłowie, Klif Orłowski, a oprócz tego gdyńskie plaże i muzea. Sopot to jeden z najsłynniejszych nadmorskich kurortów. Warto zobaczyć tu przede wszystkim molo, Krzywy Domek, Monciak, Operę Leśną i oczywiście plażę.



Apartamenty Dobry Adres

Apartamenty Dobry Adres

Gdynia, ul. Antoniego Abrahama

Apartamenty Gdynia 9.6
Słoneczna Wyspa

Słoneczna Wyspa

Gdańsk, ul. Mieczysława Boguckiego

Domki Gdańsk 10




Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Trójmieście


  • Spacer po Borach Tucholskich


Ta propozycja powinna być wyjątkowa nie tylko dla miłośników wspaniałej przyrody i ciszy i spokoju, ale dosłownie dla każdego. Bory Tucholskie, a ściślej mówią park narodowy, który się tutaj znajduje, każdego roku przyciąga prawdziwe tłumy. To kraina o największej lesistości w Polsce, rozciągająca się od Pojezierza Kaszubskiego na północy, aż po okolice Bydgoszczy. Dzięki licznym jeziorom i rzekom w krętych dolinach, a także wielu rezerwatom przyrody okolica ta stanowi idealne miejsce do wyrwania się z miejskiego zgiełku i bliskiego obcowania z naturą. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest również bez wątpienia to, że decydując się na wypoczynek w tym miejscu, do wyboru mamy kilka form aktywnego wypoczynku. To przede wszystkim świetna okazja do wycieczek rowerowych, spacerów w bliskości z przyrodą, kajakarstwa, czy możliwości wypoczynku nad wodą. Jednym z głównych szlaków turystycznych w okolicy jest czerwony Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego o długości około 56 kilometrów. Trasa rozpoczyna się w Chojnicach i poprowadzi do wioski Wiele. Po drodze odwiedzimy park narodowy, a także przejdziemy przez teren pełen pięknych jezior - począwszy od Jeziora Wielewskiego, przez jezioro Skąpe po jezioro Charzykowskie. Poza piękną przyrodą na szlaku zobaczymy także kilka interesujących miejsc o charakterze historycznym m.in.: XIX-wieczny zespół dworsko-pałacowy w Jarcewie.


Ciekawym sposobem urozmaicenia wolnego czasu podczas urlopu w Borach Tucholskich mogą być wyprawy do okolicznych wiosek tematycznych. Mieszkańcy Borów w celu zaktywizowania swoich niewielkich miejscowości oraz zwiększenia ich turystycznej atrakcyjności zaczęli integrować swoje siły wokół konkretnej tematyki. W ten sposób na mapie okolicy pojawiły się kolejne interesujące miejsca. W wolnej chwili będziemy mogli udać się do wioski górniczej w Pile gdzie na przełomie XIX i XX wieku istniała kopalnia węgla brunatnego, w Adamkowie czeka na nas Ptasia Wioska z Muzeum Ptaka, a w starej rycerskiej wsi Wielki Mędromierz skosztujemy miejscowego miodu oraz dowiemy się więcej na temat pszczelarstwa.






Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Borach Tucholskich


  • Hel, czyli wizyta na końcu lub początku Polski


Kolejnym z miejsc, które każdy turysta powinien odwiedzić podczas wypoczynku na Pomorzu jest Półwysep Helski oraz sama miejscowość Hel, wraz z Cyplem Helskim, który uznawany jest za początek lub koniec Polski. Dla miłośników aktywnego wypoczynku, doskonałym pomysłem będzie wycieczka rowerowa przez cały półwysep - wspaniałe wrażenia - gwarantowane. Można tu również dotrzeć środkami komunikacji publicznej. Półwysep Helski można polecić zarówno na wyjazd weekendowy, jak i na dłuższy pobyt. Plażowicze mogą tu poleżeć na piasku, zażyć kąpieli w morzu, pograć w siatkówkę plażową, czy spróbować swoich sił w którymś ze sportów wodnych. Rodziny z dziećmi wiele atrakcji znajdą w jednym miejscu, właśnie na plaży. Przyjeżdżając na weekend, mamy możliwość spokojnego zwiedzenia półwyspu, a jeszcze bardziej w przypadku naszego dłuższego urlopu. 


Na Półwyspie Helskim jest co zwiedzać - w miejscowościach znajdziemy zabytkowe świątynie. Warto m.in. wybrać się na Hel, w którym możemy zwiedzić tutejszy port morski, czy fokarium. W Jastarni np. warto odwiedzić schrony bojowe lub wybrać się na spacer ścieżką Żyzne Lasy z Orlicą. Całą masę atrakcji znajdziemy również we Władysławowie. Panuje tu cisza i spokój, przez co każdy przyjeżdżający tu dla klimatu i odpoczynku, będzie czerpał wiele powodów do radości. Warto również zwiedzać i poznawać. Sam region oferuje wiele miejsc, wartych zobaczenia. To zarówno muzea, miasta z zabytkami, porty, latarnie morskie, czy chociażby sam Hel.






