Pomysł na weekend? Malownicze Braniewo!
Gdzie warto pojechać na weekend? Jednym z najlepszych kierunków jest spokojna Warmia i jedno z ciekawszych miasteczek – Braniewo.
W Braniewie czas płynie leniwie, w końcu miasteczko należy do sieci miast Citta Slow, których symbol stanowi ślimak. Choć życie toczy się ustalonym rytmem, to turysta na pewno nie będzie narzekał na brak atrakcji i nudę!
Poznaj pierwszą stolicę Warmii
Obecnie za rolę stolicy regionu dla większości Polaków pełni Olsztyn. Jednak setki lat temu to Braniewo było liczącym się ośrodkiem. Jego początki sięgają czasów pruskich, gdy na terenie zajmowanym przez współczesne miasto znajdowała się osada. Później ziemie zostały podbite przez Krzyżaków i to właśnie oni dali początek Braniewu.
Braniewo szybko zyskało prawa miejskie – stało się to w 1280 r. Nic dziwnego, gdyż jako port miasteczko prężnie się rozwijało, należało nawet do Związku Hanzeatyckiego. Jednak rosnąca konkurencja, w postaci między innymi Elbląga i Gdańska, oraz niski poziom wód w Zlewie Wiślanym stanęły na przeszkodzie dalszemu budowaniu potęgi gospodarczej Braniewa. Na szczęście w XVI wieku pojawili się jezuici…
Dzięki nim miasto zyskało znaczenie jako ośrodek kulturalny. Ojcowie założyli bowiem kolegium, przy którym działało gimnazjum, seminaria oraz drukarnię. Słynne były również zbiory biblioteki braniewskiej – niestety zostały zrabowane przez Szwedów podczas potopu i nigdy już nie powróciły tam, gdzie ich miejsce. To zresztą najazd sąsiadów zza morza stał się jedną z przyczyn upadku znaczenia Braniewa. Kolejne to rozbiory oraz rozwiązanie zakonu jezuitów – wszystko to przyczyniło się do marginalizowania miasta i zepchnęło je do roli prowincjonalnej miejscowości.
Jednak dzisiaj Braniewo nie ma się czego wstydzić. Jest to bowiem malowniczy ośrodek, urzekający wspaniałymi zakątkami, który każdy turysta powinien odkryć.
Co warto zobaczyć w Braniewie
Najważniejszymi zabytkami w mieście są budowle sakralne na czele z bazyliką św. Katarzyny. Świątynię budowano przez sto lat (od 1343 do 1442 r.), utrzymana jest w stylu gotyckim z przepięknym sklepieniem doświetlonym dzięki licznym smukłym oknom. Warto zobaczyć również późnogotycki kościół św. Antoniego oraz barokowe sanktuarium Świętego Krzyża z bogatym wyposażeniem. Znajduje się tam słynący z cudów obraz Tronu Łaski, do którego, według tradycji, strzelano podczas najazdu Szwedów. Trzej żołnierze przeszyli go kulami, a z powstałych otworów popłynęła krew…
Ale Braniewo to nie tylko zabytki sakralne – koniecznie trzeba zobaczyć wieżę bramną, czyli fragment XIII-wiecznego zamku biskupiego, wznoszącego się przed laty nad rzeką Pasłęką. Ciekawą scenerię spacerów stanowią okolice klasztoru św. Katarzyny „Regina Coeli” oraz dawnego kolegium jezuitów. Jedną z atrakcji stanowi także niewielkie zoo, znajdujące się przy ulicy Botanicznej, zajmujące starą średniowieczną fosę.
Braniewo dla aktywnych
Okolice miasta można zwiedzać pieszo lub na rowerze – stworzono bowiem sieć szlaków turystycznych. Wiele jest częścią ogólnopolskich szlaków, jak chociażby Czerwony Szlak Pieszy (Kopernikowski), Szlak Napoleoński czy też słynny Green Velo.
fot. vodolej /AdobeStock
Komentarze