Pomysł na romantyczną majówkę w Kazimierzu Dolnym

Pomysł na romantyczną majówkę w Kazimierzu Dolnym

To urokliwe miejsce zwane 'miasteczkiem malarzy'. Turystów przyciągają do niego liczne galerie sztuki, a także rejsy statkami po Wiśle. W sezonie letnim odbywa się w nim wiele imprez kulturalnych, a jego symbolem jest kogut kazimierski wytwarzany z ciasta. Marzy Wam się romantyczny wypad we dwoje do Kazimierza Dolnego? Zobaczcie, jakimi atrakcjami kusi to miasto podczas długiego weekendu majowego 2017!

Kazimierz Dolny to nadwiślańskie miasto, które zostało założone przez księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Miasto zawdzięcza władcy przydomek 'Dolny', który odróżnia je od Kazimierza pod Krakowem - obecnie dzielnicy miasta. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca są wiekowe zabytki oraz zielone wzgórza. Co warto tutaj zwiedzić w pierwszej kolejności?

 

Kazimierski Rynek

 

Spacer po renesansowym rynku będzie prawdziwą ucztą dla zakochanych. Jest on dosyć niewielki, lecz mieści się na nim cała esencja tego miasteczka. Stąpając po kocich łbach, turyści podziwiają przepiękne kamienice rodu Przybyłów, Celejów i Górskich, które przyciągają bogato zdobionymi fasadami. Na środku rynku mieści się studnia, która stanowi symbol Kazimierza. Widać stąd ruiny zamku, basztę, a także Wzgórze Trzech Krzyży. Posiedzieć tu wieczorem przy nastrojowej muzyce to wspaniała przygoda.

 

Kościół Farny

 

Fara stanowi najstarszą, ufundowaną przez Kazimierza Wielkiego, świątynię w mieście. Ze wzgórza, na którym jest położona, rozciąga się znakomity widok. Do dziś ta efektowna gotycka bryła zdobi kazimierską starówkę. Najcenniejsze są tutaj zabytkowe organy, nadal używane podczas koncertów.

 

Szukasz ofert noclegowych na długi weekend majowy w mieście zwanym Perłą Renesansu? Zobacz: noclegi w Kazimierzu Dolnym.

 

Zamek

 

Do zamku można dojść z Rynku, przemierzając ulicę Zamkową. To zaledwie 5 minut drogi od kościoła farnego. Warto wspomnieć, że budowla została wzniesiona, by chronić miasto przez najazdami tatarskimi. Dziś zamek jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Kazimierza Dolnego. Pomimo że teraz stanowi on ruinę, nie brakuje mu uroku i romantyzmu.

 

Góra Trzech Krzyży

 

Nie sposób jest pominąć tego wzgórza. Warto udać się tam wraz ze wschodem słońca. Można wtedy porównać panoramę miasta o zmierzchu z tą o świcie. Umieszczone na szczycie krzyże stoją tu od 300 lat i są pamiątką po epidemii cholery, która niegdyś nawiedziła mieszkańców. Z góry widać cały malowniczy Kazimierz. 

 

Piekarnia Cezarego Sarzyńskiego

 

Znajdziecie tutaj tradycyjne polskie wypieki, które eksponowane są w eleganckich wnętrzach. Piekarnia specjalizuje się nie tylko w wypieku artystycznego pieczywa, ale również przeróżnych słodkości. Obiekt kusi chrupiącym chlebem, pysznymi kulebiakami i sławnymi na całym świecie maślanymi kogutami. Smakołykami można zajadać się na miejscu, popijając gorącą kawę lub herbatę. Przy piekarni funkcjonuje także Dom Restauracyjny, w skład którego wchodzi restauracja, winiarnia oraz sala grillowa.

 

Przejrzyj wydarzenia podczas weekendu majowego. Kliknij na: imprezy w Kazimierzu Dolnym.

 

Bulwar Nadwiślański

 

Znajduje się on w Kazimierzu Dolnym i biegnie wzdłuż Wisły. Jest to doskonałe miejsce zarówno do spacerów, wycieczek rowerowych, jak i zwykłego odpoczynku. Rozciąga się on od ulicy Krakowskiej - z okolic promu z Janowca, do Spichlerza pod Żurawiem przy ulicy Puławskiej. Trasa liczy około 4 kilometrów długości. Ścieżka jest dobrze oświetlona, a dodatkowo spacerowicze skorzystają tutaj z ławeczek i punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta. W pobliżu zlokalizowany jest również port z wieloma restauracjami, czy barami.

 

Promem przez Wisłę

 

Pomiędzy Kazimierzem Dolnym a położonym na drugim brzegu Wisły Janowcem kursuje prom samochodowo-osobowy. Zaczyna on pływać w kwietniu i czynny jest do listopada, w zależności od stanu rzeki. Porusza się zawsze wahadłowo, średnio co 30 minut. W samym Janowcu turyści podziwiają renesansowy zamek, który stanowi tam wspaniałą, ale zarazem tajemniczą budowlę. W czasach swojej świetności składał się z 7 wielkich sal i 98 pokoi, a swą wielkością dorównywał Wawelowi.

 

Wąwozy lessowe

 

Dawniej Kazimierz był miejscem, w którym przeprawiano się przez Wisłę, stad powstało wiele dróg, które sprzyjały tworzeniu się wąwozów. Ich system jest bardzo rozgałęziony. Najsłynniejszym wąwozem jest Korzeniowy Dół. Ma on długosć około 500 metrów. Jego ściany liczą nawet 5-8 metrów wysokości. Po obu stronach Korzeniowego Dołu wystają poskręcane korzenie drzew rosnących na skarpach. Widoki i atmosfera rodem z powieści Tolkiena. 

 

Zaopatrz się w naszą ściągawkę z aplikacjami turystycznymi i zaplanuj swój pobyt w Kazimierzu Dolnym. Niżej znajdziesz gotowy do pobrania pdf!

Majówka tuż-tuż!

Dlatego przygotowaliśmy specjalną ściągawkę z naszym zdaniem najlepszymi aplikacjami na telefon, ułatwiającymi znalezienie atrakcji w Polsce.

Zainteresowany? To do dzieła!


Następny artykuł Jak zainteresować turystów...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!