Pomysł na wakacje w Polsce

Pomysł na wakacje w Polsce

Czy już wiesz, jak zaplanować wakacje? Polska jest niezwykle różnorodna, więc przygotowanie planu wypoczynku podczas urlopu nie powinno stanowić problemu. Na wypadek gdybyś nadal zastanawiał się, gdzie pojechać, mamy kilka propozycji.

Wiele osób staje przed dylematem i zastanawia się, jak zaplanować ciekawe wakacje w Polsce. Najbardziej oczywiste kierunki to morze, Tatry oraz Mazury, tam też pojedzie naprawdę wielu turystów. Warto więc wybrać miejsca, które jeszcze nie są tak bardzo uczęszczane, gdzie nadal panuje spokój i prawdziwy urlopowy klimat.

Jeżeli podczas wakacji chcesz po prostu odpocząć w malowniczym miejscu oraz naładować swoje akumulatory na koleje miesiące, skorzystaj z naszych pomysłów!

Pieniny, spokojne wakacje w polskich górach


fot. Tomeyk / iStock

Część osób nie wyobraża sobie urlopu, którego nie spędzi w polskich górach. W końcu nic tak nie zachwyca,jak rozległa panorama majestatycznych wzniesień… Jednak podczas tegorocznych wakacji można ominąć Tatry lub Bieszczady, a zamiast tego udać się w Pieniny. Region nie jest nam przecież obcy, ale raczej nie znajduje się na szczycie listy letnich kierunków. Aby odpocząć, wybierz którąś z pienińskich miejscowości, czeka na ciebie Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn czy uzdrowiskowa Szczawnica. Są pięknie położone i oferują turystom wiele atrakcji, do tego stanowią doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicy – a jest tam co oglądać!

Przede wszystkim warto polecić wspinaczkę na pienińskie szczyty – Sokolicę i Trzy Koronny. Większość turystów powinna kojarzyć jedno z najchętniej fotografowanych drzew w kraju. Jest nim karłowata sosna, rosnąca na zboczu Sokolicy. Innym powodem, dla którego warto wejść na to wzniesienie jest widok na Dunajec i Trzy Korony. Przepiękne krajobrazy możesz podziwiać również od strony rzeki. Spływ przełomem Dunajca należy do najpiękniejszych wodnych tras nie tylko w Pieninach. Podróżujesz wygodną drewnianą tratwą, nawigowaną przez doświadczonego flisaka, a przy okazji możesz wysłuchać ciekawych opowieści, snutych przez górala.

Wodne atrakcje Pienin nie kończą się na Dunajcu. Warto pojechać nad Jezioro Czorsztyńskie, gdzie czekają na ciebie dwa malownicze zamki – Czorsztyn i Niedzica. Możesz również wejść na zaporę, z której rozciąga się wspaniały widok na Pieniński Park Narodowy, lub popłynąć statkiem obwożącym turystów po wodach zalewu.

Green Velo, czyli rowerem po Roztoczu


fot. Wavebreakmedia / iStock

Roztocze jednoznacznie kojarzy się ze spokojem i niezwykłą przyrodą. Atrakcją regionu jest przecież Roztoczański Park Narodowy, który możesz zwiedzić podczas pobytu w Zwierzyńcu. Warto odwiedzić również rezerwat Szumy nad Tanwią, gdzie na niewielkim odcinku zobaczysz bystrza i wodospady, nazywane właśnie „szumami”. Chętnie wybieranym ośrodkiem wypoczynkowym jest też Krasnobród, znane roztoczańskie uzdrowisko. Możesz odwiedzić też Szczebrzeszyn i zrobić zdjęcie przy pomniku chrząszcza, „idealne miasto” Zamość oraz drewniane cerkwie w Radrużu i Chotyńcu, wypisane na listę UNESCO.

Jak widzisz, na Roztoczu naprawdę jest co zwiedzać, a jeżeli chcesz to połączyć z aktywnym wypoczynkiem, polecamy szlaki Green Velo. W regionie do wyboru jest ponad trzydzieści odcinków, wytyczono je w ten sposób, by można było zobaczyć najważniejsze atrakcje przyrodnicze i zabytki. Poza tym podróż roztoczańskim szlakiem Green Velo wydaje się dużo bezpieczniejsza i przyjemniejsza niż samodzielne wytyczanie drogi, polecana jest więc rowerzystom okazjonalnym i na rodzinne wycieczki.