Tutaj znajdziesz oferty noclegowe w Helu


  • Wizyta w Słowińskim Parku Narodowym


To kolejny z obowiązkowych punktów podczas wizyty na Pomorzu. Jest to jednocześnie drugi, obok Borów Tucholskich, park narodowy, który znajduje się w tym regionie. Miejsce to bez wątpienia zachwyci wspaniałą przyrodą oraz w pełni ruchomymi wydmami, które stanowią główną atrakcję turystyczną. Można się tu poczuć niemal jak na pustyni, dlatego też każdy, kto chce poczuć klimat tego miejsca, powinien tu koniecznie być.


To jeden z 23 parków narodowych w Polsce i jeden z 2 parków nadmorskich, obok Wolińskiego. Na czym polega jego wyjątkowość? Przede wszystkim znajdziemy tu piękny system jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów oraz unikatowe wydmy, nazywane potocznie polską Saharą. Każdy powinien tu miło spędzić czas. O niezwykłej wartości tego miejsca świadczy również fakt, że park został wpisany do międzynarodowej sieci obszarów chronionych. 


Przyroda tu obecna odznacza się niezwykłymi walorami, charakterystycznymi dla środkowego wybrzeża Bałtyku. Docenione zostało to również za naszą granicą. Największym bogactwem odznaczają się tu przede wszystkim Mierzeja Łebska oraz przymorskie jeziora.


Wśród najważniejszych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego, należy wymienić ruchome wydmy, będące unikatem na skalę europejską. Przemieszczanie się tutejszych wydm odbywa się dzięki działalności wiatru i ma przebieg skokowy. Gołym okiem nie dostrzeżemy przemieszczania się wydm, ale w perspektywie lat na pewno będzie to zauważalne. Warto podkreślić, że ruch piasku rozpoczyna się przy wietrze wiejącym z prędkością 5 m/s.


Wydmy jednak to nie wszystko. Warto również wspomnieć o: przymorskich jeziorach, pięknej nadmorskiej plaży, czy lasach. Im trzeba poświęcić nieco więcej uwagi, bo tutejszy ekosystem zajmuje powierzchnię około 6 tysięcy ha. czyli 18,9% całego parku. Znajdziemy tu liczne trasy spacerowe. Z powodzeniem możemy obserwować wspaniałą przyrodę oraz zwierzęta tu żyjące. W parku mamy do czynienia głównie z drzewostanami iglastymi, nazywanymi borami.



Villa Aura

Villa Aura

Rowy, ul. Bosmańska

Wille Rowy 9.8




Oto oferty noclegowe w Łebie, Rowach i Smołdzinie

 

 

 

ZAMEK KRZYŻACKI

ZAMEK KRZYŻACKI

Malbork, ul. Starościńska

Zabytki Malbork 8.2

 

 


  • Zamek w Malborku


To prawdziwa perła, nie tylko wśród zamków w Polsce, ale również wszystkich budowli, znajdujących się w Polsce. O wyjątkowości Zamku Krzyżackiego w Malborku świadczy przede wszystkim fakt, że został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego jest to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc w Polsce, głównie w sezonie letnim, kiedy to ze zrozumiałych względów, na Pomorzu wypoczywa największa liczba turystów. Niezwykle ważna jest również historia, związana z tym miejscem. Od 1309 roku Malbork był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, a jednocześnie stolicą jednego z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy. Jest również największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, ponieważ jego  powierzchnia wynosi około 21 hektarów. Co roku do Malborka zjeżdżają się turyści z całego świata, by na własne oczy zobaczyć to arcydzieło architektury obronnej. Wszyscy, niezależnie od wieku, zachwyceni są jego monumentalnością i z ciekawością spacerują po jego murach. Zwiedzanie zamku odbywa się z przewodnikiem. Warto podkreślić, że wizyta w zamku zajmuje średnio około 3 godzin, w związku z tym dobrze założyć odpowiednie obuwie i dobrze zaplanować czas, tak by móc zwiedzić każdy zakątek tutejszego zamku.

 

 

 

 


Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Malborku


  • Wyjazd do Wieżycy


Jeśli wypoczywasz na Pomorzu i pragniesz nacieszyć oczy wspaniałymi widokami i nieco się powspinać, to wizyta w Wieżycy będzie idealną propozycją właśnie dla Ciebie. Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem Wzgórz Szymbarskich, liczy 329 m n.p.m. To doskonała propozycja urozmaicenia naszego wypoczynku na Pomorzu. Do Wieżycy najlepiej jest się dostać przez Szwajcarię Kaszubską, niezwykle malowniczą. Samo dojście do Wieżycy prowadzi przez bukowy las, jest miejscami strome, dlatego dobrze zabrać ze sobą wygodne obuwie. Warto podkreślić, że sam szczyt Wieżycy jest zalesiony, dlatego jeśli chcemy podziwiać niezwykłą panoramę Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, konieczne jest wdrapanie się na 35-metrową wieżę widokową. Jeśli zabierzemy ze sobą lornetkę, to tym lepiej. Wrażenia powinny być niesamowite.






Sprawdź oferty noclegowe w Kartuzach i Stężycy


Mamy nadzieję, że propozycje miejsc, które warto odwiedzić na Pomorzu, zachęcą Was do przyjazdu właśnie w to miejsce. Pomorze kryje w sobie wiele tajemnic. Przedstawione przez nas miejsca to tylko niektóre perełki, które warto lepiej poznać. A jakie są Wasze ulubione miejsca na Pomorzu? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.


Następny artykuł Bezpieczne rezerwacje na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!