Pomysł na weekend: Dolinki Krakowskie

Pomysł na weekend: Dolinki Krakowskie

Dolinki Krakowskie są idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę czy spacer w niedzielne popołudnie. Położone nieopodal Krakowa, są dość popularnymi miejscami wypoczynku i rekreacji. Dodatkowym atutem są wspaniałe krajobrazy i przyrodnicze bogactwo, które kuszą amatorów pieszych wędrówek. Są to jedne z największych atrakcji, z jakimi można się spotkać na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie zajmuje powierzchnię 20 686,1 ha, całość znajduje się w województwie małopolskim. Szlaki i ścieżki oferowane turystom zapewniają zarówno atrakcje przyrodnicze, jak i również spotkanie z historią. Oprócz turystyki pieszej, można także tu uprawiać turystykę rowerową. Liczne skałki i ostańce wapienne stwarzają przede wszystkim pole do uprawiania wspinaczki.

Na terenie parku utworzono kilka rezerwatów przyrody, w tym m.in.: rezerwat Dolina Kluczwody, Wąwóz Bolechowicki, Dolina Szklarki, Dolina Racławki oraz Dolina Eliaszówki.


Dolinki Krakowskie wchodzące w skład parku krajobrazowego


Dolina Będkowska

Dolina Będkowska to jedna z najdłuższych dolin na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Mierzy około 7 kilometrów. Do tego jest niezwykle atrakcyjną przyrodniczo przestrzenią, bo wyróżnia się interesującymi formacjami skalnymi.

Jest to doskonałe miejsce do wycieczek pieszych, jak i rowerowych. W przypadku chęci poznania tego obszaru pieszo, warto zacząć wędrówkę od miejscowości Będkowice, która usytuowana jest pośrodku Doliny Będkowskiej i Kobylańskiej.

Wąwóz Podskalański

Wąwóz Podskalański znajduje się w północno-wschodniej części zabudowań wsi Tomaszowice i ma długość około 1 km. Jest to najmniejsza i najbardziej wysunięta na wschód Dolinka Krakowska. Jest górną częścią doliny Wędonki spływającej jego dnem. Dno Wąwozu Podskalańskiego i większą część zboczy porasta las. W lewych, bardziej stromych zboczach wąwozu znajduje się kilka wapiennych skał, największa z nich to Wielka Skała będąca obiektem wspinaczki skalnej. Obok niej znajduje się mniejsza, również wspinaczkowa Niewielka Skała, a w wylocie wąwozu Skała Borsucza.

W skałach Wąwozu Podskalańskiego znajduje się Jaskinia Borsucza i sześć schronisk: Lisia Jama, Okap z Rurą, Schronisko Drugie, Schronisko Małe w Wielkiej Skale, Schronisko pod Kamieniami w Szczelinie, Schronisko Wilczy Skok. Wschodni wylot Jaskini Borsuczej jest widoczny tuż przy korycie potoku w wylocie wąwozu. Wypływa nim niewielkie źródełko zasilające Wędonkę.


Dolina Kluczwody

Dolina Kluczwody nazywana również Doliną Wierzchówki leży pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami i Wielką Wsią na Wyżynie Olkuskiej. Rozciąga się na długości ok. 6 km.

W górnej części Kluczwody, koło wsi Wierzchowie, znajdują się największe na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej jaskinie: Jaskinia Wierzchowska Górna i Mamutowa. Wierzchowska jest obecnie najdłuższą udostępnioną do zwiedzania jaskinią na Jurze.

Na wschodnim zboczu, pomiędzy drogą z Białego Kościoła do Zelkowa a Zamkową Skałą, wznoszą się Mączne Skały, z których można podziwiać rozległą panoramę górnego odcinka doliny. Na szczycie Skały Zamczysko widoczne są pozostałości zamku rycerskiego z początku XIV wieku, ponad polanką z przepływającym potokiem. Dolna część doliny jest porośnięta lasem.


Dolina Bolechowicka

Dolina Bolechowicka mieści się między Karniowicami a Bolechowicami. Wejście do dolinki stanowi tzw. Brama Bolechowicka zbudowana z wapiennych, widocznych z daleka skał o wysokości ok. 25 m. Tuż przed bramą, oraz zaraz za nią znajdują się na łagodnych zboczach niewielkie łąki, na których zwykle odpoczywają turyści. Później dolina zwęża się tworząc zalesiony parów. Dnem doliny płynie niewielki potok Bolechówka, w skałach przed Bramą Bolechowicką znajduje się duże krasowe źródło będące pomnikiem przyrody.

Jest to jedna z najkrótszych podkrakowskich dolinek - ma długość około 1,5 km, ale bardzo atrakcyjna widokowo. Jedną z atrakcji jest dwustopniowy wodospad. W Dolinie Bolechowickiej znajdują się także liczne jaskinie.


Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska ma długość około 4 km i znajduje się w granicach wsi Kobylany i Karniowice. Najwyższe wzgórza w rejonie Gzylowej Skały wznoszą się na wysokość 455 m n.p.m. natomiast wylot doliny ma rzędną 300 m n.p.m.

Dnem Doliny Kobylańskiej płynie potok Kobylanka zasilany wieloma źródłami i wywierzyskami.

Sama dolinka jest często odwiedzana przez wypoczywających na łonie natury wczasowiczów. Oprócz wspinaczy, upodobali ją sobie także paralotniarze i grotołazi, odbywają się w niej liczne kursy, odwiedzają ją wycieczki szkolne.


Dolina Szklarki

Dolina Szklarki ma ok. 9 km długości i ciągnie się od Jerzmanowic poprzez Szklary do Dubia, gdzie jej wylot łączy się z wylotem Doliny Racławki, a płynący dnem potok Szklarka uchodzi do Racławki. Dnem doliny biegnie asfaltowa droga, a sama dolina, mimo zabudowań, jest bardzo  atrakcyjna. Posiada zalesione zbocza z licznymi skałkami wapiennymi i ostańcami wierzchowinowymi a na niektórych skałkach wspinają się wspinacze skałkowi.

W dolinie wyróżnić można dwie różniące się części: górną w okolicy Jerzmanowic, która jest szeroka, bezleśna i w dużym stopniu zabudowana, oraz dolną, która bardziej przypomina głęboki, ciasny wąwóz i ma strome zalesione zbocza.


Dolina Racławki

Rezerwat przyrody Dolina Racławki w całości położony na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie oraz w obszarze Natura 2000 Dolinki Jurajskie. Zbocza doliny są bardzo strome, miejscami skaliste a całą dolinę pokrywa las bukowy oraz lasy grądowe, a także łęgi olszowe. Dość obfity potok Racławka płynie tu bystro, tworzy jary, baseniki i niewielkie wodospady lub bystrza. Przy wylocie wąwozu Stradlina zasila go wydajne Źródło Bażana.

Największe wyodrębnione skały w dolince to: Opalona, Skałka z Nyżą. Łom Hrabski i grupa Skał nad Boiskiem. Wapienne podłoże powoduje, że w rezerwacie występuje wiele jaskiń i schronisk. U wylotu doliny, na jej zachodnich zboczach w wąwozie Zbrza znajduje się Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu Dubie.


Dolina Eliaszówki

Dolina Eliaszówki rozciąga się pomiędzy miejscowościami Czerna i Paczółtowice. Jedną z większych atrakcji w dolince są ruiny przerzuconego przez głęboki jar tzw. Diabelskiego Mostu, łączącego klasztor w Czernej z wzgórzami siedleckimi, który stanowił połączenie klasztoru z miejscowością Siedlec będącą uposażeniem klasztoru.

Dolinka, to wąwóz o przeważnie stromych zboczach, całkowicie porośnięta lasem. Znajduje się w niej wąwóz Kulenda oraz ciekawe odsłonięcia skalne z jaskiniami i grotami. Występuje też tu kilka źródeł, zaś u jej wylotu znajduje się duży, czynny kamieniołom Kopalnia Wapienia Czatkowice.


Dolina Czernki

Dolina Czernki jest niewielka. Płynie w niej Czernka, a nad nią położona jest miejscowość Czerna. Po lewej stronie doliny znajduje się las na wzgórzach sięgajacych 440 m n.p.m. i ponad 100 m ponad dno doliny. Rozpoczyna się ona koło ostatnich zabudowań wsi, a kończy po 5 km na południu przy krzeszowickim osiedlu Czatkowice Dolne. W odgałęzieniach doliny znajdują się liczne wąwozy np. Wąwóz Krzyk, Wąwóz Zakopane, Wąwóz Wądole czy Wąwóz Buce.


Dolina Miękini

Dolina Miękini położona jest obok miejscowości Miękinia. Jej dnem płynie potok Miękinia. Po zachodniej stronie doliny znajduje się wzniesienie – Miękińska Góra. W środkowej swej części, dolina, przecina na dwa oddzielne płaty, dużą płytę zastygłej lawy porfirowej, grubej na kilkadziesiąt metrów.


Dolina Kamienic

Dolina Kamienic leży wśród pól uprawnych, na granicy wsi Miękinia i Filipowic. Jest ona częściowo zalesiona, a jej dnem płynie potok Kamienice, który bierze swój początek z obfitych źródeł w górnej części doliny. W ich pobliżu znajduje się uznana za pomnik przyrody Pipkowa Skała.

Następny artykuł Nieodkryte szlaki w Górach...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!