Oznakowane trasy biegną mało uczęszczanymi drogami lub ścieżkami, a jeżeli konieczne jest pokonanie ruchliwej jezdni, rowerzyści korzystają ze ścieżek rowerowych. Przygotowano również miejsca odpoczynku, gdzie można usiąść i nabrać sił przed kolejnym etapem.

Puszcza Białowieska, urlop w zielonym zaciszu



Puszcza Białowieska to kolejne miejsce, w którym odpoczniesz blisko natury. Jest to „kraina żubra”, gdzie możesz się wyciszyć i cieszyć kontaktem z naturą. Najłatwiej o to podczas wędrówek po Białowieskim Parku Narodowym – ale uwaga, nie ma możliwości samodzielnego wejścia na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat (dawny Rezerwat Ścisły). W tym celu najlepiej wynająć przewodnika, który zna las jak własną kieszeń i co najważniejsze, potrafi o nim ciekawie opowiadać. Warto uwzględnić ten wydatek w wakacyjnym budżecie, gdyż wycieczka po mrocznej, prastarej puszczy to niesamowite przeżycie.

Na teren parku narodowego można wjeżdżać także rowerem, pod warunkiem korzystania z dwóch wyznaczonych tras – czarnej i zielonej. Wjazd do dawnego Rezerwatu Ścisłego wymaga pozwolenia dyrektora parku i wynajęcia licencjonowanego przewodnika. Oczywiście koniecznie trzeba wybrać się również do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, gdzie zwierzęta te żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Co jeszcze warto obejrzeć w Puszczy Białowieskiej? Na uwagę na pewno zasługuje Białowieża, jest to bowiem niezwykle malownicza miejscowość z wyjątkowymi zabytkami. Drewniane budynki, które dzisiaj tworzą Kompleks Białowieskiego Parku Narodowego, powstały za czasów carskich, gdy popularne były polowania. Wyjątkowym zabytkiem jest dworek gubernatora, zwiedzić warto także ekspozycje Muzeum BPN, gdzie wchodzi się z przewodnikiem audio – dzięki temu wiesz, że nie umknie ci żadna interesująca informacja.

Supraśl, spokojny urlop na Podlasiu



Pozostajemy we wschodniej części Polski, ale przenosimy się na Podlasie, a dokładnie do Supraśla. Jest to malownicze miasteczko położone niedaleko Białegostoku, które wyróżnia się malowniczą lokalizacją i warunkami naturalnymi, zapewniającymi mu status uzdrowiska. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, Supraśl otoczony jest lasami Puszczy Knyszyńskiej, gdzie możesz spacerować i jeździć na rowerze. Poznanie terenu ułatwią ci oznakowane ścieżki przyrodnicze, dzięki nim dotrzesz do najciekawszych i najpiękniejszych miejsc parku krajobrazowego. Innym pomysłem na wycieczkę jest spływ kajakowy Supraślą, która przepływa przez miasto. Szlak liczy 62 kilometry, ale przecież nie musisz pokonać całej trasy. Warto skorzystać też z usług profesjonalnych firm, które zajmują się organizowaniem podobnych wypraw.

Przed wojną Supraśl był miejscem, gdzie spotykały się różne wyznania i narodowości. Pamiątką tych czasów jest cerkiew, znajdująca się za murami męskiego klasztoru Zwiastowania NMP. Warto odwiedzić również Muzeum Ikon, wyjątkową ekspozycję umieszczoną w gmachu Pałacu Opatów. Zadbano tamo zbudowanie odpowiedniego nastroju – zwiedzający otoczeni są półmrokiem, a w tle słyszą prawosławne pieśni. W Supraślu warto obejrzeć też eklektyczny pałac fabrykantów włókienniczych Buchholtzów, teraz siedzibę liceum plastycznego.

Koniecznie trzeba znaleźć też czas na poznanie regionalnych smaków. W tak niewielkim miasteczku znajdziesz kilka świetnych restauracji, które serwują znakomite dania litewskie, ruskie i  tatarskie. Warto spróbować również babki i kiszki ziemniaczanej, a być może uda ci się nawet trafić na mistrzostwa świata w ich pieczeniu. Jest to jedna z corocznych imprez, jakie organizowane są w Supraślu.

Następny artykuł Wakacje kulinarne po Polsce...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!